Alergia a krwiodawstwo

Alergia a krwiodawstwo

Czy alergicy mogą oddawać krew?

   Jak każdy lub prawie każdy wie krew mogą oddawać osoby zdrowe. Przed oddaniem krwi każdorazowo należy wypełnić ankietę (kwestionariusz), który zawiera szereg pytań dotyczących głównie naszego obecnego stanu zdrowia jak też przebytych chorób w przeszłości. Jedno z takich pytań brzmi następująco:

Czy choruje Pan/Pani bądź chorowała na jedno z niżej wymienionych schorzeń, ewentualnie odczuwa lub odczuwał/a niżej wymienione dolegliwości?

b) choroby skóry i układu oddechowego: łuszczyca, wypryski/wysypka, uczulenia, katar sienny, astma.

   Zgodnie z medycznymi zasadami pobierania krwi alergicy nie powinni być dawcami. Jak wiecie przeciwwskazaniem do oddawania krwi i jej składników są choroby i schorzenia, które stanowią zagrożenie podczas donacji dla dawcy lub biorcy. Dyskwalifikacja alergików jest podyktowana akurat dbaniem o zdrowie biorcy. Osoby walczące z uczuleniami są najczęściej dyskwalifikowane tylko czasowo. Dawca taki nie powinien w związku z tym oddawać krwi w czasie, gdy występują objawy alergii, ani też gdy jest w czasie odczulania (immunoterapii). Nie każdy krwiodawca jednak chce pogodzić się z takim podejściem ze strony lekarzy kwalifikujących. Często dawcy Ci zadają pytanie: dlaczego ich krew jest zła z medycznego punktu widzenia. Jedną z odpowiedzi jaką otrzymaliśmy z regionalnych centrów krwiodawstwa na tak postawione pytanie jest:

Istnieje ryzyko wywołania alergii u pacjenta, który otrzyma taką krew.

   Postanowiłem poszukać więcej informacji na ten temat. Podczas przeglądania różnych artykułów natrafiłem na dość “świeży” tekst na temat przeniesienia alergii z dawcy na biorcę. Opisane zdarzenie miało miejsce w Toronto i dotyczyło alergii pokarmowej przeniesionej wraz z transfuzją osocza. Pochodzenie tego typu alergii pozostaje tajemnicą. Jednak nie dla 8-letniego chłopca, który otrzymując transfuzję osocza nieoczekiwanie otrzymał również pełen zestaw przeciwciał reagujących na dwa rodzaje żywności: łososia i orzeszki ziemne, które notabene regularnie spożywał bez problemu w przeszłości. Kilka tygodni po otrzymaniu transfuzji w ciągu 10 minut od zjedzenia łososia oraz masła orzechowego, wystąpiła poważna reakcja alergiczną. Lekarze szybko zidentyfikowali źródło problemu: była to krew a w zasadzie osocze dawcy. Przeniesienie alergii przez krew w czasie transfuzji na szczęście występuje rzadko.

“Alergie występują tak powszechnie w populacji więc wydawało by się, że stopa takich zdarzeń powinna być większa, a jednak nie udokumentowano ich w literaturze wielu, bo tylko kilka przypadków”, mówi Julia Upton, alergolog z Hospital for Sick Children w Toronto, która napisała o tym wydarzeniu w Canadian Medical Association Journal.

    W poprzednich przypadkach również powiązano pojawienie się alergii u pacjentów z dawcami krwi. U pacjentów tych po transfuzji krwi od dawcy, który miał alergie wystąpiły podobne uczulenia np. na pokarmy, leki lub inne alergeny, takie jak trawa. Na szczęście, za każdym razem, alergie te były krótkotrwałe. Tak szybkie ustępowanie wynika z tego, że pacjenci nie produkują sami przeciwciał alergenów a mają tylko te, które otrzymali wraz z donacją. Z tego właśnie powodu u pacjenta alergie te znikały w ciągu kilku miesięcy.

“Mieliśmy zaledwie dwa takie przypadki zgłoszone do kanadyjskiej służb krwi w ciągu ostatniej dekady, a rozprowadzamy ponad milion składników krwi do transfuzji rocznie”, mówi Robert Skeate, dyrektor medyczny kanadyjskich służb krwi.

