Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi
Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:
Honorowy Dawca Krwi (HDK)
Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.
Honorowemu Dawcy Krwi:
- przysługuje tytuł “Honorowego Dawcy Krwi” oraz legitymacja “Honorowego Dawcy Krwi” wydana przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew pełną lub jej składniki.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (art. 6) - przysługuje po oddaniu krwi pełnej lub jej składników posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal (tj.: 9 czekolad)
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi - przysługuje zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi w zaświadczeniu, które to pracownik otrzymuje po oddaniu.. Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa powyżej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy tym uprawnieniu należy zwrócić uwagę na trzy aspekty:
– to na pracodawcy spoczywa obowiązek zwolnienia pracownika
– pracodawca powinien być przez pracownika wcześniej uprzedzony o nieobecności
– pracownik otrzymuje zwolnienie od pracy na dzień w którym chciał oddać krew lub na kilka godzin również gdy z przyczyn medycznych nie doszło do donacji.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie, o którym mowa powyżej jest zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA;
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
– Ustawa z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o Biurze Ochrony Rządu, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, ustawy o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego, ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw.
Przeczytaj również: Wolne również po 24:00 - przysługuje ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa
Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1litr pobranej krwi, tj. przez 130zł. Odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (w przypadku “ryczałtowców” 6% przychodu), wykazanego w zeznaniu.
Podstaw prawna:
– Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
– Ulotka Ministerstwa Finansów dotycząca “Ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców” - przysługuje zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi
Zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-bialystok
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-bydgoszcz
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-kalisz
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-kielce
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-lublin-2017 (aktualizacja-2018)
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-lodz
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-olsztyn
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podroży-poznań
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-raciborz
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-rzeszow
– informacja-o-zwrocie-kosztow-podrozy-szczecin
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podrozy-warszawa
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-wrocław ( aneks )
– informacja-o-zwrocie-kosztów-podróży-zielona-gora - może uzyskać bezpłatnie wyniki badań laboratoryjnych
O tym, że będziemy chcieli wyniki badań najlepiej poinformować personel stacji w czasie rejestracji lub w czasie badania poziomu hemoglobiny - Karta identyfikacyjna grupy krwi – KrewKarta
Każdy dawca, który kilka razy oddał krew, w niedługim czasie otrzymuje bezpłatnie lub za niewielką opłatą kartę identyfikacyjną grupy krwi. Szczegółowe zasady wydawania krewkaty określają wewnętrzne przepisy centrów krwiodawstwa. Więcej na temat karty identyfikacyjnej dowiecie się pod adresem KrewKarta - W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii 33% ulga w komunikacji krajowej. Honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługuje ulga w wysokości 33% na przejazdy w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego:
a) kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
b) kolejowego w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne
– na podstawie biletów jednorazowych.
Honorowy dawca krwi, któremu przysługuje ulga na przejazd, o którym mowa powyżej jest obowiązany do uiszczenia dopłaty w wysokości stanowiącej różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1 a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2. Dokumentem poświadczającym uprawnienia, o których mowa jest zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.
Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw
Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:
- Leki za zniżkami. Jednym z przywilejów dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi jest możliwość kupowania niektórych leków ze zniżkami. Część z nich można otrzymać nawet bezpłatnie. Tańsze lub bezpłatne leki są wydawane tylko za okazaniem recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza albo felczera niebędącego lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept. Na recepcie takiej w miejscu uprawnienia lekarz wpisuje skrót “ZK” – zasłużony krwiodawca.
Zapoznaj się z wyszukiwarką leków refundowanych (zaznacz opcję: Zasłużony Honorowy Dawca Krwi)
Podstawy prawne: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”
Podstawy prawne: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające - Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów.
Świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawili legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
– Szybszy dostęp przysługuje również w przypadku ubiegania się o sanatorium - Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach)
– Zniżki w komunikacji miejskiej - Zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy “Dawcom w Darze”. Więcej szczegółów znajdziesz na www.dawcomwdarze.pl
Czy przysługuje przyjecie poza kolejnością do szpitala osoby która jest czynnym ZHDK. A został wyznaczyony mu termin za rok. Skierowanie jest jako pilne.
Witam przychodnia przyszpitalna twierdzi ze nie mam prawa do korzystania poza kolejnoscia do okienka rejestracji oraz do gabinetu lekarskiego tylko mam czekać na swoja kolej jak to z tym jest?????mało tego rzecznik praw pacjenta na infolinia tez to potwierdził.
