Dawcy krwi przysługuje tytuł „Honorowy Dawca Krwi”. Honorowy Dawca Krwi otrzymuje legitymację „Honorowego Dawcy Krwi” wydaną przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki. Są to tzw. legitymacje donacyjne gdzie wbijane są pieczątki potwierdzające termin, rodzaj donacji oraz jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która dokonała pobrania. Oprócz tego podstawowego tytułu dawca krwi może uzyskać tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, który to ma 3 stopnie. I tak
Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej
składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub
odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”.
Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 10 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 12 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” i srebrna odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”.
Dawcy krwi:
1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,
2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników
– przysługuje tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” i złota odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”.
Odznakę, o której mowa powyżej, wraz z legitymacją „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.
Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża.
Legitymacje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi zawierają następujące dane:
1) imię i nazwisko dawcy krwi;
2) numer PESEL, a w przypadku osób, które nie mają nadanego numeru PESEL – serię, numer oraz rodzaj dokumentu stwierdzającego tożsamość dawcy krwi;
3) nazwę i adres jednostki wystawiającej legitymację;
4) oznaczenie stopnia odznaki
Zarówno legitymacje ZHDK jak i legitymacje donacyjne są ważne wyłącznie z dokumentem stwierdzającym tożsamość.
UWAGA!
Wszystkie legitymacje wydane do tej pory na podstawie wcześniej obowiązujących aktów prawnych zachowują swoją ważność.
Witam
12 marca wysłałem Pocztą Polską wniosek o przyznanie odznaki Zasłużonego Dawcy Krwi 3 stopnia i tu moje pytanie. Ile będę czekał na tą odznakę i czy zostanie ona wysłana pocztą czy w jakiś inny sposób zostanie przekazana? Dodam że wniosek wysłałem do PCK w Krakowie i wysłałem pocztą a nie osobiście z powodów koronawirusa ponieważ PCK inaczej nie przyjmuję wniosków
Witam serdecznie!
Oto odpowiedź z MOO PCK:
Poczta wysłana 12.03 (czwartek) jeszcze do nas nie dotarła i nie wiemy kiedy dotrze . Dziś otrzymaliśmy listy z datą 28 lutego. Po otrzymaniu wniosku wystawimy legitymacje i odeślemy.
Dziękuję bardzo za odpowiedź, Poczta Polska jak zawsze na czasie 😉
Witam. Czym różnią się przywileje zasłużonych krwiodawców w zależności od stopnia?
Witam serdecznie!
Jeżeli chodzi o przywileje ustawowe obowiązujące w całym kraju to stopnie nie mają znaczenia, gdyż dotyczą już najniższego. Jeżeli chodzi o komunikację to samorządy nadają bezpłatna komunikacją na różnym poziomie. Niektóre dla III stopnia inne dla I stopnia https://krwiodawcy.org/ulga/index.html
Witam serdecznie!
Posiadam legitymację honorowego dawcy krwi, jednak kilkukrotnie podczas oddawania krwi nie miałam jej przy sobie.
Jak mogę ją uzupełnić lub gdzie/ w jaki sposób mogę się dowiedzieć ile 'mam oddanej kwi’?
Witam serdecznie!
Jeżeli oddawałaś w jednym miejscu to możesz poprosić bezpośrednio w rejestracji tego punktu. Jeżeli oddawałaś w punktach, które podlegają pod różne centra to może być problem gdyż jak sam personel nas o tym poinformował nie potwierdzają donacji z innych punktów. Oczywiście w razie potrzeby możesz poprosić o wystawienie ogólnego zaświadczenia potwierdzającego ilość oddanej krwi.
Witam, czy aby otrzymać legitymację Honorowanego Dawcy Krwi należy opłacić składkę członkowską Klubu krwidawców, czy do takiego klubu trzeba przynależeć?
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami legitymacje donacyjne hdk wydają bezpłatnie placówki wchodzące w skład publicznej służby krwi, czyli RCKiK oraz oddziały terenowe, WCKiK oraz CKiK MSWiA. Niestety 2 lata temu zmieniły się przepisy określające wygląd legitymacji https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk Część centrów ma jednak jeszcze zapas starych książeczek albo mio zmian wydają nowe również w postaci książeczki. Jeżeli Twoje centrum nie wydaje legitymacji możesz się o nią zapytać w organizacjach pozarządowych jednak wiąże się to z opłacaniem składek i bycia ich członkiem.
Witam, jak z jednego zaświadczenia wynika, że zamiast 9 l oddałem 8999ml, to czy na zbiorczym zaświadczeniu z RCKiK będzie to zaokrąglone, czy będę musiał czekać kolejne 2 miesiące, by ubiegać się o odznakę ZHDK?
Witam serdecznie!