   Mimo, że przeniesienie przeciwciał alergenów poprzez transfuzję jest najwyraźniej rzadki, to jednak jest to prawdopodobne. Jak wiadomo jednak nieraz przenoszenie przeciwciał jest pozytywne. Lekarze czy pielęgniarki na przykład celowo wstrzykują w czasie szczepionek przeciwciała pacjentom aby dać ochronę przed różnymi infekcjami. Nie dziwi więc fakt, że inne przeciwciała również mogą być przenoszone przez krew z tym, że mogą powodować tym razem negatywne skutki. Duże ilości przeciwciał immunoglobuliny-E (IgE) pozostają w produktach krwi nawet po miesiącu przechowywania. Zazwyczaj największą ilość przeciwciał zawiera świeżo mrożone osocze, a następnie płytki krwi i krwinki czerwone. Jest tak dlatego gdyż wszystkie trzy wymienione składniki krwi zawierają osocze, które to może właśnie zawierać przeciwciała. Jednak aby reakcja alergiczna u biorcy wystąpiła musi jednocześnie zaistnieć kilka czynników. Po pierwsze dawca krwi musi mieć wysoki poziom przeciwciał IgE, które reagują przeciwko alergenom. Po drugie, musi być podana pacjentowi znaczna ilość składnika krwi lub produktu krwiopochodnego. Następnie, aby wystąpiła reakcja alergiczna pacjent musiałby zostać narażony na działanie określonego alergenu tak aby przeciwciała mogły “zaatakować”. Takie wystąpienie wszystkich trzech czynników jednak jest rzadkie, bo biernie nabyte przeciwciała naturalnie znikają jak już pisałem po kilku miesiącach. Szacuje się, że okres półtrwania przeciwciał IgE to zaledwie kilka godzin lub dni, ale gdy dojdzie do związania się z komórkami organizmu mogą być wykrywalne jeszcze przez tygodnie lub miesiące i mogą spowodować wystąpienie reakcji alergicznej.
   Dawcy krwi w Stanach Zjednoczonych oraz Kandzie nie są badani pod kątem wykrycia alergii są jednak czasowo dyskwalifikowani jeżeli mieli wcześniej jakiekolwiek epizody związane z uczuleniami. Dawca, który oddawał krew dla chłopca z historii powyżej został zdyskwalifikowany z oddawania krwi na określony czas. Ten incydent stał się wystarczającym powodem do przemyśleń na temat alergii u dawców i tego co może się zdarzyć w przyszłości, w razie podobnej sytuacji. Dlatego też kanadyjskie służby krwi powzięły właśnie decyzję o dyskwalifikacji czasowej dawców jeżeli mieli w ostatnim czasie objawy alergii. Zostało to zastosowane jako środek zapobiegawczy.
   Zazwyczaj dawcy krwi są zapraszani do oddawania tylko wtedy, gdy obecnie nie mają żadnych objawów alergii. Zadawane jest im podobnie brzmiące pytanie jak to przytoczone powyżej w Polsce. Dyskwalifikowani są jeśli odpowiedzą na nie twierdząco w ankiecie. Protokół ten ma sens, mówi doktor Upton. Nawet jeśli byłyby wykonywane badania wśród darczyńców pod kątem alergii, to wyniki które wykazałyby wysoki poziom przeciwciał IgE, nie oznaczałyby jednocześnie, że u biorcy takiej krwi wystąpią rzeczywiście reakcje na alergeny w codziennym życiu. Mając to na uwadze, doktor Upton i jej współpracownicy nie domagają się żadnych zmian w polityce pobierania krwi.

“Zmniejszenie ryzyka pojawienia się tak rzadko występującej reakcji było by bardzo trudne do osiągnięcia bez znacznej utraty dawców. To jest właśnie jeden z powodów, dlaczego polityka wobec alergików jest taka, jaka jest, czyli jeżeli występują charakterystyczne objawy alergii należy zastosować czasową dyskwalifikację.”

    Podsumowując zwracam się z prośbą do osób mających jakiekolwiek alergie aby szli oddawać krew tylko w czasie gdy nie mają objawów oraz w czasie gdy nie są w trakcie odczulania. Dodatkowo warto zaznaczyć by mimo tych ogólnych zasad w czasie wywiadu lekarskiego lub przy rejestracji zapytali się czy to, że są uczuleni na dane alergeny nie stanowi przeszkody do oddania krwi czy jej składników.

Pamiętajmy!
O ostatecznym dopuszczeniu do oddania krwi decyduje lekarz kwalifikujący w punkcie krwiodawstwa w którym chcemy oddać krew. To on na podstawie wypełnionego kwestionariusza oraz wywiadu lekarskiego podejmie decyzję czy możemy czy też nie oddać krew lub jej składniki.

67 komentarzy

 • Dorian55

  Witam, ostatnio zostałem ukąszony przez pszczołę i pierwszy raz trochę od tego spuchłem. O własnych siłach dojechałem na SOR, gdzie dostałem adrenalinę i od razu przeszło. Lekarz SOR mówił, że po tej sytuacji mogę bez problemu oddać krew następnego dnia. Czy to prawda? A jak nie – ile czasu powinienem odczekać?

 • Kamil Gwioździk

  Witam jestem alergikiem reaguje trawy i zboża w dużych ilościach oraz na swój pot podczas wysiłku , na stałe przyjmuje Allertec bez recepty czy mogę oddać krew ?

 • Rafał

  Czy w czasie przyjmowania Pronasalu, lub innym zawierających tą samą substancję czynną, mogę oddać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie powinien Pan oddawać krwi w czasie przyjmowania Pronasalu oraz przez 3 dni po jego zaprzestaniu przyjmowania. Dodatkowo nie powinien Pan oddawać krwi przy widocznych objawach alergii. Jeżeli jednak alergia jest całoroczna nalezy indywidualnie skonsultować to z lekarzem kwalifikującym w danym punkcie krwiodawstwa gdzie chce się oddać krew.

 • Magdalena

  Cześć,
  Co roku marzec/kwiecień przyjmuję telfexo, później sporadycznie, lub wcale. Stąd pytanie, ile czasu musi minąć od przyjęcia ostatniej dawki leku do oddania krwi/osocza?

 • M

  Dzień dobry, czy alergik (bez czynnych objawów alergii i nie przyjmujący leków) w trakcie odczulania (dawka podtrzymująca więc co 5-6 tygodni) może oddawać krew? Spotkałam się z opinią, że nie można oddawać bezpośrednio po odczulaniu.

 • Dariusz

  Witam
  Po 1 donacji siedzac jeszcze na fotelu miałem nagłe uderzenie gorąca i pot na czole co jak powiedziała pielęgniarka jest normalne. Druga donacja była ok. Trzecia zatrzymał się przepływ przy 350ml. Na 4 donacje lekarz zalecil pobrać 410ml. Leciało nawet szybko bez ściskania piłki. Ale po wszystkim pielęgniarka stwierdziła że jestem zbyt blady, przez chwilę miałem uczucie lekkiego oslabienia ale byłem w pełni świadomy co się dzieje. Lekarz podszedł i powiedział że lepiej jakbym zaprzestał oddawania krwi na amen. Nawet nie sprawdził cisnienia po donacji. Co lepsze przy konsultacji przed donacja oględziny gardła przeprowadzał za pomocą lampki z telefonu…. Nie był to doświadczony lekarz tylko młody ok 35 lat. Więc posłuchać go czy pójść na następny pobór krwi gdzie być może będzie bardziej doświadczony lekarz.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Opis takich sytuacji jest wprowadzany do systemu. Oczywiście nie opisowo jak opowiadanie ale trzeba wprowadzić np przyczynę nie pobrania pełnej donacji. Możliwe też, że lekarz wprowadził z jego poziomu systemu jakąś dyskwalifikację, chociażby czasową. Tak, że ja bym najpierw skontaktował się telefonicznie i to sprawdził. Jeżeli nie ma takowej możesz spróbować oddać jeszcze raz. Musisz jednak mieć na uwadze, że w razie pojawienia się kłopotów możesz otrzymać dyskwalifikację. Najlepiej podejmij decyzję po konsultacji z lekarzem kwalifikującym w punkcie. Nie musi być to ten sam punkt.

 • N.J

  Czy jeśli boli mnie brzuch po czekoladzie, ale nie mam żadnych alergii pokarmowych, wynika to z posiadania Ibs, to mogę oddać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Oto odpowiedź z RCKiK:
   Jeśli Pan obecnie nie przyjmuje leków i nie ma zaostrzeń chorobowych można oddać krew. Ostatecznie zdecydujemy razem z dawcą po rozmowie z nim w punkcie.

