Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
“Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

259 komentarzy do “Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK”

  1. Czy rodzina (żona, dzieci) hdk też posiada jakieś przywileje z tego tytułu? Bo kiedyś wzmianka o tym byla obecnie brak takiej informacji.

    Odpowiedz
  2. Witam.
    Co mam zrobić, jeżeli w danym dniu zgłoszę się do przychodni na wizytę do lekarza rodzinnego, a on mnie nie przyjmie, ponieważ stwierdził, że ma na dzisiaj dużo pacjentów?
    Czy mogę napisać skargę i do kogo?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      W pierwszej kolejności do Dyrekcji placówki. Bardzo często się okazuje, że lekarz podejmuje decyzje niezgodne z samymi zaleceniami dyrekcji. Jeżeli to nie pomoże do oddziału regionalnego NFZ.

      Odpowiedz
    • Oto interpretacja MZ dotycząca poradni i lekarza rodzinnego:
      Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pana pytanie zwracam się z uprzejmą prośbą o przyjęcie poniższego. Zgodnie z art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1373) Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Oznacza to, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć, wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Należy zwrócić uwagę, że regulacja zawarta w ww. ustawie wskazuje, iż świadczeniodawca udziela świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Listy tej nie należy mylić z kolejką do rejestracji poradni tzw. ?harmonogramem przyjęć” stosowanym w przychodniach w celu ustalenia kolejności przyjęć do lekarza w danym dniu. Powyższe oznacza, iż osoby wymienione w omawianym przepisie muszą przestrzegać kolejki do rejestracji oraz przed gabinetem lekarskim. Podmioty lecznicze są odpowiedzialne za przyjęcie w swoich jednostkach rozwiązań organizacyjnych, umożliwiających tej grupie pacjentów korzystanie ze świadczeń poza kolejnością. Jednocześnie należy przyjąć, że udzielanie kolejnych świadczeń u danego lekarza specjalisty powinno odbywać się zgodnie z ustalonym przez tego lekarza planem leczenia.

      Odpowiedz
  3. Witam posiadam skierowanie na rehabilitacje(nfz) , przy rejestracji usłyszałem termin na pazdziernik i mimo okazania legitymacji uslyszalem ze to nic nie zmieni zeby było szybciej. Czy pani z rejestracji miala racje?

    Odpowiedz
  4. Dzien dobry dzis zadzwonilam do poradni kardiologicznej w celu umowienia wizyty. Pani z rejestracji powiedziala mi ze nie ma obowiazku przyjecia w ciagu 7 dni gdyz sa w okolicy inne poradnie, a ona moze tylko w miare możliwości przyspieszyć na za miesiąc termin co jest i tak Super szybko i powinnam się cieszyć. Czy jest to prawda? Powinnam o wydzwaniać teraz wszystkie poradnie w okolicy czy któraś mnie przyjmie poza kolejnością?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie, nie ma Pani obowiązku obdzwaniania innych poradni. Pani w rejestracji się myli ma obowiązek przyjęcia Pani w ciągu 7 dni roboczych. Wyjątek stanowi przypadek kiedy to jest kolejna wizyta w ramach leczenia tego samego schorzenia. Wtedy o terminie wizyty decyduje lekarz prowadzący.

      Odpowiedz
  5. witam czy przywileje są jednorazowe chodzi o to cze trafiłam do kardiologa który wysłał mnie na badania echo serca ale termin dostałam na marzec 2023 gdy pokazałam legitymacje lecz pani powiedziała ze to obejmuje tylko pierwsza wizytę u specjalisty a jestem już pacjentem i mi ulga nie przysługuje czy to prawda??

    Odpowiedz
  6. Czy szczepienie przeciwko COVID jest świadczeniem, które ZHDK przysługuje w terminie nie dłuższym niż 7 dni od daty zgłoszenia?
    Warszawskie Centrum Krwiodawstwa zachęca do kontaktu w sprawie szczepień, ale w rozmowie telefonicznej wyjaśnia, że chodzi o realizację szczepień zgodnie z ogólnymi zasadami (czyli osoby 80+, 70+, itd) wskazując, że krwiodawcy są wszak osobami zdrowymi. Tyle że ogólny harmonogram operuje nie tylko kryteriami zdrowotnymi, ale również takimi jak miejsce pracy itp.

    Odpowiedz
  7. Dzień dobry,
    mam skierowanie do poradni hematologicznej. Termin na styczeń 2023. Czy mam prawo wcześniejszego przyjęcia jako zasłużony honorowy dawca? Pani w rejestracji powiedziała, że nie – muszę czekać w kolejce. Czy tak jest rzeczywiście?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Nie tylko masz prawo do obsługi poza kolejnością ale wizyta w poradni hematologicznej należy do procedur ambulatoryjnego leczenia specjalistycznego a więc maksymalny okres oczekiwania może wynosić 7 dni. Proszę skontaktować się z dyrekcją placówki a jeżeli to nie pomoże z regionalnym NFZ.

      Odpowiedz
  8. Dzień dobry, czy prawo do korzystania poza kolejnością z opieki zdrowotnej obowiązuje również przy podjęciu Psychoterapii DDA w SPZOZ Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading