DODAJ ZNACZEK

Dodaj znaczek

STWÓRZ CERTYFIKAT

Bądź jak ...

BRAKUJE KRWI

Brakuje krwi

BĄDŹ JAK …

DO DONACJI ZOSTAŁO …

Wampiriada 2018

Zmiana zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej dla ZHDK

Informacja ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o powyższych uprawnieniach powinna zostać umieszczona przez świadczeniodawców w miejscach rejestracji pacjentów, miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach.

Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:

– Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
– Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
– inwalidzi wojenni i wojskowi;
– kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
– uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.

Podstawa prawna
Art. 47c ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm)
„Art. 47c. 1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.”

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

101 komentarzy

 • John.Knife

  Witam!

  Czy po wydaniu skierowania przez specjalistę na rehabilitację, ja wybierając sobie placówkę (taką która ma podpisaną umowę z NFZ) mam prawo powoływać się na przywileje związane z bycia ZHDK i wymagać rozpoczęcia rehabilitacji do 7 dni (jak mówi podstawa prawna)?

 • Michał

  Witam, próbowałem dziś zapisać się na kontrolę u ortopedy (złamanie palca) i w odpowiedzi usłyszałem, że nawet mimo uprawnień jakie mam jako ZHDK, nie dostanę terminu w tym roku, bo nie ma miejsc („Co z tego, że ma Pan te uprawnienia jak ja nie mam jak Pana zapisać.”). Co robić w takich sytuacjach, jak rozmawiać (na co się dodatkowo się powoływać) z osobą, która uparcie tkwi przy swoim stanowisku, że mnie nie zapisze?

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Proszę poprosić o odmowę na piśmie. O sytuacji dodatkowo proszę powiadomić dyrekcję placówki. Najlepiej mailem lub pisemnie bezpośrednio w administracji tak aby otrzymać potwierdzenie zgłoszenia.

 • Załamana

  Witam , Tata jest honorowym krwiodawca . Ma raka pilnie musi dostać się do chirurga onkologa ma również karte Dilo czy będzie przyjęty przed innymi pacjentami mającymi karte DILO

 • Paulina

  Witam!
  Czy w ramach legitymacji ZHDK również przysługuje termin 7 dniowy na operację kolana – rekonstrukcja więzadła MPFL? Czy wtedy termin jakoś inaczej biegnie, normalnie w szpitalu termin oczekiwania to 7 lat ? dziękuję za odpowiedź!

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgodnie z Art. 47c obsługa poza kolejnością przysługuje przy realizacji świadczeń „mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”. Lekarz rodzinny należy do świadczeń opieki zdrowotnej.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Na pewno nie normalna kolejka. Pytanie jest czy zabieg ten podlega pod AOS czyli ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Tu jest rozporządzenie, które wymienia takie procedury http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000357/O/D20160357.pdf Niestety nie widzę tam artroskopii. A więc prawdopodobnie nie będą musieli przyjąc Pana w ciągu 7 dni. Jednak nadal przysługuje Panu obsługa poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy zakwalifikowanych osób do zabiegu. Proszę normalnie przedstawić legitymację ZHDK przy rejestrowaniu.

 • Joanna Kosmala

  Witam,

  Jak jest w przypadku osób, które mają skierowanie na rehabilitacje ogólnoustrojową: (3 zabiegi fizykoterapeutyczne x10 dni) i posiadają książeczkę ZHDK?
  -czy osoby z legitymacją mają prawo do rehabilitacji w ciągu 10 dni kalendarzowych ?
  -czy są brane poza kolejkę oczekujących i w momencie kiedy zwolni się miejsce to mają pierszeństwo ? czyli są traktowani jak pacjenci z pilnym skierowaniem ?