 • Kamila

  Witam serdecznie. Od dwóch miesięcy przyjmuję regularnie lek betaserc, który jest lekiem histaminowym. Jednak nie przyjmuję go ze względu na jakąkolwiek alergię, tylko z powodu zwrotów głowy. Czy fakt przyjmowania tego leku wyklucza mnie jako dawcę krwi? Jeśli tak, to po jakim czasie od zakonczenia przyjmowania leku mogę oddać krew?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie ma sztywnego wykazu leków, które powodują dyskwalifikacje. Zgodnie z ogólną zasadą przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, niektórych leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Jeżeli poda nam Pani punkt w którym chce Pani oddać krew zapytamy się bezpośrednio lekarza kwalifikującego.

 • MK

  Cześć,

  za dzieciaka – jakieś 15 lat temu po użądleniu przez pszczołę/osę miałem prawdopodobnie atak/wstrząs anafilaktyczny.
  Po ukąszeniu pływałem w jeziorze i dopiero myślę po około 20 minutach pojechałem z rodzicami do przychodni, gdzie dostałem zastrzyk (nie wiem z czego).

  Po tym zdarzeniu jak trochę podrosłem zacząłem oddawać krew i nie było problemu z jej oddawaniem do momentu dopisania punktu i uniemożliwienia oddawania krwi osobom, które przeszły wstrząs/atak – lekarz przed oddaniem krwi zdyskwalifikował mnie.

  Przed tym zdarzeniem byłem użądlony nie raz, po tym zdarzeniu również byłem jak dobrze pamiętam dwukrotnie użądlony i miałem tylko delikatnie opuchnięte miejsce ukąszenia – około 2-3 dni.

  Ostatnio rozmawiałem ze znajomą, która również za dzieciaka miała ostrą reakcję na ukąszenie owada, a niedawno została dopuszczona przez lekarza do oddania krwi.

  Chciałbym się zapytać jak to jest z oddawaniem krwi, mogę czy jednak nie?

  Krew oddawałem w RCKiK w Poznaniu.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jeżeli chodzi o same zasady medyczne to wstrząs anafilaktyczny inaczej reakcja anafilaktyczna w wywiadzie może stanowić podstawę dyskwalifikacji. Teraz jest pytanie o indywidualne podejście do tematu przez lekarzy kwalifikujących. Czy rzeczywiście dany dawca zaznacza w ankiecie, że miał taki wypadek czy go nie wpisuje? Zgoda lekarza kwalifikującego musi być oparta na rzeczywistych informacjach przekazanych przez dawcę. Jeżeli lekarz uznaje, że ubytek krwi może stanowić jakiekolwiek zagrożenie ma obowiązek nie dopuszczenia dawcy. Proszę jednak pamiętać, że dawca ma prawo do odwołania od decyzji lekarza kwalifikującego. Robi to przez zastępcę dyrektora do spraw medycznych. W każdej siedzibie centrum jest takie stanowisko. W przypadku podtrzymania decyzji negatywnej dawca może się skontaktować z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii lub Krajowym Konsultantem ds Transfuzjologii, którzy pełnią medyczny nadzór nad publiczną służbą krwi.

 • Aninim

  Dzień dobry,
  Tydzień temu skończyłam przyjmować Telfexo 180 a teraz przyjmuję Clatrę, do tego mam odrobinę podrażnioną skórę od ciemnych ubrań. Czy kiedy biorę te tabletki to mogę oddać krew?

 • Jakub M

  Witam serdecznie!

  Mam 27 lat i przechorowałem covid na początku listopada, mam przeciwciała i chciałem oddać osocze. Przy czym
  – w dzieciństwie miałem rozpoznanie astmy oskrzelowej, byłem odczulany, od czasu dzieciństwa nic się nie dzieje, nie biorę żadnych leków (poza przeciwhistaminowymi w sezonie alergicznym – teraz nie biorę)
  – mam sezonowo alergię na pyłki traw i drzew, w okresie jesienno-zimowym bez objawów
  – mam też rozpoznane łojotokowe zapalenie skóry, jak zresztą wielu mężczyzn, dobrze kontrolowane
  – po trzech tygodniach od dodatniego PCR przeciwciała IgG 26,00 AU/ml, IgM indeks 2,48 (oznaczane półilosciowo)

  Poza tym bez innych chorób współistniejących. Mój najbliższy RCKiK jest we Wrocławiu.