Witam, czy pracodawca może odmówić pracownikowi oddawania krwi w tygodniu? Mój pracodawca chce abym oddawał krew w weekendy (soboty).
Witam serdecznie!
Nie, pracodawca nie może wyznaczać terminów kiedy dawca ma oddawać krew.
Czy jest na to jakiś przepis abym mógł się powołać?
Nie, nie ma. Jest przepis, który każe pracodawcy usprawiedliwiać nieobecność dawcy krwi w związku z oddawaniem krwi. https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D20141632.pdf
Pracodawca nie ma prawa wskazywać dnia, w którym pracownik może oddawać krew. W dobrym tonie jest wcześniejsze poinformowanie pracodawcy o planowanym terminie donacji, a ci za tym idzie dwudniowej nieobecności, ponadto nie powinno to kolidować z obowiązkami służbowymi, jednak pracodawca nadal nie może powstrzymać nas od udania się do rckik wtedy, kiedy nam to pasuje. Próba wyznaczenia pracownikowi takiego dnia jest łamaniem podstawowych praw pracowniczych
“Pracodawca nie ma prawa wskazywać dnia, w którym pracownik może oddawać krew. W dobrym tonie jest wcześniejsze poinformowanie pracodawcy…”
Hola, hola. A gdzie ów “nie-ma-prawizm” jest zapisany? Pytam, bo ja wiem jedynie o obowiązku ZWOLNIENIA od pracy pracownika będącego krwiodawcą NA CZAS oznaczony przez stację
krwiodawstwa w celu oddania krwi. “NA CZAS”, to czas donacji: 10-15 minut w przypadku donacji z krwi pełnej. A RCKiK działają również w soboty, prawda? To raz.
Dwa: o ile pracodawca nie zapisze w regulaminie obligu UZGODNIENIA terminu nieobecności tak, aby (np.) nie sparaliżować działania lub choćby zagrozić paraliżem zakładu czy przedsiębiorstwa, choćby w jakimś wybranym obszarze prowadzonych aktywności gospodarczych.
Zatem “w dobrym tonie”, to jest UZGODNIENIE terminu ze sponsorem, czyli pracodawcą, osiągnięcie POROZUMIENIA, a nie władcze POINFORMOWANIE pracodawcy. W przeciwnym wypadku, arogancja w tym obszarze owocująca nie tylko kosztem, ale i zagrożeniem działania zakładu pracy, jest – jak się wydaje – prostą drogą do sięgnięcia przez przełożonego po narzędzie okrojenia pensji HDK w części premii uznaniowej (i to bez jakiegokolwiek uzasadnienia) a następnie przeniesienia pieniędzy w poczet wynagrodzenia kolegów/koleżanek obłożonych w tych dniach dodatkowymi zajęciami, obowiązkami czy ryzykiem. W ostateczności arogancja HDK może być powodem zwolnienia przy pierwszej okazji pod byle innym pozorem. Wszystko lege artis. Ostrożnie zatem z tym “pogrywaniem” z pracodawcą… A “bo takie mam prawo”, to żadna broń jak przychodzi co do czego, a zgoda buduje. Wybór należy do ciebie 🙂
Dzień dobry. Czy jeśli ktoś po oddaniu 20l krwi zdecyduje się nie robić już dłużej dobrego uczynku, lub jakaś kwestia zdrowotna mu to uniemożliwi, to czy tytuł i prawo do legitymacji ZHDK po jakimś czasie wygasa?
Witam serdecznie!
Nie wygasa. Tytuły honorowe są nadawane na stałe.
Mam oddane ok 22 litry, niestety od 5 lat oddawać nie mogę { z powodu choroby }, ale z przywileji korzystam i są bardzo pomocne
[ darmowe przejazdy komunikacją miejską w Bydgoszczy, szybki dostęp do lekarza specjalisty, tańsze leki itp ]
Proszę o informację czy legitymacja ZHDK uprawnia do wykonania poza kolejnością zabiegu kolonoskopii i gastroskopi
Szanowna Pani,
Tak legitymacja ZHDK uprawnia do obsługi poza kolejnością w przypadku badania kolonoskopii jak i gastroskopii. Obie procedury są procedurami ambulatoryjnej opieki specjalistycznej https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf i jako takie powinny zostać wykonane poza kolejnością.
