Odznaki Honorowego Dawcy Krwi

W Polsce krwiodawstwo oparte jest na honorowym oddawaniu krwi. Dawca nie otrzymuje pieniędzy za krew i jej składniki. Może natomiast otrzymywać drobne upominki lub odznaki. Pierwsze odznaki zostały ustanowione 11.03.1963 roku. Zatwierdzone były decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych Nr D.2 S/X/63. Nadawane były do 2001 roku. Zaprzestanie ich wydawania było podyktowane tym, że nie znalazły się one w  pierwszej ustawie o publicznej służbie krwi z 1997 roku. 

– Odznakę Honorowego Dawcy Krwi III stopnia – brązową otrzymywał dawca, który oddał łącznie 600 ml krwi w ciągu 1 roku

– Odznakę Honorowego Dawcy Krwi II stopnia – brązową otrzymywał dawca, który oddał łącznie 1500 ml krwi w ciągu 2 lat

– Odznakę Honorowego Dawcy Krwi I stopnia – brązową otrzymywał dawca, który oddał łącznie 3000 ml krwi w dowolnym okresie

 

Opis odznak:
Tarcza kołowa, wypukła. Średnica ok. 21 mm. Zapinana na agrafkę. Wykonana z tombaku. W zależności od stopnia: patynowana, srebrzona lub złocona. Na końcu emaliowana. Na pierścieniu zewnętrznym napis HONOROWY DAWCA KRWI *PCK*. Wykonawcą była Mennica Państwowa w Warszawie. Odznaka w ciągu tych kilkudziesięciu lat była wydawana w kilku odmianach (np. z mocowaniem szpilką), w tym również jako miniatura.

W legitymacjach hdk (donacyjnych) w odpowiednie miejsce były wbijane pieczątki potwierdzające nadanie poszczególnych odznak.

OBECNIE JUŻ NIENADAWANA


Załącznik do Uchwały Nr 242/2001 Zarządu Głównego PCK z dnia 15 lutego 2001
-Niniejsze zasady zostały opracowane na podstawie:
-Ustawy z dnia 16 października 1992 (Dziennik Ustaw nr 90, pozycja 450) o orderach i odznaczeniach.
-Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 (Dziennik Ustaw nr 106, pozycja 681) o publicznej służbie krwi.
-Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 14 września 1998r. (Dziennik Ustaw nr 124) w sprawie równoważności innych składników krwi.
-Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 września 1999r. (Dziennik Ustaw nr 84) w sprawie nadawania odznaki honorowej „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
§ I
Znosi się nadawanie odznak HDK (Honorowy Dawca Krwi) brązowej, srebrnej i złotej. Osoby, które zostały wyróżnione odznaką HDK przed wejściem w życie niniejszego regulaminu, zachowują prawo do jej używania.
(Do tej pory odznaka HDK była nadawana po oddaniu następujących ilości krwi pełnej: 600 mililitrów – brązowa, 1500 mililitrów – srebrna, 3000 mililitrów – złota)

Pozostałe odznaki:
Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
Odznaka Honorowego Dawcy Krwi- Zasłużonego dla Zdrowia Narodu
Inne odznaki i odznaczenia państwowe

4 komentarze do “Odznaki Honorowego Dawcy Krwi”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.