  Czy z takim wywiadem i poziomem przeciwciał (możliwe, że IgG jeszcze wzrosną) jest sens w ogóle wybierać się do RCKiK? Serdecznie pozdrawiam

 • Julia Nowak

  Czy mogę oddawać krew mając alergię na jad pszczoły (w sumie to najsilniejszy jaki może być w skali uczuleń)? Nigdy nie byłam odczulana, jedynie podczas ukąszenia mam wbić strzykawkę z adrenaliną (której jednak na szczęście nie miałam okazji użyć) lub sterydy (w zależności od stopnia nasilenia objawów). Miałam zacząć oddawać krew jednak nie wiem czy mogę :/

 • Ewelina

  Z góry przepraszam, że tak długo. Oddaję krew od 10 lat z przerwą na odczulanie. Zawsze czekałam do ustania objawów, ostatnio zaskoczył mnie lekki katar już na miejscu i przyznałam, że mam alergię na trawy, ale pod kontrolą. Równie dobrze mogła mi dokuczać skrzywiona przegroda nosowa, ale to pomijam – byłam uczciwa, powiedziałam, że alergię mam, ale ostatnio jest ok. Lekarz zalecił przyjście zaraz po ustaniu objawów. Oczywiście następnego dnia i potem było już ok bez żadnych objawów, leków itp., ale odczekałam 3 tyg i poszłam. Okazało się, że lekarz wpisał mi dyskwalifikację czasową na miesiąc, więc do jej zakończenia został mi tydzień. Poprosiłam w rejestracji o kontakt z lekarzem. Trafiłam na młodą Panią doktor, która po wysłuchaniu mojej historii powiedziała, że w sumie z moją alergią na trawę to i tak mogę oddawać krew tylko między październikiem a marcem, bo potem nawet jak mnie lekarz puści to ta krew się nie nadaje i ją palą! Nigdy nie dostałam informacji, że moja krew się nie nadaje, nie oddaję dla honorów, odznaczeń czy czekolady tylko jak widzę stany krwi w wakacje to nie mogę sobie darować, że wtedy nie oddałam zwłaszcza, że oddawałam nie raz w wakacje w różnych RCiK w zależności od tego gdzie byłam. Pomóżcie proszę czy faktycznie może tak być, że ta krew alergików jest palona? Nie nadaje się do niczego? Jest faktycznie jakiś przepis, który tego zakazuje? Zastanawiam się czy na urlopie nie iść do innego RCiK – blokada powinna minąć, drugiej nie powinno być, bo nie przeszłam przez rejestrację, a ciekawa jestem co powiedzą mi w innym RCiK. Ktoś jest w stanie poradzić :)? Pozdrawiam serdecznie, Ewelina

 • Anix

  Witam. Dziękuję za odpowiedź. W zasadzie zaraz po napisaniu tutaj napisałam do RCKIK we Wrocku ale nadal brak odpowiedzi. 🙁

 • Anix

  Witam. Zostałam zdyskwalifikowana do oddawania krwi przez RCKIK Wrocław na stałe ponieważ w tamtym czasie stosowałam inhalator. Jednak po wykonaniu spirometrii przestałam go używać- minął ponad rok. Niestety nadal mam blokadę na oddawanie krwi. Co powinnam dostarczyć do RCKIK aby odblokowali mi możliwość oddawania krwi ? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie ma odgórnie ustalonej przepisami procedury zdjęcia dyskwalifikacji. Robi to lekarz kwalifikujący z punktu, który nałożył ją lub dyrektor ds medycznych z tego RCKiK. Dlatego w pierwszej kolejności napisz maila do siedziby centrum we Wrocławiu i poproś ich o podanie dokumentu jaki musisz przynieść. Reszta już zależy od lekarza.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Wyprysk jako taki nie jest ujęty w wykazie przeciwwskazań. Jednak warto skonsultować to z lekarzem kwalifikującym, gdyż to co dla nas jest wypryskiem może wynikać z czegoś innego.

