3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi

W dniu dzisiejszym Komisja Petycji rozpatrzyła trzy petycje dotyczące dawców krwi. Składający petycje prosili o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia Honorowych Dawców Krwi-Zasłużonych dla Zdrowia Narodu, Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Dawców Przeszczepu ulgą w transporcie publicznym.

Każda z nich proponowała różne ulgi dla różnych grup dawców. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo poszczególne petycje.

PETYCJA PIERWSZA

Petycja z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu objęcia zasłużonych honorowych dawców krwi i szpiku kostnego ulgą w transporcie publicznym.

PROPOZYCJA:

 • 10% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia (15/18 litrów) oraz Dawców Przeszczepu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego

PETYCJA DRUGA

Petycja z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Honorowych Dawców Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu w katalogu osób uprawnionych do ulgi w transporcie publicznym kolejowym.

PROPOZYCJA:

 • 100% ulga dla Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego

PETYCJA TRZECIA

Petycja z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, w celu umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w katalogu osób uprawnionych do 100% ulgi w transporcie publicznym oraz umieszczenia Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi III stopnia w katalogu osób uprawnionych do 33% ulgi w transporcie publicznym.

PROPOZYCJE:

 • 33% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi II i III stopnia (5/6 litrów) przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego krajowego w pociągach oraz autobusowego
 • 100% ulga dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia w transporcie publicznym (wszędzie*)
 • wykreślenie obowiązku przedstawiania przez Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi każdorazowo legitymacji potwierdzającej prawo do ulgi przy realizacji recepty
 • uszczegółowić przepisy dotyczące obowiązku umieszczania informacji o obsłudze poza kolejnością w podmiotach farmaceutycznych. Umiejscawiać je w bardziej widocznych miejscach oraz wprowadzić możliwość karania za brak informacji.

Zapis wideo posiedzenia:


Warto przy okazji wspomnieć również o innej petycji. A mianowicie 29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję w której autor wnosił o rozszerzenie uprawnień Honorowych Dawców Krwi – Zasłużonych dla Zdrowia Narodu o miesięczne świadczenie w wysokości 300 złotych dla osób, które oddały co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości innych jej składników i osiągnęły wiek emerytalny. Senatorowie zapoznali się z wnioskiem petycji oraz jego uzasadnieniem. Nad petycją przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrała Natalia Krawul, główny specjalista w Departamencie Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielka resortu zdrowia poinformowała o obecnych rozwiązaniach służących krwiodawcom i toku prac nad zmianami ustawowymi w przedmiotowej materii. Podczas dyskusji senatorów złożony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. W głosowaniu Komisja jednogłośnie podjęła decyzję o zakończeniu prac nad petycją.

A jak Wy uważacie czy powinno się rozszerzać uprawnienia określonym grupom dawców krwi? Czy te, które obecnie posiadamy są wystarczające?

149 komentarzy do “3 x NIE dla petycji w sprawie rozszerzenia uprawnień Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi”

 1. Przede wszystkim dla czynnych dawców powinna być jakaś drobną ulga, np te 33%, ale nie tak by mogli podrabiać inni, np zastosowanie ulgi w mObywatelu na telefonie.

  Odpowiedz
 2. Może by tak na kwestionariuszach nie wyrażać zgody na sprzedaż krwi przez państwo? Myślę że to byłaby bardzo dobra karta przetargowa.

  Odpowiedz
  • Krew sprzedawana jest do produkcji leków. Im jest jej więcej tym większe prawdopodobieństwo, że cena detaliczna leku będzie niższa. Poza tym czy wolisz aby Twoja krew trafiła do utylizacji czy komuś pomogła w ten czy inny sposób?

   Odpowiedz
 3. Oddane 20 litrów krwi i wciąż oddaje i będę oddawał. Ale jak słyszę że my mamy już jakieś przywileje to …..
  Czekolada dwa dni wolne naprawdę szał. Zrobić strajk krwio dawców i pozamiatane.

  Odpowiedz
 4. Ja oddaję krew od 1999 r oddałem ok 30l jeszcze nigdy nie korzystałem niczego nawet przy rozliczaniu pitu nie odpisuje sobie. Kilka razy oddałem krew w Niemczech zobaczyłem jak dbają o krwiodawców to chciałbym połowe tego co jest tam ale to długo długo nie będzie. A te czekolady to rządzący niech sobie w 4 litery wsadzą. To jest chore jak cała nasza służba zdrowia. Najgorzej że na tą chorobę nie ma żadnego lekarstwa.

  Odpowiedz
 5. To jest chastwo najlepiej wszystko
  zabieszcie . Kiedyś to ludzie oddawali krew mieli darmowy obiad w barze mecznym . Ręczniki w froty, to dużo osób oddawało. A teraz, nic tylko czekolada i jeden rzeton na kawę. Zero zachęty to ludzie oddawali . A potem płaczą ze krwi nie ma i się proszą w necie. Ja osobiście już oddałam ponad 6l. I honorowo ale czasem się zastanawiam że lepiej by bylo za kasę to chociaż jakimś Korzyści bym miała Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Po pierwsze oprócz czekolad i soku masz jeszcze 2 dni wolnego z pracy (zwiekszenie o 1 dzień). Za oddawanie krwi możesz odliczyć sobie z podatku jako darowizna na rzecz skarbu państwa ( pobierasz zaświadczenie z RCKiK o kwocie). Zasłużony krwiodawca o wiele mniej czeka na wizyty lekarskie i zabiegi. Więc nie mów, że żadnej zachęty.

   Odpowiedz
   • Serio? I to jest tak wiele? Obciążając swój organizm? Łał… Zwróć uwagę ile zarabia RCKiK odsprzedając krew firmom farmaceutycznym.

    Odpowiedz
 6. Oby ci którzy to negują i uważają że jest to nieuzasadnione, (chociaż każdy kto oddał krew honorowo zrobił to z serca, a nie dla profitów, a zasłużeni krwiodawcy oddając ja wielokrotnie mając po kilkanaście czy kilkadziesiąt LITRÓW krwi nie czynią tego dla zasług i chwały) byli tak niechętni do przyjęcia cudzej krwi dla siebie czy bliskich jak przy głosowaniu nad tymi petycjami. Szkoda że inni mogą mieć przywileje a mu krwiodawcy jesteśmy zbywania czekoladą i wolnymi dniami (chociaż wielu z nas ich nie bierze). Potrzeby są ogromne w tym temacie krwi, ale ci co to oddają to są ludzie którym można podziękować chociażby tymi ulgami.

  Odpowiedz
 7. Za nasze podatki posłowie mają diety limuzyny z kierowcami i różne uposażenia,a my w czynię dla narodu 2dni wolnego żenada

  Odpowiedz
 8. Panowie politycy wy na swoich stołkach tylko siedzicie i głupoty opowiadacie dajcie dla nas leki za darmo i inne uprawnienia co się nam należą nie wymagamy od was zbyt dużo nie macie pojęcia ile niektórzy dawcy mają oddanej krwi ratującej życie ja na obecną chwilę mam zdane 120 litrów krwi plus osocze zdaję krew od 18 roku życia i jakie mamy podziękowanie darmowe przejazdy delikatne zniżki na leki panowie zaproponujcie dla nas dawców pozdrawiam serdecznie naszych polityków.

  Odpowiedz
 9. To jest naprawdę żenada szkoda słów. Jak się czyta jak politycy korzystają z pieniędzy podatników np koszy lotów samolotami. Wstyd Polsko !!!!!!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading