Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi
Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:
Honorowy Dawca Krwi (HDK)
Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.
Honorowemu Dawcy Krwi:
- przysługuje tytuł “Honorowego Dawcy Krwi” oraz legitymacja “Honorowego Dawcy Krwi” wydana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew pełną lub jej składniki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (art. 6) - przysługuje po oddaniu krwi pełnej lub jej składników posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal (tj.: 9 czekolad)
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi - przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi w zaświadczeniu, które to pracownik otrzymuje po oddaniu.. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa powyżej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy tym uprawnieniu należy zwrócić uwagę na trzy aspekty:
– to na pracodawcy spoczywa obowiązek zwolnienia pracownika
– pracodawca powinien być przez pracownika wcześniej uprzedzony o nieobecności
– pracownik otrzymuje zwolnienie od pracy na dzień w którym chciał oddać krew lub na kilka godzin również gdy z przyczyn medycznych nie doszło do donacji.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie, o którym mowa powyżej jest zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA;
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
– Ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Przeczytaj również: Wolne również po 24:00 - przysługuje ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa
Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1litr pobranej krwi, tj. przez 130zł. Odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (w przypadku “ryczałtowców” 6% przychodu), wykazanego w zeznaniu.
Podstaw prawna:
– Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
– Ulotka Ministerstwa Finansów dotycząca “Ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców” - przysługuje zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi
Zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-bialystok
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-bydgoszcz
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-kalisz
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-kielce
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-lublin-2017 (aktualizacja-2018)
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-lodz
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-olsztyn
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-poznań
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-raciborz
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-rzeszow
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-szczecin
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-warszawa
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-wrocław ( aneks )
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-zielona-gora - może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych
O tym, że będziemy chcieli wyniki badań najlepiej poinformować personel stacji w czasie rejestracji lub w czasie badania poziomu hemoglobiny - Karta identyfikacyjna grupy krwi – KrewKarta
Każdy dawca, który kilka razy oddał krew, w niedługim czasie otrzymuje bezpłatnie lub za niewielką opłatą kartę identyfikacyjną grupy krwi. Szczegółowe zasady wydawania krewkaty określają wewnętrzne przepisy centrów krwiodawstwa. Więcej na temat karty identyfikacyjnej dowiecie się pod adresem KrewKarta - W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii 33% ulga w komunikacji krajowej. Honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:
a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne
– na podstawie biletów jednorazowych.
Honorowy dawca krwi, któremu przysługuje ulga na przejazd, o którym mowa powyżej jest obowiązany do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2. Dokumentem poświadczającym uprawnienia, o których mowa jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:
- Leki za zniżkami. Jednym z przywilejów dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi jest możliwość kupowania niektórych leków ze zniżkami. Część z nich można otrzymać nawet bezpłatnie. Tańsze lub bezpłatne leki są wydawane tylko za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza albo felczera niebędącego lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept. Na recepcie takiej w miejscu uprawnienia lekarz wpisuje skrót “ZK” – zasłużony krwiodawca.
Zapoznaj się z wyszukiwarką leków refundowanych (zaznacz opcję: Zasłużony Honorowy Dawca Krwi)
Podstawy prawne: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”
Podstawy prawne: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające - Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów.
Świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawili legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
– Szybszy dostęp przysługuje również w przypadku ubiegania się o sanatorium - Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach)
– Zniżki w komunikacji miejskiej - Zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy “Dawcom w Darze”. Więcej szczegółów znajdziesz na www.dawcomwdarze.pl
Witam Serdecznie czy obsługa poza kolejnością przysługuje również podczas badań wstępnych do pracy dotyczy Medycyny Pracy?
Witam serdecznie!
Koszty medycyny pracy nie są pokrywane ze środków publicznych, pokrywa je bezpośrednio pracodawca. W związku z czym podmioty te nie mają obowiązku obsługiwać ZHDK poza kolejnością.
