Ustawa przyjęta przez Sejm

AKTUALIZACJA:

Prezydent 25 stycznia 2021 roku podpisał ustawę i przekazał do opublikowania. Tego samego dnia wieczorem ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i weszła w życie. Przepisy w niej zawarte obowiązują zatem od 26 stycznia 2021 roku.


21 stycznia 2021 roku Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu), innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Przyjął ją z częścią poprawek zaproponowanych przez Senat. Przepisy w niej zawarte jeszcze nie obowiązują, ustawa wejdzie w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw (z wyjątkami).

Uzasadnienie przeprowadzenia zmian w przepisach

W dniu 8 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.), zwana dalej “ustawą COVID-19”. Koncentrowała się ona na regulacjach z zakresu zapobiegania oraz zwalczania zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej wirusem SARS-CoV-2. W chwili przyjmowania ww. regulacji nie były znane rzeczywiste skutki wywołanego wybuchem pandemii kryzysu. Mając na uwadze konieczność zapewnienia funkcjonowania kolejnych sektorów gospodarki oraz wprowadzenia rozwiązań usprawniających funkcjonowanie organów państwa, niezbędne jest wprowadzenie zmian w ww. ustawie oraz regulacjach z nią związanych. Art.3 tejże ustawy wprowadza zmiany w ustawie o publicznej słuzbie krwi.

Przywileje dla … (właśnie dla kogo?)

Celem regulacji zawartej w nowych przepisach jest częściowa rekompensata dla ozdrowieńców po chorobie COVID-19 kosztów związanych z oddaniem osocza, dodatkowa mobilizacja osób oddających osocze krwi oraz umożliwienie i ułatwienie ozdrowieńcom przemieszczania się do różnych punktów poboru krwi, niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Regulacje te służą zabezpieczeniu zapotrzebowania na krew i jej składniki w okresie epidemii w stosunku do wszystkich dawców. Szpitale w okresie zimowym realizują zabiegi na poziomie sierpnia/września, a dostęp do dawców krwi jest bardzo ograniczony. W związku z tym, że w przypadku tych dawców krwi są to zazwyczaj trzy donacje, centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa będą wydawać zaświadczenie potwierdzające otrzymanie przywileju własnie po 3 oddaniach. Warto przy tej okazji wspomnieć, że na dzień 25 listopada 2020 r. było 6 373 donacje, co daje ok. 5 000 dawców ozdrowieńców.

Przepis wprowadzający spójność dla służb mundurowych

Zatwierdzone zmiany zmierzają również do zapewnienia ustawie wewnętrznej spójności. Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o publicznej służbie krwi, w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym. W art. 9 jest jednak mowa tylko o zwolnieniu od pracy. Senatorowie uznali, że jeżeli założeniem przyjętym w art. 9a ust. 1 pkt 1 było zwolnienie od wykonywania czynności służbowych osób pozostających w stosunku służby, należy zmienić w tym kierunku także art. 9.

Poprawka dotyczącą przeprowadzania kontroli w placówkach publicznej służby krwi

Uchwalając ustawę Sejm wprowadził możliwość prowadzenia kontroli, o której mowa w ustawie o publicznej służbie krwi, w sposób zdalny. Zapewni to w okresie zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii bezpieczeństwo zarówno kontrolerom, jak i osobom kontrolowanym.

Ustawa teraz trafi do Marszałek Sejmu, która przekaże ją do podpisania Prezydentowi. Tak jak wspomnieliśmy na początku przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Dokładnie jak brzmią przepisy zmieniające możecie zobaczyć w tym artykule Projekt nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi

50 komentarzy do “Ustawa przyjęta przez Sejm”

 1. Czy jak oddam krew w niedzielę to będę miał wolny poniedziałek i wtorek czy tylko poniedziałek? Niedzielę też mi zapłacą tak jak jest przy l4?

  Odpowiedz
 2. Jeżeli chodzi o dwa dni wolne to dotyczy to dni kalendarzowych czy dni pracy wynikających z zmianowości pracownika? Czy pracownik, który pracuje w danym tygodniu na zmianie nocnej od godz: 22 do 6:00 oddający krew w poniedziałek ma wolne dwa dni kalendarzowe i powinien przyjść do pracy we wtorek o godz:24 czy ma wolne dwa dni wynikające z jego rozkładu pracy i ma wolne dwie pełne nocki?

  Odpowiedz
 3. Pierwszy dzień wolnego jest pokrywany odpłatnym urlopem, natomiast drugi ? Jest to zaliczane jako urlop bezpłatny czy również płatny tak samo jak dzień pierwszy?

  Odpowiedz
  • Witam serdecznie!
   2 dzień to również nieobecność usprawiedliwiona za którą pracownik zachowuje 100% wynagrodzenia, którego koszty ponosi bezpośrednio pracodawca.