 • Anna

  Witam,
  w dzieciństwie zdiagnozowano u mnie atopowe zapalenie skóry, na dzień dzisiejszy nie mam objawów ani nie biorę żadnych leków (nie ma takiej potrzeby). Krew oddawałam już 3 razy za każdym razem informując o tym fakcie, ostatnim razem lekarz nie dopuścił mnie do oddawania krwi i powiedział mi, że bezwzględnie nie mogę oddawać krwi bo jest ona niebezpieczna dla biorcy. Zostałam wykluczona z oddawania krwi aż potwierdzę że nie mam zapalenia. Niestety paru lekarzy, których o to pytałam (poza centrum krwiodawstwa) dali mi bardzo sprzeczne komunikaty. Badania krwi nic nie wykazują (jedną z “wytycznych” czy mam atz czy nie miał być podwyższony poziom IgE). W jaki sposób mogę sprawdzić czy w końcu mogę oddawać krew? Czy można w ogóle stwierdzić jednoznacznie je? Czy decyzja zależy za każdym razem indywidualnie od lekarza na jakiego trafię?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak, decyzja zawsze jest indywidualna. Musi tak być ze względu na to, że same przepisy prawne odwołują się jeżeli chodzi o dyskwalifikacje tylko do ogólnego oznaczenia grupy chorób powodujących tą że dyskwalifikacje np. choroby układu endokrynnego, oddechowego, skóry https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf . Czy dana choroba zalicza się do wymienionej przepisami grupy decyduje indywidualnie lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew.

 • Paula

  Witam serdecznie,
  Czy można oddać krew jak jestem uczulona na własne osocze krwi? Oraz jestem uczulona na psa i kota(zażywam lekarstwa wziewne =

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   To co mogę napisać od ręki to to, że nie możesz oddawać krwi podczas odczulania. Jeżeli chcesz dokładnej odpowiedzi napisz pod który RCKiK podlegasz. Skontaktujemy się z lekarzem.

 • gandziska

  Na miejscu biorcy wolałabym dostać organ w transakcji wiązanej z alergią niż nie dostać nic:( Z alergią przecież da się żyć, czasem nawet bez brania proszków antyhistaminowych.

 • KW

  witam, jeżeli mam atopowe zapalenie skóry na tle alergicznym, alergie pokarmowe (w tym kazeina i orzechy) oraz alergie na pyłki, kurz itd. nie mogę oddać krwi? jestem w stanie nie przyjmować leków przez okres 2 tygodni.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Najlepiej w sprawach indywidualnych zapytać się lekarza kwalifikującego w punkcie w którym chce się oddać krew. Są różne podejścia lekarzy kwalifikujących do atopowego zapalenia skóry. Pierwsza grupa lekarzy pozwala oddawać krew tylko gdy schorzenie ma łagodny przebieg w innym nie dopuszczają. Druga grupa nie dopuszcza do oddawania gdy kandydat na dawcę jest w okresie występowania objawów a poza tym okresem nie ma żadnego problemu z dopuszczeniem do oddania. Trzecia grupa niestety dyskwalifikuje na stałe bez względu na przebieg choroby i okres w jakim dawca przebywa. Przykładowy mail od dawcy, który własnie z tego powodu został zdyskwalifikowany “Właśnie dzwoniłam do Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zabrzu, gdzie poinformowano mnie, że AZS na stałe dyskwalifikuje z możliwości bycia dawcą. Czy jest możliwe, że w innym miejscu oddanie krwi byłoby możliwe? ” Jak widzisz jest różne podejście do tej choroby. Same przepisy mówią tylko o dyskwalifikacji potencjalnych dawców z poważną chorobą skóry aktywną, przewlekłą lub nawracającą. Wszystko więc zależy od indywidualnego podejścia personelu medycznego. Jeżeli podasz nam centrum w którym chcesz oddać krew zapytamy się bezpośrednio danego lekarza kwalifikującego.

 • Alergikxyz

  Czy biorąc leki na alergie ale nie odczuwając jej objawów mozna oddać krew, czy np jeśli przestane je spożywać dwa tygodnie przed planowanym oddaniem i będę się czuła dobrze to wtedy dopiero będę mogła?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie możesz oddawać krwi biorąc leki na alergię. Musisz odczekać odpowiedni okres (2 tygodnie). Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi.