Czy ktoś wie, dlaczego w żadnej ze spółek PLK (PKP) zasłużeni honorowi krwiodawcy nie mają żadnych ulg? Otrzymują ordery, jakieś blaszko-odznaki, wisiorki, czekolady… Słyszą piękne słowa. Tymczasem od lat brak jest w y m i e r n e j i stałej ulgi podczas podróży kolejami. Do przejazdów ulgowych uprawniony jest – jak widzę – cały wachlarz różnych zasłużonych, ale ZHDK – brak. Zadziwiającą dobrocią na tle kolei wykazują się samorządy (JST) powszechnie uchwalając prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Czym się JST różnią od ministerstw w kwestii decyzyjności, że na poziomie miejskim/gminnym wydanie uchwał o ulgach dla ZHDK przychodzi tak łatwo Ktoś wie? Koszt przejazdu koleją? Jakiś konflikt interesów? Nie mogę się nadziwić w sprawie, bo jednej strony wydać decyzję o uldze w przejazdach kolejowych jest władny Minister Infrastruktury sam lub na wniosek drugiej strony – np. Ministra Zdrowia. Jedna rozmowa, dwóch-czterech osób na poziomie centralnym. Tymczasem w temacie ulgowych podróży kolejami (zatem najczęściej i n c y d e n t a l n y c h) nie ma żadnego porozumienia, żadnej rozmowy, żadnych prac. Cisza. Żadnych, poza sprawą C19, kiedy krwiodawcy (nawet nie ZHDK) okazali się być suto wynagrodzeni, i to niejako z miejsca. Czyli jednak organizacyjnie można zrobić to sprawnie. Gdzie tu zatem logika? Gdzie spójność? Pytam, bo brak ulg dla ZHDK w przejazdach kolejami jest dla mnie zupełnie niezrozumiały. Czy naprawdę zasłużeni Honorowi Krwiodawcy nie zasługują na jakąkolwiek ulgę podczas podróży pociągiem? Dlaczego?
https://krwiodawcy.org/nie-bedzie-ulg-dla-zasluzonych-honorowych-dawcow-krwi-w-pkp
Jak to się zatem stało, że do początku lat 90. ulga istniała a wraz z nadejściem tzw. “wolności”, czyli tzw. wolnego rynku, została, zlikwidowana?
“W opinii Ministra Zdrowia, krwiodawstwo powinno być dobrowolne i nieodpłatne,…”
A w mojej opinii wszyscy powinni być zdrowi, szczęśliwi i bogaci. Mogę nawet pomóc ministrowi przygotować stosowne rozporządzenie.
Ciekawe, czy osoba sporządzająca tę odpowiedź, znana z imienia i nazwiska choć kryjąca się za urzędem ministra, kiedykolwiek oddawała krew? Pytam, bo krwiodawstwo, co do zasady (a nie w zamyśle władczej biurokratycznej dyrektywy), już JEST dobrowolne i nieodpłatne. Minister powołuje się na unijne widzimisię, ale nie zauważa, że ta “bezpłatność” możliwa jest tylko na papierze, w urzędniczej głowie. W praktyce rynkowej “bezpłatność” nie działa, bo nie istnieje i JEDYNIE honorowy krwiodawca z tych materialnych rozrachunków, które nie są przecież kradzieżą, jest wykluczony. Wypada tutaj zwrócić urzędnikowi uwagę na zimny rachunek ekonomiczny, w którym co do zasady BEZPŁATNA donacja, już chwilę po wyjęciu igły z ramienia donatora staje się rynkowym produktem na równi z nie przymierzając mlekiem w mleczarni czy masłem w markecie. Surowcem. Z tą różnicą, że bez masła człowiek może się obyć. O absurdzie “nieodpłatności” wie nie tylko MZ, NFZ, ZUS, płatnicy składek zdrowotnych, ale każdy HD czytający ze zrozumieniem pismo, za każdym razem udzielający (lub nie) pisemnej zgody na ODPŁATNE przekazanie przez RCKiK produktów powstałych z darowanej krwi, podmiotom leczniczym, choć nie tylko leczniczym. Odpowiedź wygląda zatem albo na ordynarną manipulację emocjami, albo została sporządzoną przez osobę nie mającą bladego pojęcia o systemie finansowania systemu lecznictwa (bo przecież nie służby) czy HDK w Polsce.
Ulga w PLK była możliwa za C19, a teraz możliwa nie jest? Gdzie tu logika? Co się zmieniło? Relacje w rynkowym mechanizmie popytu i podaży?
“Wśród uprawnień i przywilejów obecnie przyznanych zasłużonemu honorowemu dawcy krwi należą prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością wynikająca z listy oczekujących,…”
Jak egzekucja tego “prawa” wygląda w ZOZach, to można przeczytać w niektórych postach. To raz.