Witam. Chciałam dopytać czy legitymacja ZHDK uprawnia do szybszego przyjęcia bądź bez kolejki do pracowni fizjoterapii (masaże itp.)?
Witam serdecznie!
Tak, uprawnia bez wymaganego okresu 7 dni roboczych.
MZ
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
oraz NFZ
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Witam chciałam zapytać czy legitymacja ZHDK uprawnia również dostęp bez kolejki do pracowni fizykoterapii ( masaże itp.)?
Jeśli za oddanie krwi przysługują 2 dni wolnego to jak to wygląda w przypadku gdy oddam krew w piątek? Poniedziałek mam wolny?
Witam serdecznie!
Nie, masz wolną sobotę.
Witam,
mam pytanie jeśli zwolnienie od pracy za oddanie krewi (czw-pt) przypada w dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę (w pt) za święto przypadające w sobotę (w tym przypadku Trzech Króli), to czy należy się dodatkowy dzień wolny?
Witam serdecznie!
Niestety nie wiemy. W normalnych sytuacjach kiedy w piątek pracownik ma przykładowo stały dzień wolny to wolne z krwiodawstwa mu przepada za ten dzień i może skorzystać tylko z jednego dnia (czyli w czwartek). Jednak sytuacja, którą Ty opisujesz jest inna. Warto chyba zapytać się kogoś z wiedzą prawniczą lub kogoś z działu HR.
Czy można liczyć na przywilej z tytułu oddania 8500 ml pełnej krwi i posiadania odznaczenia Z.H.D.K. przy skróceniu czasu na wyjazd do sanatorium. Ostatni raz oddałem krew w 2006 roku.
Witam serdecznie!
Tak, można.
Czy dwa dni wolnego też się należą , jeżeli oddam osocze? Czy wówczas kobieta może np. oddać osocze , później pełną krew przy czym pełna krew 4 x w roku plus osocze dodatkowe donacje ?
Witam serdecznie!
Tak, też się należą. Tak, może tak oddawać.
Cześć Wszystkim,
nie do końca rozumiem sformułowanie “ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych”. Słyszałem o wizycie u lekarza specjalisty, ale czy skierowanie na badanie też można przyspieszyć? Dostałem skierowanie na rezonans i nie wiem czy mogę tam prosić o przyspieszenie zabiegu/świadczenia, nie wiem jak to nazwać.
Drugie pytanie, czy NZOZ to też ZOZ? W sensie czy wg ustawy “w placówkach ZOZ-ów”, czy NZOZ wchodzi w skłąd ZOZ-u?
Przepraszam, ale na prawie praktycznie nie korzystam ze służby zdrowia i cała ta terminologia jest dla mnie nieznajoma jak może dla niektórych budowa silnika… 🙂
Dzięki za odpowiedź 🙂
Szanowny Panie,
Tak, rezonans należy do procedur ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i przysługuje 7 dniowy (roboczych) okres przyjęcia. Ważne jest by badanie było wykonywane w ramach NFZ.
Witam, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja gdy dostajemy skierowanie do specjalisty i chcemy wejść poza kolejnością?.
Dostałam skierowanie do ortopedy od lekarza rodzinnego, w okienku poradni po okazaniu skierowania i legitymacji która uprawnia mnie do świadczenia poza kolejnością, pani rejestratorka stwierdziła że moje uprawnienia nie są tu zasadne ponieważ tylko wizyty pierwszorazowe mogą być wizytami poza kolejnością. Kontynuując, pani powiedziała że skoro już mam kartę w danej poradni to nie jest to wizyta pierwszorazowa i wrzuca mnie w kolejkę jak wszystkich innych pacjentów. Więc teraz moje pytanie jak to jest, wszędzie jest napisane że mamy uprawnienia, jak chcemy się zarejestrować to nie przysługują, gdzie jest napisane że tylko wizyty pierwszorazowe podlegają uprawnieniom oraz jakie to są pierwszorazowe, definicja ze strony NFZ – pacjent pierwszorazowy to osoba rejestrowana pierwszy raz lub po raz kolejny, lecz na nowe świadczenie. Jeśli pacjent po zakończeniu leczenia wraca do placówki – choćby z tą samą jednostką chorobową) powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy. Więc jak to prawnie wygląda?
Witam serdecznie!
