Jak wiecie w Polsce poborem krwi zajmuje się publiczna służba krwi. W jej skład wchodzą Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i ich oddziały terenowe, dwa resortowe centra krwiodawstwa (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSW – CKiK MSW oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – WCKiK MON), Instytut Hematologii i Transfuzjologii oraz Narodowe Centrum Krwi. Oprócz wykonywania głównego zadania jakim jest pobór i rozdzielanie krwi na składniki podmioty te podejmują również działania pomocnicze. Jednym z takich działań jest organizowanie i realizowanie akcji propagujących honorowe krwiodawstwo we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Polskim Czerwonym Krzyżem, Stowarzyszeniem Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej, EFHDK “Krewniacy” itp. Same RCKiK nie poradziłyby sobie z propagowaniem oddawania krwi. Dlatego tak ważną rolę pełnią tu właśnie stowarzyszenia i fundacje. W ramach swoich statutowych działań prowadzą one zarówno akcje ogólnopolskie jak i regionalne czy lokalne działania na rzecz propagowania tej pięknej idei jaką jest honorowe krwiodawstwo czy dawstwo szpiku. Jednak aby podmioty te sprawnie i prężnie działały potrzebują środków finansowych. Wśród źródeł finansowania organizacji pozarządowych można wyróżnić m.in.:
- Składki członkowskie;
- Darowizny od osób prywatnych;
- Darowizny od osób prawnych;
- Zbiórki, aukcje, loterie;
- Dary w formie przedmiotów;
- Działalność odpłatna i gospodarcza;
- Fundraising (sponsoring, dotacje, granty)
Cześć z wymienionych powyżej stowarzyszeń posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).
Organizacja pożytku publicznego (OPP) – termin wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2004 przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Status OPP może uzyskać organizacja pozarządowa (z wyjątkiem partii politycznych i należących do nich fundacji, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych), jak również spółka kapitałowa powołana w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi przez co najmniej dwa lata działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego, które zostały określone ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ponadto organizacja musi spełniać dodatkowe kryteria, dotyczące m.in. jawności działania, kontroli w organizacji. Status OPP nadają organizacjom wydziały gospodarcze Krajowego Rejestru Sądowego sądów rejonowych odpowiednich dla adresu siedziby organizacji. Status ten jest nadawany na własny wniosek organizacji aspirującej, po sprawdzeniu jego formalnej i merytorycznej poprawności.
Źródło: Wikipedia
Jednym z przywilejów jaki posiada taka organizacja jest możliwość otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uaktualnia spis organizacji mogących starać się o 1% podatku.
Wg stanu na dzień 12 września 2014 r. łączna kwota 1% należnego podatku przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego z rozliczenia za 2013 r. wyniosła 506,6 mln zł i stanowiła 0,72% należnego podatku dochodowego.
Źródlo: Ministerstwo Finansów
W dniu dzisiejszym przedstawimy Wam fragment wykazu organizacji pożytku publicznego, które w 2014 r. otrzymały 1 proc. a są związane bezpośrednio lub pośrednio z ideą krwiodawstwa. Jeżeli chcecie zapoznać się z wykazem wszystkich podmiotów zamieszczamy link do pełnego spisu.
Wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2014 r. otrzymały 1 proc.