A dwa: “prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością wynikająca z listy oczekujących” przysługuje zupełnie tak samo, jak (np.) działaczom opozycji antykomunistycznej czy osobom represjonowanym z powodów politycznych. Poza tym PRAWO do, to przecież jeszcze nie OBLIG – nie każde świadczenie jest pilne. Ja np. na jedno z badań czekałem “po Bożemu”, rok.
Nic w odpowiedzi MZ nie trzyma się tzw. kupy. Brak tu zatem jakiejkolwiek logiki i spójności w przedstawionej argumentacji. I co najgorsze – nie stoi MZ po stronie interesów HDK.
” zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew oraz zwrot utraconego zarobku,”
O ILE z przywileju pracownik będzie chciał w ogóle skorzystać a zgodę na donację w czasie pracy (a następnie zwolnienie z pracy) wyrazi pracodawca, który, jak się wydaje w odróżnieniu od MZ, ma wyobrażenie o zimnym rachunku ekonomicznym. Ma to wyobrażenie również sam HDK i widać to już choćby po “popularności” donacji w piątki czy dni poprzedzające tzw. “długie weekendy”.
Skoro tak łatwo jest urzędnikowi zadysponować czasem pracy przedsiębiorcy, za który nie płaci, dlaczego nie wykaże się taką inicjatywą w PLK, z których dochód spływa do budżetu centralnego?
” a po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi w przypadku kobiet oraz 6 litrów krwi w przypadku mężczyzn przysługuje tytuł i odznaka honorowa ?Zasłużony Honorowy Dawca Krwi?.
Ajajajajaj… 🙂
Nie chcę być uszczypliwy, ale… niech tą odznaką (albo unijną dyrektywą) MZ spróbuje zmusić lekarzy do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego na – dajmy na to – poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym, wymagających pilnej chirurgicznej interwencji. Pytam, bo po jednej z moich kwalifikacji do donacji, pierwszą czynnością wykonaną przez kwalifikującego mnie lekarza, był właśnie telefon do lokalnego szpitala o możliwości przygotowania umierającego pacjenta właśnie do wykonania zabiegu. Możliwe, że potrzebującym był “działacz opozycji”…
Nasuwa się zatem, tak już na koniec, pytanie: jest krew “darem”, którego nie da się zastąpić lub wyprodukować, wymagającego od dawcy PRACY, choćby dyscypliny już w diecie, czy wobec powyższego jest jednak zwykłym produktem będącym przedmiotem zwykłego obrotu handlowego a HDK zmanipulowaną emocjami, “honorami”, i poczuciem winy, przepraszam za sformułowanie – owcą do strzyżenia? Bo o dietę HDK dbać musi w odróżnieniu od “działaczy”, a ZHDK jest już “kombatantem” nie lada, prawda?
Ponieważ rząd Tuska nie przedłużył ulgi przysługującej HDK i od do 31 grudnia 2023 r. HDK stracili 33% zniżki.
POLREGIO, ŁKA i Koleje Śląskie oraz Koleje Małopolskie stosują takie ulgi.
Miesięczny w tych spółkach=10pln.
Mam takie pytanie. Czy może pracodawca zabrać premie za dwa dni urlopu okolicznościowego wynikającego z oddania krwi? Bo u mnie na zakładzie jest tak że można wykorzystać jeden dzień okolicznościowy w miesiącu wtedy premii nie zabiorą ale jak w miesiącu joz bym miał 2 dni okolicznościowe to wtedy premie tracę. A za krew przysługuje 2 dni.
Wiem że pytanie nie jest do mnie, ale na oddanie krwi nie trzeba brać żadnego z urlopów. Jednak jak to w Polsce bywa niektórzy pracodawcy uważają że urlop i L4 to to samo
Zacznijmy od tego, że to również nie powinien być urlop okolicznościowy. Jest to dzień nieobecności usprawiedliwionej za którą pracownik zachowuje 100% wynagrodzenia. Taki rodzaj/kategoria “wolnego” powinien być osobno opisany czy to w systemie informatycznym kadrowo-płacowym czy to “ręcznie” prowadzonym.
To nie jest urlop okolicznościowy, tylko nieobecność usprawiedliwiona i nie traci się premii.