 • Kinga

  Stojąc dzisiaj w kolejce do rejestracji w szpitalu, byłam świadkiem jak Pan (na oko po 30) zapytał się czy jako ZHDK może wejść bez kolejki. Wszyscy grzecznie mu przytakneli. Po krótkiej wymianie zdań z Panią z rejestracji, Pan oznajmił, że na legitymacje (która była na niego) chce zapisać chorą mamę do specjalisty. Pani początkowo się opierała, mówiąc mu, że to przysługuje jemu, a nie rodzinie. Pan oznajmił, że w rozporządzeniu jest, że mama jako najbliższa rodzina może zostać zapisana na jego książeczkę ZHDK. Pani chcąc uniknąć kłótni i wydłużenia się już nie małej kolejki zapisała ową mamę na wizytę na za tydzień. I tu jest moje pytanie. Czy można zapisać kogoś innego (nawet mamę) do specjalisty na przywilejach ZHDK okazując swoją książeczkę?

 • Ang

  Witam,
  Chciałam zapytać ile mniej więcej może zająć wyrobienie książeczki ZHDK III-go stopnia od dnia złożenia wniosku?
  Najbardziej zależy mi na informacji w mieście Krakowie.
  Dziękuję za informację.
  Pozdrawiam.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Oto odpowiedź z PCK w Krakowie:
   Panie Marcinie zazwyczaj czeka się koło 2 tygodni, chyba, że ktoś zgłasza jakis pilny przypadek typu wizyta u specjalisty/badania = przyspieszenie wizyty

 • Mili8805

  Hej kochani, nurtuje mnire takie pytanie. Czy na kolejną wizytę u specjalisty czeka się juz normalnie czy również ZHDK ma ją zapewnioną poza kolejką. Bo o ile pierwsza wizyta była wyznaczona poza kolejką , lekarz kazał przyjść na kolejną jak będą wyniki. Panie w rejestracji nie chcą z wynikami przyjąć „bo nie ma miejsca”. I czy taka sytuacja (kolejna wizyta) też nas uprawnia do wejścia do specjalisty w ciągu 7dni roboczych, czy tylko oznacza zapis do specjalisty.

 • Major

  Witam czy osoby posiadajace ksiazeczke 3 stopnia ktore odadza 6 litrow krwi przysluguja te same prawa co osobie 1 stopnia? ?

 • Joanna P

  Witam, mam legitymację zhdk i chciałabym się dowiedziec czy przy zapisu do ginekologa również obowiązuje zasada tego dnia bądź w ciągu 7dni.

 • Marcin

  Witam, czy ZHD 3 st też ma takie przywileje jak 1 stopnia (chodzi o zniżki na leki, czy szybsze przyjęcie do lekarza)? Nigdzie nie mogę tego wyczytać.
  Dziękuję.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia ma takie same przywileje jak ZHDK I stopnia. Różnica może wynikać przy ulgach komunikacyjnych, które to są ulgami gminnymi i każdy organ administracji samorządu terytorialnego ma prawo ustalać własne przepisy. Jeżeli chodzi o obsługę poza kolejnością u lekarza czy tańsze leki to nie ma różnic dla ZHDK.

 • Łukasz

  Witam serdecznie.
  Czy posiadacz legitymacji ZHDK potrzebuje skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty by zapisać się na badanie rezonansem magnetycznym w możliwie najbliższym terminie??

 • aga

  Witam. Chciałabym sie dowiedzieć jak wyglada przyjęcie na rehabilitacje w szpitalu tzn.całodobowy pobyt przez 2 albo 3 tyg. Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnym pobycie? Dziś pani w rejestracji poinformowała mnie,ze jak sie jest juz kolejny raz to książeczka nie obowiązuje.Z góry dziekuje za odpowiedz.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Nie chcemy wprowadzić Pani w błąd ale wedle naszej wiedzy zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011r. przepisu ust. 1 pkt 2, czyli mówiącego o 18 miesiącach przerwy nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym. W związku z tym nie widzę podstaw aby nie uwzględniać możliwości obsługi poza kolejnością w przypadku kolejnych składanych wnioskach. Jednak najlepiej o interpretację poprosić Narodowy Fundusz Zdrowia.

 • Artur Sz

  potrzebuje badania do nurkowania. dzis poszedlem rano do lekarza pierwszego kontaktu. dostalem skierowanie do kardiologa na echo serca. w rejestracji poinformowano mnie ze zapisy sa na pazdziernik. wiec wyciagnalem legitymacje I stopnia i…..o 15 dzis mialem wizyte u kardiologa zrobione echo i ekg:) takze w tym przypadku zadzialalo super.

 • Krzysiek

  Dostałem skierowanie na artroskopię kolana po przedstawieniu legitymacji ZHDK zostałem zapisany do przychodni przyszpitalnej Szpitala Bródnowskiego w ciągu 7dni, po wizycie i skierowaniu na oddział zostałem zapisany zgodnie z ogólną kolejką na styczeń 2019r, czy takim przypadku przysługuje mi przyjęcie poza kolejnością?
  Czy jest sens pisanie skargi do NFZ, ewentualnie Dyrekcji szpitala, czy mogę znaleźć wzór takiej skargi, ewentualnie co muszę załączyć.
  Dziękuję za pomoc.

 • thesu

  Zapisałem się do dermatologa, oczekiwałem na któryś tam kolejny termin wizyty normalnie w kolejce ok. 4-5 miesięcy (nie korzystałem z uprawnień ZHDK). Został mi wyznaczony termin na dzień, ale nie na konkretną godzinę. Rano zjawiłem się u lekarza w celu wyciągnięcia karty i chciałem skorzystać z uprawnień ZHDK, aby być przyjętym poza kolejnością, ale podobno już to nie obowiązuje, tak poinformowała mnie Pani pielęgniarka wyciągająca kartę, dostałem numerek „12” i 4 godziny oczekiwania w kolejce… Nie ma już tego, że można być przyjętym poza kolejnością?

 • marek

  Chciałem w czwartek po pracy zarejestrować się do lekarza ogólnego w przychodni na Błoniu w Bydgoszczy, ale rejestratorka powiedziała że za tydzień może mnie zarejestrować.To po co te legitymacje ZHDK jak czekam z anginą tydzień???

 • Michał Marcin

  Witam serdecznie.
  Jeśli otrzymałem skierowanie na USG kolana i Pani w rejestracji została poinformowana że jest się zasłużonym co prawda nie duży litraż bo ledwo 32 litry to poinformowała mnie że niestety nie obchodzi Ją to bo nie mają miejsca. I czekania miesiąc. Jak tonwyglada naprawdę.
  Pozdrawiam

 • Grzegorz Fiuczek

  Witam wszystkich, dostałem skierowanie do urologa . Pani powiedziała ze nie mają już budżetu czy puli z nfz w tym roku i nie przyjmą mnie. No chyba że prywatnie …
  Mam szukać gdzieś indziej czy jednak przysługuje mi prawo do świadczenia po za kolejnością. Mam oczywiście książeczkę 1 stopnia z ZHDK

 • Justyna

  Dzień dobry,
  dostałam skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i nie jestem pewna czy tytuł ZHDK gwarantuje mi w tym przypadku szybszy termin przyjęcia. Przeczytałam w internecie parę różnych wersji – bardzo proszę o pomoc 🙂

 • Piotr B.

  Do „krwiodawca”: czy mógłbyś/mogłabyś udostepnić cała odpowiedź Narodowego Centrum Krwiodawstwa – dotyczy tematu operacji bez kolejki. Pozdrawiam.

 • Iza

  Proszę o poradę. Tata jest Honorowy, ma problem z zaćma czy musi czekac do 2020 r. czy legitymacja też obowiazuje. Bo pani w rejstracji była nie mila i balam się zapytać. Dziekuję

  • krwiodawca

   Fragment pisma z Narodowego Centrum Krwi: „Z kolei świadczeniami specjalistycznymi w rozumieniu art.5 pkt 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem reguły wynikające z przepisów wspomnianego art.47c ust.2 odnoszą się do świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym do operacji.”

 • Mario89

  Witam. Wyznaczono mi termin operacji przegrody nosowej na czerwiec 2018. Książeczka nic nie dała w tym wypadku. Czy mam prawo do szybszego wykonania operacji czy w tym przypadku jednak uprawnienia nie działają?
  Prosze o odpowiedz.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Oczywiście, że działają nie dalej jak 2 miesiące temu Narodowe Centrum Krwi potwierdziło je pisemnie.