   Odpowiedz
 4. Zdecydowanie NIE dodatkom do emerytury a w szczególności w postaci %! Dlaczego? Po pierwsze to byłoby już kupczenie a nie honorowe dawstwo. Po drugie: nie sprawiedliwe, 3% emki generała a 3% od minimalnej emerytury to mega różnica. Znowu byliby faworyzowani patologiczni mundurowi przed 40 r.ż. Proszę policzyć ile ta krew byłaby warta: 3% x 12msc x (74l-40l) = min.12 emerytur mundurowych. A taka np. średnia emerytura mundurowa funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej może wynosić średnio ponad 8 tys.zł netto. Czyli przeciętnie otrzymaliby ok.100 tys. zł za ‘honorowe’ krwiodawstwo !!! Czy nie taniej Polsce byłoby komercyjnie pobierać krew? Jaki próg litrażowy musiałby być wyznaczony? Co z krwiodawcami którym by zabrakło ‘trochę’ do tego progu? Czy nie niosłoby to ryzyka zatajenia stanu zdrowia by dobrnąć do przywileju?

  Odpowiedz
  • Zgadzam się, że dodatek procentowy do emerytury byłyby niesprawiedliwy. Proponowałem wcześniej dla ZHDKZDN ujednolicony (na poziomie waloryzowanych co roku np. 200 złotych) dodatek kwotowy do emerytury po uzyskaniu ustawowego wieku emerytalnego. A zatem ujawniła się w “dasie” totalna niewiedza w kwestii emerytur mundurowych. Dzisiaj nie ma już emerytów mundurowych przed czterdziestką bo to kłóci się z Ustawą o nowych emerytuach np.wojskowych. Po drugie w dobie profesjonalizacji armii diametralnie obniżył asie liczba ludzi w mundurach, którym można nadać odznakę i tytuł ZHDKZDN bo nie ma już tzw. służby zasadniczej. Po trzecie; Żołnierze bardzo często uczestniczą w misjach zagranicznych i innych działaniach wojennych i przez to sami bardzo często mogą być narażeni na śmierć lub kalectwo. Zatem tak złowieszczy ton pod ich adresem jest co najmniej nietaktem i brakiem wyobraźni. Oddałem kilkadziesiąt krwi, z czego ponad 22 litry jako oficer, a wczesniej jako szeregowy marynarz. Jest to więc “mój” temat.

   Odpowiedz
  • Tyle się mówi i pisze o przywilejach dla krwiodawców. Jednym z nich jest obsługa poza kolejką ZHDK o raz ZHDKZDN w przychodniach i aptekach. Jest to przepis w zasadzie martwy. W dobie pandemii widać to najwyraźniej. Mój lekarz rodzinny w niewielkim miasteczku (jest ich tutaj pięciu w POZ) z wypisywaniem recepty na leki ratujące życie (także zasłużonym krwiodawcom) każe standardowo czekać 5-7 dni. Notorycznie unika zaznaczania na receptach Zasłużonych dla Zdrowia Narodu krwiodawców więcej niż symbolicznych ulg na tych receptach 9na szczęście panie w aptece są bardziej przyjazne) i tak dalej. Rodzi się więc pytanie czy krwiodawca w wieku emerytalnym (blisko siedemdziesiątki) może skorzystać poza kolejnością ze szczepienia na COVID, skoro Ustawa mówi o jakichś przywilejach? Ministerstwo Zdrowia oraz min. Dworczyk o tym milczy. Na zadane pytanie na oficjalnej stronie Ministerstwa o tym “cicho”. Niech zatem zamilkną ci, którzy głoszą przywileje dla krwiodawców, przypinają sobie ordery i wysokie odznaczenia państwowe i stawiają krwiodawców za “zuchami z WOT”, policjantami pałującymi kobiety gdy te występują w obronie prawa i własnego życia, czy urzędnikami pracującymi zdalnie i niechętnie dla petentów. Żenada!!!

   Odpowiedz
 5. Też oddaję krew zhdk . No to jak podpisał Prezydent taką ustawę , to niech dołoży 3% do emerytury , kiedyś tak było …

  Odpowiedz
 6. Czytam niektóre komentarze i ręce opadają.
  Po pierwsze – ludzie! Skąd ta zazdrość? O jeden dzień wolnego więcej? O 33% zniżki na PKP? I wy nazywacie się HONOROWYMI dawcami krwi?
  Po drugie – dwa dni wolne przysługują KAŻDEMU dawcy krwi w czasie stanu epidemii. Podział na ozdrowieńców dotyczy jedynie POZ i aptek poza kolejnością, ale to i tak ograniczone do 12 miesięcy, nie dożywotnio.
  Po trzecie – w czasie COVID spadła liczba dawców, również tych regularnych. Każdy pomysł zachęcający do donacji jest cenny, a jeśli ktoś pisze “nigdy nie korzystałem choć mogłem z przywilejów” to niech teraz z łaski swojej nie dąsa się na nowe propozycje.
  Po czwarte – każdy dawca jest ważny, tak samo jednorazowy i wielokrotny. Być może kiedyś do was, wielokrotnych wielolitrowych dawców trafi krew takiego jednorazowego dawcy i was uratuje. Trochę pokory…

  Pozdrawiam, 10-cio litrowy dawca.

  Odpowiedz
  • ustawa pisze coś innego

   ?Art. 9a. 1. W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii:

   1) honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9, z tym że wymiar zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych przysługuje w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, oraz w dniu następnym;

   Odpowiedz
 7. Kochani, leczenie osoczem ozdrowieńców jest realizowane tylko w Polsce, z całym szacunkiem ale na świecie nikt nie potwierdza skuteczności tym sposobem leczenia poza Polską. Do przemyślenia oczywiście.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading