Korzyści z HDK

Uprawnienia i przywileje dla honorowych dawców krwi

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje. Jednak w ramach podziękowania zostały stworzone uprawnienia, które mają, które mają być wyrazem wdzięczności za oddaną cząstkę siebie. W zależności od uprawnienia dotyczą one osób z tytułem “Honorowy Dawca Krwi” lub osób z tytułem “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Poniżej przedstawiamy listę uprawnień i przywilejów dla dawców z danej grupy:

Honorowy Dawca Krwi (HDK)

Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.

Honorowemu Dawcy Krwi:

Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

139 komentarzy do “Korzyści z HDK”

  1. Czy przysługuje przyjecie poza kolejnością do szpitala osoby która jest czynnym ZHDK. A został wyznaczyony mu termin za rok. Skierowanie jest jako pilne.

    Odpowiedz
  2. Witam przychodnia przyszpitalna twierdzi ze nie mam prawa do korzystania poza kolejnoscia do okienka rejestracji oraz do gabinetu lekarskiego tylko mam czekać na swoja kolej jak to z tym jest?????mało tego rzecznik praw pacjenta na infolinia tez to potwierdził.

    Odpowiedz
  3. Witam, czy pracodawca może odmówić pracownikowi oddawania krwi w tygodniu? Mój pracodawca chce abym oddawał krew w weekendy (soboty).

    Odpowiedz
    • Pracodawca nie ma prawa wskazywać dnia, w którym pracownik może oddawać krew. W dobrym tonie jest wcześniejsze poinformowanie pracodawcy o planowanym terminie donacji, a ci za tym idzie dwudniowej nieobecności, ponadto nie powinno to kolidować z obowiązkami służbowymi, jednak pracodawca nadal nie może powstrzymać nas od udania się do rckik wtedy, kiedy nam to pasuje. Próba wyznaczenia pracownikowi takiego dnia jest łamaniem podstawowych praw pracowniczych

      Odpowiedz
      • “Pracodawca nie ma prawa wskazywać dnia, w którym pracownik może oddawać krew. W dobrym tonie jest wcześniejsze poinformowanie pracodawcy…”

        Hola, hola. A gdzie ów “nie-ma-prawizm” jest zapisany? Pytam, bo ja wiem jedynie o obowiązku ZWOLNIENIA od pracy pracownika będącego krwiodawcą NA CZAS oznaczony przez stację
        krwiodawstwa w celu oddania krwi. “NA CZAS”, to czas donacji: 10-15 minut w przypadku donacji z krwi pełnej. A RCKiK działają również w soboty, prawda? To raz.
        Dwa: o ile pracodawca nie zapisze w regulaminie obligu UZGODNIENIA terminu nieobecności tak, aby (np.) nie sparaliżować działania lub choćby zagrozić paraliżem zakładu czy przedsiębiorstwa, choćby w jakimś wybranym obszarze prowadzonych aktywności gospodarczych.

        Zatem “w dobrym tonie”, to jest UZGODNIENIE terminu ze sponsorem, czyli pracodawcą, osiągnięcie POROZUMIENIA, a nie władcze POINFORMOWANIE pracodawcy. W przeciwnym wypadku, arogancja w tym obszarze owocująca nie tylko kosztem, ale i zagrożeniem działania zakładu pracy, jest – jak się wydaje – prostą drogą do sięgnięcia przez przełożonego po narzędzie okrojenia pensji HDK w części premii uznaniowej (i to bez jakiegokolwiek uzasadnienia) a następnie przeniesienia pieniędzy w poczet wynagrodzenia kolegów/koleżanek obłożonych w tych dniach dodatkowymi zajęciami, obowiązkami czy ryzykiem. W ostateczności arogancja HDK może być powodem zwolnienia przy pierwszej okazji pod byle innym pozorem. Wszystko lege artis. Ostrożnie zatem z tym “pogrywaniem” z pracodawcą… A “bo takie mam prawo”, to żadna broń jak przychodzi co do czego, a zgoda buduje. Wybór należy do ciebie 🙂

        Odpowiedz
  4. Dzień dobry. Czy jeśli ktoś po oddaniu 20l krwi zdecyduje się nie robić już dłużej dobrego uczynku, lub jakaś kwestia zdrowotna mu to uniemożliwi, to czy tytuł i prawo do legitymacji ZHDK po jakimś czasie wygasa?

    Odpowiedz
    • Mam oddane ok 22 litry, niestety od 5 lat oddawać nie mogę { z powodu choroby }, ale z przywileji korzystam i są bardzo pomocne
      [ darmowe przejazdy komunikacją miejską w Bydgoszczy, szybki dostęp do lekarza specjalisty, tańsze leki itp ]

      Odpowiedz
  5. Proszę o informację czy legitymacja ZHDK uprawnia do wykonania poza kolejnością zabiegu kolonoskopii i gastroskopi

    Odpowiedz
  6. Witam. Chciałam dopytać czy legitymacja ZHDK uprawnia do szybszego przyjęcia bądź bez kolejki do pracowni fizjoterapii (masaże itp.)?

    Odpowiedz
  7. Witam chciałam zapytać czy legitymacja ZHDK uprawnia również dostęp bez kolejki do pracowni fizykoterapii ( masaże itp.)?

    Odpowiedz
  8. Jeśli za oddanie krwi przysługują 2 dni wolnego to jak to wygląda w przypadku gdy oddam krew w piątek? Poniedziałek mam wolny?