Będzie Pan musiał czekać. Musi Pan mieć równą ilośc wymaganej oddanej krwi lub ją przekraczać. Naprawdę wpisali bez 1 ml?
Niestety, sam byłem bardzo zdziwiony, ale Pani w rejestracji tłumaczyła, że krew jest później ważona i ponownie przeliczana na ml. Drugą połowę oddałem ma Saskiej w Warszawie, więc ciekawe jak tam to zostanie policzone
Witam, mam pytanie. Co w przypadku jeśli oddaję krew w kilku ośrodkach? Konkretniej rzecz ujmując, najczęściej oddaję krew w dni urlopowe i w różnych miejscach Polski. Pieczątki mam wbijane, ale czy teraz RCKIK w Katowicach wyda mi legitymację, jeżeli część krwi oddane było w Zielonej Górze i część w Nowym Targu?
Witam serdecznie!
Legitymację wyda bez problemu. Nie wiem jak jest w RCKiK w Katowicach ale w niektórych centrach jak wystawiają zaświadczenie o ilości oddanej krwi to wystawiają tylko podając ilość krwi oddanej w ich centrum. Jeżeli tak będzie to będziesz musiał napisac maila do innych centrów prośbę o przesłanie zaświadczeń potwierdzających donacje, które oddałeś u nich.
Witam, czy jest możliwość wyrobienia legitymacji honorowego dawcy krwi zdalnie?
Witam serdecznie!
Sposób wydawania legitymacji nie jest normowany przez przepisy. Dlatego każde centrum ma własne zasady. Najlepiej więc kontaktować się bezpośrednio z centrum krwiodawstwa. Należy pamiętać, żę centrum w razie braku legitymacji według starego wzoru wyda nam nową w postaci karty plastikowej https://krwiodawcy.org/pierwsze-nowe-legitymacje-hdk
Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi ll stopnia. Pytanie mam następujące, czy jak idę z moim dzieckiem do lekarza, czy ono również ma prawo wejść bez kolejki?
Witam serdecznie!
Nie, uprawnienie to dotyczy tylko osoby posiadającej tytuł ZHDK. Przepisy nie rozszerzają go na członków rodziny zgłoszonych przez dawcę do ubezpieczenia.
Witam. Mam pytanie…czy legitymacja zasłużonego honorowego dawcy krwi upoważnia do pierwszeństwa w rejestracji w szpitalu?
Witam serdecznie!
z interpretacji przepisów wynika, że tak.
https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk.jpg oraz https://krwiodawcy.org/dok/szpital-zhdk1.jpg
Witam. Posiadam Zasłużoną legitymacje honorowego dawcy krwi na panieńskie nazwisko. Jakie dokumenty i gdzie mam sie udac zeby mi wymienili na aktualne nazwisko? Wspomne ze mam legitymacje wydaną jeszcze przed 2013r i nie jest z nr PESEL. Dziękuję i pozdrawiam. Kinga M.
Witam serdecznie!
Proszę się udać do najbliższego oddziału rejonowego PCK https://pck.pl/kontakt/oddzialy-okregowe-pck. Najlepiej skontaktować się wcześniej telefonicznie aby uzgodnić kontakt bo coraz częściej placówki te mają krótsze godziny pracy.
Witam wszystkich serdecznie.
Zasłużonego I stopnia otrzymałem w 2001 roku i wtedy nikt nie robił problemów, a dziś w Polsce wszędzie robią ludziom od górkę. Po oddaniu 75 litrów zdecydowałem się zaprzestać oddawania krwi w tym kraju i za chwilkę wyjaśnię jaki był powód mojej decyzji. Jakieś ćwierć wieku temu jak zaczynałem swoją przygodę z krwiodawstwem, to ludzie w punktach pobrań byli mili, sympatyczni, pomocni (ciepły posiłek to była poezja -pozdrawiam przy okazji panie ze stołówki w WSK w Szczecinie, ich bigos stał się legendą)…. a dziś, no właśnie z tym jest problem. W Bielsku-Białej rejestracja dawców niby do godziny 14:00 ale niech ktoś spróbuje przyjść o 13:30, to panie z rejestracji chcą człowieka zabić wzrokiem, do tego panie od samego pobrania są wkurzone, bo zaraz koniec pracy a tu dawca przyszedł -normalnie jak śmiał przyjść??? W tym miejscu nadmienię, że oddawałem krew nie biorąc zaświadczenia o dniu wolnym do pracy, zawsze wychodziłem godzinkę wcześniej z pracy i ogarniałem oddanie krwi -wiem, że nie każdy ma taką możliwość ale ja akurat miałem i uważam, że dla pracodawcy takie rozwiązanie jest lepsze od zwalniania pracownika z całego dnia. W Bielsku-Białej lekarz badający dawcę bez fartucha i bez możliwości jego identyfikacji, na