 • Krwiodawca_81

  Witam serdecznie,
  Mam alergię na atropinę (wykrytą jak byłem dzieckiem ok. 6-letnim i wkroplono mi do oczu z atropiną). Dziś się dowiedziałem, ze dyskwalifikuje mnie to jako dawce DOŻYWOTNIO. Czy to stanowi ustawa, czy tylko widzi-mi-się lekarza? Do tej pory nigdy nie mialem problemów z oddawaniem krwi.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Są przepisy, które regulują warunki, które kandydat na dawcę lub dawca krwi musi spełnić aby być dopuszczonym do oddania https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf Są one wypisane w grupach, bardzo ogólnie. Za każdym razem jak Narodowe Centrum Krwi lub Instytut Hematologii i Transfuzjologii nam odpowiada to informują nas, że nie da się ściśle, punktowo wymienić wszystkich chorób. Lekarz ma obowiązek na podstawie tych przepisów, doświadczenia i wiedzy podjąć decyzję czy dopuszczenie do donacji danej osoby stanowi dla niej lub biorcy zagrożenie. Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją lekarza kwalifikującego napisz do siedziby centrum do dyrektora ds medycznych. Oczywiście możesz zasięgnąc informacji również we wspomnianym IHiT.

  • krwiodawca

   Większość lekarzy kiedy w wywiadzie dowie się, że kandydat choruje na astmę dyskwalifikuje go. Ostateczną decyzję indywidualną dla każdego pacjenta wydaje lekarz w punkcie krwiodawstwa w którym chce się oddać krew. Według przepisów podstawa dyskwalifikacji jest: poważna choroba aktywna, przewlekła lub nawracająca układu oddechowego. Teraz na pytanie czy astmę do takich się zalicza może odpowiedzieć tylko własnie lekarz.

 • Marzena

  Czy jeśli mam tzw. pokrzywke na zimno (pod wpływem nagłej zmiany temperatury na skórze pojawiają się zmiany wyglądające jak ukąszenia komarów) to nie mogę oddać krwi? Dermatolog poinformował mnie, że nie zna przyczyn pojawienia się pokrzywki, zapisała mi leki antyalergiczne, ale jeszcze ich nie zazywalam. Poza tym pokrzywka występuje o każdej porze roku więc czy dyskwalifikuje mnie to dożywotnio?

  • Matt

   Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy opisana przez ciebie pokrzywka jest całkowicie niezwiązana z przeciwciałami klasy IgE o których mowa w opisanych przypadkach przeniesienia alergii na biorcę.

 • Ola

  Czy jeśli biorę lek przeciwhistaminowy Contrahist, lecz nie odczulam się ani nie mam objawow alergii plus leki nie są regularnie przyjmowane to jestem wykluczona z oddawania krwi?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pani pytanie jednoznacznie. Z jednej strony w krwiodawstwie obowiązuje zasada, że przez cały okres stosowania leków (oprócz witamin, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy, leków przeciwnadciśnieniowych) oraz przez pewien okres po zaprzestaniu ich stosowania nie należy oddawać krwi. Z drugiej strony w związku, że ostatecznie o dopuszczeniu decyduje lekarz kwalifikujący może on indywidualnie po zapoznaniu się z przebiegiem choroby wydać zgodę dopuszczającą dawcę do oddania. Zalecam skontaktowanie z się z punktem w którym chce się oddać krew.

 • ASIA

  Chcialabym sie dowiedziec czy jak mam alergie na pylki traw (teraz juz bardzo delikatna) i sie na nia nie lecze to moge zostac dawca?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Lekarze kwalifikujący jak mantrę powtarzają regułkę, którą znajdzie Pani w powyższym artykule: “Alergik krwi nie może oddawać w czasie występowania objawów oraz w czasie odczulania. Przepisy natomiast podają takie powodu czasowej dyskwalifikacji:

   11 Ostre stany uczuleniowe – do czasu ustąpienia objawów
   12 Zaostrzenie przebiegu przewlekłej choroby alergicznej – do czasu ustąpienia objawów
   13 Okres odczulania w alergii – cały okres

   Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi
   Decyzję ostateczną podejmuje lekarz kwalifikujący w punkcie poboru krwi.