Witam
Ja opowiem swoje wrażenia z tego że jestem ZK
Oprócz tego że jestem szczęśliwy że mogę pomóc potrzebującym to jeśli chodzi o zasady traktowania nas ZK to już inny świat
Ostatnio spotykam się z ogromną krytyką w stosunku do nas
Wyobraźcie sobie że ostatnio po wypadku czekałem w kolejce na pomoc a żaden pacjent nie chciał mnie przepuścić
Ogromna kłótnia na korytarzu ośrodka i wulgaryzmy
Nawet kobiety które pracowały w gabinecie nie chciały respektować mojej legitymacji
Jakiś czas temu gdy otrzymałem skierowanie na konsultacje przed zabiegiem chciałem się dostać do lekarza bo zgodnie z ustawą należy mi się taka możliwość lekarz powiedział mi że oni tego nie respektują
Myślałem że szlak mnie trafi
Na prawdę nic mnie w tym kraju nie dziwi ale że lekarz ma Nas w głębokiej ?dupie ?(przepraszam ) to się ogromnie zdziwiłem
Ci przebierańcy patrzą tylko na swoją kieszeń, darmozjady
Na nic moje prośby okazywanie książeczki .
Tak się zakończył temat
Przykro mi ogromnie że społeczeństwo nic sobie z tego nie robi ale najbardziej przykro mi że robią to też w placówkach służby zdrowia
Ci ,oni którzy najlepiej wiedzą jak to wygląda od środka
To, że wchodzisz pierwszy w kolejkę, to zawsze KOSZTEM INNEGO CZŁOWIEKA. Można czuć się szczęśliwy nie tylko oddając krew, ale także stojąc normalnie w kolejce, mimo iż jest się jednostką uprzywilejowaną.
“Można czuć się szczęśliwy nie tylko oddając krew, ale także stojąc normalnie w kolejce, mimo iż jest się jednostką uprzywilejowaną.”
Pewnie, że można. Opowiedz, jak na proste a pilne badanie USG zostałeś w kolejce zapisany za 11-20 miesięcy, czyli “normalnie”.
Koniecznie opisz tutejszym czytelnikom to swoje szczęście niezmierzone z tej całej “normalności” 🙂
Najpierw jednak oddaj 18l.
Dzien dobry,
Kiedys natknalem sie na wiadomosc ze polskim obywatelom oddajacym krew za granica “zalicza” sie ta zagraniczna historyke?
Witam serdecznie!
Tak, Narodowe Centrum Krwi potwierdziło, że krew oddana na terytorium Unii Europejskiej w placówkach publicznej służby krwi (nie komercyjnych punktach) może zostać zaliczona do łącznego litrażu. Niestety była to interpretacja z kilku lat wstecz. Nie wiemy czy nadal obowiązuje. Prosimy o kontakt bezpośredni z NCK.
A jakie Polacy (ZHDK) mają z tego “wypracowanego” w PL litrażu na terenie EU? Wiadomo?
Witam. Mam pytanie. Ok 5 L krwi pełnej , nie posiadam legitymacji HDK nigdy się o nią nie upominałem ponieważ nie widziałem takiej potrzeby, otrzymałem skierowanie na gastro- i kolonoskopie czy posiadam w tym przypadku jakiś przywilej na przyspieszenie wizyty u specjalisty ? Z góry serdeczne dziękuje za odpowiedź.
Witam serdecznie!
Mężczyzna tytuł ZHDK otrzymuje po 6 litrach krwi https://krwiodawcy.org/odznaki, który pozwala na korzystanie z obsługi poza kolejnością w podmiotach leczniczych.
CO robić w przypadku, gdy podmiot leczniczy, nie chce respektować tego prawa, które wprost wynika z ustawy?
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności proszę sprawdzić czy to nie samowolka osoby z rejestracji. Jak to zrobić trzeba podejść do dyrektora podmiotu. Bardzo często to osoba rejestrująca samodzielnie podejmuje decyzję o nierespektowaniu przywilejów osób z tytułem ZHDK i już ta pierwsza interwencja kończy problem. Jeżeli jednak to wytyczne z góry, że uprawnienie nie jest respektowane należy skontaktować się z regionalnym oddziałem NFZ https://krwiodawcy.org/kontakt-do-narodowego-funduszu-zdrowia
“Bardzo często to osoba rejestrująca samodzielnie podejmuje decyzję o nierespektowaniu przywilejów osób z tytułem ZHDK i już ta pierwsza interwencja kończy problem.”
Tak. Uważam jednak, że taka osoba dezinformuje, bo tak została “przeszkolona” przez zarząd ZOZ. Rejestratorka nie ma bowiem żadnego interesu, aby dezinformować pacjentów, albo odmawiać zapisu ZHDH poza kolejnością. Te zapisy “poza kolejnością” to przecież i tak nie są przyjęcie na CITO, tylko mają swoje konkretne i dedykowane, pierwsze wolne, miejsce w systemie bazodanowym rejestracji pacjentów. ALE, z oczywistych względów, NIE ZA ROK!!! Ja “swój” ZOZ “wychowałem” pisząc kilkakrotnie zapytania e-mail i wypełniając cyfrowe ankiety do sekretariatu, czy potwierdzają bezprawie, z jakim się właśnie zetknąłem. A pytam, bo stoję przed zamiarem zgłoszenia incydentu odmowy rejestracji poza kolejnością centrali NFZ a w ślad za tym złożenia wniosku o wszczęcie postępowania kontrolnego (tak, tak – interweniować należy TYLKO na piśmie a nie wylewać żale na forach – żale na forach nie działają). Dziś z rejestracją w cywilizowanym terminie nie mam żadnych problemów, choć incydenty nadal się zdarzają. Ostatnio, czyli w połowie lipca 2024r., rejestratorka z którą ustalałem termin badań, powołała się nawet na “pismo” z NFZ, że przywilej obsługi ZHDK poza kolejnością już dawcom nie przysługuje. Dobre, co? Nawet to pismo mi zacytowała ! OK. Zakomunikowałem, że sprawę wyjaśnię, bo o zmianach ustawowych w tym obszarze nic nie wiem. Poprosiłem więc o imię i nazwisko rejestratorki z którą rozmawiałem, bo się mi nie przedstawiła i nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zostałem poinformowany, że WŁAŚNIE (tak, WŁAŚNIE!) zwolniło się miejsce w kolejce do USG: z lutego 2025 na koniec lipca 2024r. Jest różnica? Można? Praw macie tyle, kochani, ile ich znacie. Od zarania dziejów. Pozdrawiam wszystkich konsekwentnych. No i zdeterminowanych.
Dzień dobry, czy po oddaniu osocza przysługują mi 2 dni wolnego?
Witam serdecznie!
Tak.
Witam,
Cierpię na przewlekły stan zapalny zatok i astmę oskrzelową (z tym, że nie ma konieczności brania leków regularnie). Ostatnie leki przyjmowałem ok tydzień-dwa temu. Czy w takiej sytuacji mogę oddawać krew? Kiedyś czynnie oddawałem acz z powodu powyższych dolegliwości nie dopuszczano mnie do oddawania krwi. Ostatnimi czasy mój stan zwyczajnie się poprawił w tej dziedzinie a słyszałem, że leki wziewne czy miejscowe sterydy donosowe mają (lub miały) byś dodane na listę leków nie ograniczających oddawanie krwi. Jak z tym jest na dzień dzisiejszy?
Pozdrawiam
Witam,
czy za oddanie płytek krwi przysługuje również dzień wolny w dniu oddania? Ewentualnie drugi dzień wolny także w dniu kolejnym?
Witam!
Tak przysługują również 2 dni wolnego.
@krwiodawcy.org – Proszę nie wprowadzać w błąd. Od 29 lutego 2024 r. wyłącznie osobom oddającym krew przysługują 2 dni wolnego. Zgodnie z obecnie obowiązującą USTAWA z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi nie ma już zapisu “oraz/lub składników krwi” – przepis brzmi następująco: “[Art. 9] (…) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje KREW, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)”
tu trzeba by sprawdzić do ustawodawca uważa za KREW ?
https://krwiodawcy.org/zwolnienia-od-pracy-dotyczy-nie-tylko-oddawania-krwi-pelnej-ale-rowniez-jej-skladnikow-jak-plytki-krwi-czy-osocze
Witam, niestety nikt nie chce nigdy udzielić mi odpowiedzi w tym temacie, więc może tutaj się uda – czy osoba z podejrzeniem choroby Olliera lub nowotworem kości może oddawać krew?
Witam serdecznie!
Nowotwór w historii potencjalnego dawcy stanowi przeciwwskazanie do oddawania krwi.
Dzień dobry. Czy jeśli jestem ZHDK, to jakie są maksymalne terminy w przypadku operacji? Zapisałem się na operacje endoprotezy biodra i mam termin na lipiec 2024. Wydaje mi się, że jeśli jestem ZHDK to jest to odległy termin, a pani w rejestracji mówi, że nie jest w stanie szybciej mnie wpisać. Co z tym zrobić?