Prawidłowa informacja jest na stronie NFZ. W 2019 roku wprowadzany harmonogram podzielił prawa pacjentów na pierwszorazowych oraz kolejnych. W tym artykule masz potwierdzenie z MZ https://krwiodawcy.org/harmonogram-przyjec-a-prawo-do-korzystania-poza-kolejnoscia-ze-swiadczen-opieki-zdrowotnej-przez-zhdk
Witam, złożyłam skargę na osobę rejestrującą do danej placówki. Otrzymałam odpowiedz, że osoba rejestrująca dokonała prawidłowej rejestracji na wizytę do poradni, “od pani pierwszej wizyty w tej poradni, która odbyła się 04.08.2022r., nie upłynęło ustawowe 730 dni czyli jest pani nadal pod opieką poradni i została wpisana do terminarza wizyt jako pacjent z kontynuacją leczenia.” W dalszej części odpowiedzi na moja skargę wyjaśniają że, kolejne wizyty pacjenta z kategorią “kontynuujący leczenie” zapisywane są według harmonogramu przyjęć lekarza, oraz że moje leczenie nie zostało zakończone, a więc nowe skierowanie nawet na inną jednostkę chorobową nie upoważnia wówczas do korzystania z przywilejów ZHDK.
Czyli są jakieś terminy?, musi upłynąć 2 lata dopiero wtedy możemy ponownie korzystać z praw HZDK.
I pamiętaj Aniu o jeszcze jednym, że zawsze przysługuje Ci prawo do skargi na decyzję podmiotu opieki zdrowotnej. Jeżeli nie zgadzasz się z zajętym ich stanowiskiem skorzystaj z przysługującego Ci prawa: https://www.nfz.gov.pl/bip/skargi-i-wnioski/
Dziękuję za informacje.
Czy coś się pozmieniało z korzystania poza kolejką do świadczeń lekarskich? Chciałem się zarejestrować na rehabilitację i ponoć już tego przywileju nie ma.
Witam serdecznie!
Do lekarza-rehabilitacji czy na same zabiegi?
MZ
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia.png
https://krwiodawcy.org/dok/fizjoterapia2.png
oraz NFZ
https://krwiodawcy.org/dok/rehabilitacja.png
Oczywiście że jest…pocisk pani w rejestracji i do kierownika placówki odmawia to na piśmie i dzwonimy do odpowiedniej placówki o kontrolę
No ja oddałem w sumie 57 litrów krwi i osocza i mam przejazdy darmowe w każdym mieście i tak samo przejazdy kolejowe mam zniżkę na a 95% i płace tylko 5% za przejazd ma zasłużony dla zdrowia narodu i zniżki mam do kina,teatru,basenu itd.nie narzekam i jest ok
Gdy ktoś jest na b2b to dostaje jakiś zwrot za brak mozliwosci pracy w danym dniu? Czy wszystkie benefity są dla UOP
Szanowny Panie,
Prawo do dnia wolnego w dniu donacji oraz w dniu następnym oraz do zachowania 100% wynagrodzenia mają tylko osoby na umowach opartych o przepisy Kodeksu Pracy. Jako, że umowa B2B jest to to umowa cywilnoprawna nie posiada dana osoba powyżej wspomnianych praw.
Witam, jeżeli oddam krew kilka razy w roku, to za czy za każdym razem przysługuje mi 2 dni wolnego będąc zatrudnionym na umowie o pracę?
Szanowna Pani,
Tak, każdorazowo przysługują 2 dni wolnego.
Tak, za każdym razem. Pozdrawiam
Oliwa zamiast czekolady!! Czy uważacie tak samo jak ja, że z tą czekoladą to taka niedźwiedzia przysługa? Albo sam zjem i przyjmę szkodliwą porcję cukru, albo oddam komuś i przyczynię się do pogorszenia jego zdrowia. Ratunku, obrońmy się od taniego, szkodliwego w nadmiarze cukru. NIK prowadzi ankietę – zachęcam do jej wypełnienia i zwrócenia uwagi na zaprzestanie “rozdawnictwa próchnicy, cukrzycy, otyłości, …”.
Bez czekolad nie oddałbym krwi. Możesz sobie narzekać ile chcesz, na coś trzeba umrzeć a czekolade lubie.
Nie chcesz nie bierz, możesz pić olej ,twoja wola ,nie decyduj za mnie.Mam dorosłe dzieci i nie mają ani próchnicy, ani nadwagi.Cala trójka jest ZK i są sportowcami.
Te kilka czekolad, nie jest dużo. No chyba że zjesz wszystkie na raz