 • Rafał

  Witam, podczas wizyty u lekarza powiedziałem, że generalnie mam alergię na pyłki drzew i kiedyś (kilka lat temu) zjedzenie orzeszków powodowało spuchnięcie ust i katar. Lekarz kwalifikujący zdyskwalifikował mnie całkowicie, ponieważ uznał że był to szok anafilaktyczny po zjedzeniu orzeszków. Z tym że obecnie nie mam już takich problemów i nic mi się nie dzieje po zjedzeniu jakichkolwiek orzeszków. Nie rozumiem dlaczego odrzuca się człowieka, który obecnie jest zdrowy. Czy po takim orzeczeniu nie można już tego zmienić?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Samej decyzji lekarza nie wolno nam podważać. Możemy tylko poinformować, że od decyzji lekarza kwalifikującego jest możliwość złożenia odwołania. Takie pismo składa się do dyrektora ds medycznych w siedzibie centrum.

 • Michał

  Rok temu chciałem oddać krew ale niedawno skończyłem się odczulać i dostałem informacje, że musi upłynąć pół roku. Poszedłem dzisiaj, a ponad rok temu skończyłem i dostałem dyskwalifikacje na 5 lat. O co tu chodzi, to jakiś żart jest…..

   • Michał

    Kurz i pyłki traw, lekarz powiedział, że w przepisach jest 5 lat przerwy. To w końcu pół roku czy 5 lat? Duża ta rozbieżność

    • krwiodawca

     Nie mam pojęcia skąd ta wartość. W najnowszym rozporządzeniu mówiącym o warunkach jakie musi spełnić kandydat na dawcę i dawca krwi aby zostać dopuszczonym do donacji jest tylko raz zastosowana tak długa dyskwalifikacja. Obowiązuje ona po całkowitym wyleczeniu ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Szczegółowe informacje w akcie prawnym https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2017000174101.pdf. Jeżeli zaś chodzi o odczulanie to jest tylko mowa o:
     – Ostre stany uczuleniowe – do czasu ustąpienia objawów
     – Zaostrzenie przebiegu przewlekłej choroby alergicznej – do czasu ustąpienia objawów
     – Okres odczulania w alergii – cały okres
     Oczywiście po lekach należy odczekać również odpowiedni okres.

     • Michał

      W takim razie mógł bym spróbować pójść do innego punktu oddać krew czy mam całkowicie to zablokowane, jeżeli tak jest to czy można się odwołać jakoś?

     • krwiodawca

      Możesz spróbować jednak musisz mieć na uwadze to, że jeżeli dyskwalifikacja została wpisana do Krajowego Rejestru Dawców Krwi to widoczna będzie w każdym punkcie krwiodawstwa.

 • Ania

  Witam, czy mogę oddawać krew, jeśli mam uczulenie na nikiel? Czy jakieś konkretne alergie wykluczają całkowicie z oddawania krwi?

 • OW

  A wiadomo może, jak szybko po ustąpieniu objawów alergii można oddać krew?
  Co do immunoterapii, pewnym zaskoczeniem było dla mnie to, że krew można oddać już dwa tygodnie po ostatniej dawce szczepionki, ale pomiędzy kolejnymi dawkami, które podaje się co 4-6 tygodni juź nie. No cóż, mam nadzieję, że chociaż pomoźe i że nie zrezygnowałem z krwiodawstwa na 5 lat na darmo.

  • krwiodawca

   Dziękuję za komentarz. Jeżeli chodzi o sam czas po odczulaniu to opisane przez nas terminy dotyczą tzw. leczenia przedsezonowego i dotyczą osób, które chcą oddać krew i są uczulone na alergeny występujące sezonowo takie jak pyłki drzew czy traw. Osobom tym łatwiej jest oddać krew gdyż nie mają tak złożonej metody leczenia jak np osoby uczulone na alergeny występujące przez cały rok. W Twoim przypadku (szczepionka co 4-6 tygodni) i podobnych konieczny jest bezpośredni kontakt z lekarzem kwalifikującym w centrum krwiodawstwa. Oczywiście najlepiej podejść z dokumentacją medyczną aby lekarz miał pełen obraz sytuacji. W takich przypadkach zapadają indywidualne decyzje.

 • Ewa

  Czy tabletki które zażywam w okresie pylenia również mnie wykluczają? Jeśli tak to ile czasu należy odczekać od ostatniej tabletki?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Tak jak najbardziej tabletki te wykluczają z oddawania krwi. Należy odczekać okres 1 tygodnia. Oczywiście ostateczną decyzję podejmuje lekarz w punkcie krwiodawstwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.