pytanie jak się nazywa słyszę odpowiedź „jest RODO i on nie ma obowiązku mi się przedstawiać” -cham, ignorant – to chyba jedyne określenie dla „pana doktorka”, według niego osoba badana nie ma prawa znać nazwiska badającego go lekarza -żenada!!! W całym punkcie w Bielsku-Białej pracuje podczas pobrania około 15 osób, jest jeden dawca (w porywach do trzech) na sali i około 3-4 pań „szlaja się” z kąta w kąt szukając zajęcia lub plotkując na rodzinne tematy. Wczoraj pierwszy raz oddałem krew w Republice Czeskiej i….. coś niesamowitego! Nie sądziłem, że może być taki standard w punkcie pobrań. Personel wita dawcę przy wejściu w rejestracji (lekarz podaje rękę i przedstawia się z imienia i nazwiska -tak, u nich nie ma RODO na takim poziomie jak w Polsce), dawca przychodzi na umówioną przez internet, telefonicznie lub osobiście godzinę, oczywiście standardowo do wypełnienia ankieta (jest polskie tłumaczenie), cały trzyosobowy personel mówi w języku polskim. W punkcie jest rejestratorka, pielęgniarka od pobrań i lekarz badający dawców. Pani na sali pobrań ogarnia pięć osób (tyle było w czasie mojej wizyty). Przed pobraniem krwi standardowo wykonywane jest badanie moczu na zawartość narkotyków (panel ośmiu substancji). Badanie lekarskie jest takie, że przez ponad 25 lat oddawania nigdy w Polsce takiego nie widziałem (ciśnienie, migdały, gardło, płuca, jama brzuszna, naczynia żylne w nogach, szczegółowy wywiad z dawcą o przebytych chorobach, zabiegach itp. -do tego wszystkiego lekarz robi szczegółowy opis całego ciała (wszystkie blizny, tatuaże, kolczyki i inne… w Polsce tylko ciśnienie, osłuchanie płuc i lakoniczny wywiad z dawcą) -rozmowa z lekarzem i badanie to około 15-20 minut, w Polsce jakieś 1-2 minuty. Pomieszczenie pobrań czyste, nowoczesne, klimatyzowane… nowoczesne fotele z możliwością elektrycznego dopasowania do anatomii dawcy. Oczywiście dostępne dla dawców nieograniczone ilości napojów (ciepłych i zimnych) -w Polsce to nadal rzadkość. Samo pobranie bardzo profesjonalne -co widać na drugi dzień, gdy po wkłuciu prawie nie ma śladu. Mogę każdemu polecić żeby na własnym przykładzie przekonał się jak oddaje się krew w u naszych południowych sąsiadów. Ja będę oddawał już tylko u nich… Pozdrawiam AW
06.02.2018 składałem o wydanie o kartę i do tej pory nie mam w systemie jestem ile mam jeszcze czekać na nią . Powiem ze znajomy również składał tego samego dnią co ja i on dostał ja jeszcze
Witam,
Pisałem już o tym przy innej okazji. W dzisiejszych czasach już nikt nie nosi przy sobie książeczkowych dokumentów, gdyż są zbyt duże i łatwe do uszkodzenia. Wiele osób pisze tutaj, że pora przejść na karty plastikowe i ja także się pod tym podpisuję. Legitymacja ZHDK może jednocześnie pełnić rolę karty grupy krwi i zawierać informacje o wszystkich posiadanych stopniach i uprawnieniach. Moja legitymacja I-go stopnia po wielu latach jest w opłakanym stanie a nie będę co kilka lat występował o duplikat. Poza tym książeczkowe legitymacje są łatwe do podrobienia a karty z kolei łatwo jest zabezpieczyć.
Witam.
Chciałem zapytać ponieważ mam oddane 23 litry i czy teraz muszę składać na każdą z osobna czy dostanę wszystkie naraz. Pozdrawiam
Witam serdecznie!
Na wniosku zaznaczasz o jakie odznaki się ubiegasz: https://krwiodawcy.org/wp-content/uploads/2013/12/wniosek-zhdk-lodz-2017.pdf
Witam.
Chcialam dowiedzieć się gdzie mogłabym się głosić celem wyrobienia legitymacji zasłużonego honorowego dawny krwi jeśli oddałam przeszło 5 l. w różnych miejscowościach. Przebywając w Słupsku (gdzie ostatnio oddawałam krem) pani przepisała mi do nowej zwykłej książeczki ogólnie : od tego roku..do tego..oddała tyle litrów krwi (stara książeczkę zabrała) a teraz na stałe mieszkam w Sztumie. Z uwagi, że krew oddawałam w roznych miejscach nie wiem czy istnieje możliwość zgłoszenia się do obojętnie jakiej placówki, która wystawiły mi wniosek do PCK o wyrobienie legitymacji.
Będę serdecznie wdzięczna o informację zwrotą.
Witam serdecznie!
Najważniejsze jest aby mieć potwierdzony pełny litraż na zaświadczeniu o ilości oddanej krwi. Jeżeli w punkcie krwiodawstwa w którym obecnie Pani oddaje lub jest najbliżej miejsca zamieszkania w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi widzą wszystkie donacje to nie ma problemu. Ten jeden punkt niech wyda zaświadczenie, które zaniesie Pani do najbliższego. Jeżeli nie widzi wszystkich donacji proszę poprosić mailowo by przysłano Pani takowe zaświadczenia z wcześniejszego centrum. Następnie proszę się udać do obecnego i albo niech z sumują oddaną krew na jednym albo proszę zanieść dwa zaświadczenia do PCK. Oddział PCK do którego Pani zanosi zaświadczenie i składa wniosek może być dowolnym oddziałem. Nie ma rejonizacji.
Mam pytanie. Odznakę ZHDK wyrobułam dawno temu, od tamtego czasu zmieniłam stan cywilny i nazwisko. Co teraz. Recepta na leki jest na inne nazwisko, legitymacja na inne. W aptece się czepiaja, czy muszę wyrobić nową legitymację?
Jeżeli ma Pani starą legitymację bez PESELu to musi Pani ją wymienić jeżeli nie zgadza się nazwisko gdyż legitymacja taka wygląda jak na inną osobę.
Witam
Mój mąż oddał 14 l krwi i chciał otrzymać odznakę i legitymację Zasłużonego HDK wybrał więc zaświadczenie z RCKiK gdzie już od lat mieszka i oddaje krew (Rzeszów ) po czym udał się do PCK w Rzeszowie a Pan mu powiedział żeby zgłosił się do Krosna (ponieważ tam była wydana książeczka HDK – tam wcześniej mieszkaliśmy) i nic nie załatwił.
Piszecie przecież że można się udać do najbliższego oddziału PCK, dlaczego więc został odesłany z niczym?
Proszę o pomoc.
Witam serdecznie!
Interweniowałem w Zarządzie Głównym PCK. Oto odpowiedź:
Witam
Dziękuję pięknie za pomoc.
Panowie faktycznie nie zrozumieli się w kwestii adresu zamieszkania i stąd wynikło nieporozumienie, ale udało się wszystko z powodzeniem załatwić i już cieszymy się zasłużoną legitymacją i medalami.
Pozdrawiam serdecznie
gdzie można dostać nową książeczkę na pieczątki. Plastik mi zbędny bo mam już w cholerę plastikowych kart, poza tym na plastiku nie ma informacji kiedy ostatnio oddawałem (i nie mogę sobie zaznaczyć np z której ręki spuszczałem krew przy danej donacji).
Witam serdecznie!
Zgodnie z przepisami legitymacje wydają placówki publicznej służby krwi. Jednak nieraz RCKiK dopuszcza taką możliwość by wbijać pieczątki np do legitymacji jakie wydają kluby np PCK. Natomiast pojawiają się dwa problemy centrum nie ma obowiązku uznania takiej legitymacji i nie wszystkie kluby/oddziały posiadają takie legitymacje.
Jak jest minimalna ilość odanej krwi aby otrzymać kartę honorowego dawcy krwi ?
Witam serdecznie!
Legitymację Honorowego dawcy Krwi można otrzymać po pierwszym oddaniu. Należy zgłosić chęć jej posiadania w czasie rejestracji przy następnym oddaniu. Jeżeli zaś chodzi o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi to o legitymację tą może się starać osoba, która oddała kobieta – 5 litrów, mężczyzna – 6 litrów krwi.
Czy zeby dostac legitymacje (mam oddane juz 8 l krwi) musze należeć do klubu czy mogę samodzielnie złożyć wniosek ?
Witam serdecznie!
Nie musisz należeć do klubu żadnej organizacji. Odznaki ZHDK należą się każdemu kto spełni wymogi litrażowe opisane przepisami. Jeżeli oddałeś już 6 litrów udaj się do centrum krwiodawstwa lub jego oddziału terenowego i poproś o zaświadczenie potwierdzające ilość oddanej krwi. Następnie dokument ten zanieś do najbliższego oddziału PCK. Oni wyznaczą termin odbioru odznaki i legitymacji lub wydadzą Ci je od ręki.
Witam!
Czy jeśli ostatnio oddawałem krew 13 lat temu i oddałem łącznie 30 litrów krwi to mogę teraz starać się o legitymację Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi?
Witam serdecznie!
Oczywiście, że tak. Procedura dotycząca Pani jest taka sama jak czynnych dawców. Proszę pobrać zaświadczenie o ilości oddanej krwi i zanieść je do PCK. Oni wydadzą odznakę albo wyznaczą termin jej odbioru.