    Odpowiedz
  9. Witam,
    mam pytanie jeśli zwolnienie od pracy za oddanie krewi (czw-pt) przypada w dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę (w pt) za święto przypadające w sobotę (w tym przypadku Trzech Króli), to czy należy się dodatkowy dzień wolny?

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niestety nie wiemy. W normalnych sytuacjach kiedy w piątek pracownik ma przykładowo stały dzień wolny to wolne z krwiodawstwa mu przepada za ten dzień i może skorzystać tylko z jednego dnia (czyli w czwartek). Jednak sytuacja, którą Ty opisujesz jest inna. Warto chyba zapytać się kogoś z wiedzą prawniczą lub kogoś z działu HR.

      Odpowiedz
  10. Czy można liczyć na przywilej z tytułu oddania 8500 ml pełnej krwi i posiadania odznaczenia Z.H.D.K. przy skróceniu czasu na wyjazd do sanatorium. Ostatni raz oddałem krew w 2006 roku.

    Odpowiedz
  11. Czy dwa dni wolnego też się należą , jeżeli oddam osocze? Czy wówczas kobieta może np. oddać osocze , później pełną krew przy czym pełna krew 4 x w roku plus osocze dodatkowe donacje ?

    Odpowiedz
  12. Cześć Wszystkim,

    nie do końca rozumiem sformułowanie “ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych”. Słyszałem o wizycie u lekarza specjalisty, ale czy skierowanie na badanie też można przyspieszyć? Dostałem skierowanie na rezonans i nie wiem czy mogę tam prosić o przyspieszenie zabiegu/świadczenia, nie wiem jak to nazwać.
    Drugie pytanie, czy NZOZ to też ZOZ? W sensie czy wg ustawy “w placówkach ZOZ-ów”, czy NZOZ wchodzi w skłąd ZOZ-u?
    Przepraszam, ale na prawie praktycznie nie korzystam ze służby zdrowia i cała ta terminologia jest dla mnie nieznajoma jak może dla niektórych budowa silnika… 🙂

    Dzięki za odpowiedź 🙂

    Odpowiedz
    • Szanowny Panie,
      Tak, rezonans należy do procedur ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i przysługuje 7 dniowy (roboczych) okres przyjęcia. Ważne jest by badanie było wykonywane w ramach NFZ.

      Odpowiedz
  13. Witam, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sytuacja gdy dostajemy skierowanie do specjalisty i chcemy wejść poza kolejnością?.
    Dostałam skierowanie do ortopedy od lekarza rodzinnego, w okienku poradni po okazaniu skierowania i legitymacji która uprawnia mnie do świadczenia poza kolejnością, pani rejestratorka stwierdziła że moje uprawnienia nie są tu zasadne ponieważ tylko wizyty pierwszorazowe mogą być wizytami poza kolejnością. Kontynuując, pani powiedziała że skoro już mam kartę w danej poradni to nie jest to wizyta pierwszorazowa i wrzuca mnie w kolejkę jak wszystkich innych pacjentów. Więc teraz moje pytanie jak to jest, wszędzie jest napisane że mamy uprawnienia, jak chcemy się zarejestrować to nie przysługują, gdzie jest napisane że tylko wizyty pierwszorazowe podlegają uprawnieniom oraz jakie to są pierwszorazowe, definicja ze strony NFZ – pacjent pierwszorazowy to osoba rejestrowana pierwszy raz lub po raz kolejny, lecz na nowe świadczenie. Jeśli pacjent po zakończeniu leczenia wraca do placówki – choćby z tą samą jednostką chorobową) powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy. Więc jak to prawnie wygląda?

    Odpowiedz
  14. Czy coś się pozmieniało z korzystania poza kolejką do świadczeń lekarskich? Chciałem się zarejestrować na rehabilitację i ponoć już tego przywileju nie ma.

    Odpowiedz
  15. No ja oddałem w sumie 57 litrów krwi i osocza i mam przejazdy darmowe w każdym mieście i tak samo przejazdy kolejowe mam zniżkę na a 95% i płace tylko 5% za przejazd ma zasłużony dla zdrowia narodu i zniżki mam do kina,teatru,basenu itd.nie narzekam i jest ok

    Odpowiedz
    • Szanowny Panie,
      Prawo do dnia wolnego w dniu donacji oraz w dniu następnym oraz do zachowania 100% wynagrodzenia mają tylko osoby na umowach opartych o przepisy Kodeksu Pracy. Jako, że umowa B2B jest to to umowa cywilnoprawna nie posiada dana osoba powyżej wspomnianych praw.

      Odpowiedz
  16. Witam, jeżeli oddam krew kilka razy w roku, to za czy za każdym razem przysługuje mi 2 dni wolnego będąc zatrudnionym na umowie o pracę?

    Odpowiedz
  17. Oliwa zamiast czekolady!! Czy uważacie tak samo jak ja, że z tą czekoladą to taka niedźwiedzia przysługa? Albo sam zjem i przyjmę szkodliwą porcję cukru, albo oddam komuś i przyczynię się do pogorszenia jego zdrowia. Ratunku, obrońmy się od taniego, szkodliwego w nadmiarze cukru. NIK prowadzi ankietę – zachęcam do jej wypełnienia i zwrócenia uwagi na zaprzestanie “rozdawnictwa próchnicy, cukrzycy, otyłości, …”.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.