Czy dziecko zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego rodzica z tytułem ZHDK ma prawo do obsługi poza kolejnością?

Dziecko w Polsce, do ukończenia 18. roku życia, musi być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, niezależnie od tego, czy samo posiada tytuł do ubezpieczenia. Zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego następuje poprzez zgłoszenie go jako członka rodziny do ubezpieczenia osoby, która jest do niego uprawniona, np. rodzica.

Osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi kierują do nas zapytania czy dzieci zgłoszone do ubezpieczenia takiej osoby (ZHDK) nabywają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej, w tym z wizyt u lekarzy specjalistów oraz w aptekach, zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Poniżej odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia:

Departament Lecznictwa

22.07.2025 r.

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na zapytanie w sprawie zgłoszenia dziecka, jako członka rodziny z uprawnieniem do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością, Departament Lecznictwa informuje, zgodnie z art. 47c ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych1 tylko świadczeniobiorca, który posiada tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi odpowiednią legitymację ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej. Powyższe świadczenie ma charakter osobisty i ściśle związany z faktem honorowego oddawania krwi przez te osoby. Prawo to nie dotyczy członków rodziny świadczeniobiorcy.

Z wyrazami szacunku
Magdalena Kramska
Naczelnik

1 Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.).


Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Zostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.