   „Z kolei świadczeniami specjalistycznymi w rozumieniu art.5 pkt 36 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych są świadczenia opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Zatem reguły wynikające z przepisów wspomnianego art.47c ust.2 odnoszą się do świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, w tym do operacji.”

 • przemo-1976

  co należy rozumieć pod zapisem ambulatoryjna opieka specjalistyczna? czy tylko poradnie specjalistyczne AOS?
  czy rehabilitację leczniczą też REH? Wg NFZ są to różne rodzaje świadczeń i REH nie zawiera się w AOS, leczeniu szpitalnym, POZ ani STM.

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Zgadza się rehabilitacja lecznicza nie należy do AOS. Pytaliśmy się o to kiedyś NFZ.

   Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). ustawodawca pogrupował świadczenia gwarantowane przysługujące świadczeniobiorcy na 18 zakresów, w tym z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pkt 2) i z zakresu rehabilitacji leczniczej (pkt 5). Odpowiednio do tych zakresów Minister Zdrowia, na podstawie art. 31 d powołanej ustawy, określił w drodze rozporządzenia odrębnie dla każdego z nich wykazy świadczeń gwarantowanych. Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej, o które Pan pyta, ujęte zostały w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522). Zwrócić należy uwagę, że świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach ambulatoryjnych nie są świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a co za tym idzie nie podlegają zasadzie „nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia”.

 • Piotr Iwanicki

  W WAŁBRZYCHU NIE HONORUJĄ LEGITYMACJI ZHDK … Ja na rehabilitację mam czekać ponad 9 miesięcy. W innych przychodniach kolejki jeszcze dłuższe. Pisanie skarg nic nie daje bo NFZ i Rzecznik Praw Pacjenta ma to gdzieś… podobno zmieniły się przepisy …
  Zasłużony Dla Zdrowia Narodu HKD
  Piotrek ponad 109 litrów …

 • tg

  W Tarnowie 3 przychodnie mnie pogoniły tj, terminy na lisopad ( skierownie do neurologa) , jedynie w przychodni na Curie zostałem bardzo grzecznie obsłużony, uznali legitymację ZHDK i wizytę mam za niecałe 2 tygodnie. Mam również skireowanie na rehabilitację, terminy też są odległe, ale odwiedzę jeszcze przychodnię na Mostowej

 • David1810

  W Toruniu ostatnio stoczyłem bój o wizytę u ortopedy. Termin najbliższy z ZHDK i skierowaniem na pilne 3mięsiące-po wizycie w NFZ usłyszałem że jest do niedopuszczalne poprosili mnie o przychodnie w których byłem w celu weryfikacji tych danych-okazało się że 3 na 4 przychodnie mogę mnie od razu przyjąć. Również dostałem wydrukowaną ustawę co przy okienku jeszcze bardziej ułatwiło zadanie. Ale i tak w jednej z tych 3placówek nie odbyło bez interwencji u dyrekcji. Poprostu zobaczyli młodą osobę z skierowaniem i machającą czerwoną książeczką to łatwo pójdzie go spławić bo pewnie gęby głośno nieotworzy bo swoich praw niezna. Więc moja rada lepiej mieć zawsze wydrukowaną ustawę żeby oświecić w rejestracji tych co nie są oświeceni(ja mam dodatkowo z pieczątką NFZ)jeżeli nie pomoże poinformować że udajemy się z skargą do Dyrekcji. Również przekazujmy w naszym środowiskach- grupach, klubach, stowarzyszeniach itp. o tych prawach żeby niebyło tak jak ze mną że widzą osobę młodę to pewnie swoich praw niezna

 • Bogusław Bochenek

  Witam,
  Chcę się upewnić, że dobrze rozumiem zapis przepisów. A więc: Potrzebuje wizyty u dermatologa, w rejestracji słyszę termin za 6-7 miesięcy. Pokazując legitymację ZHDK powinni mnie zapisać na wizytę do 7 dni? Tak samo ma się to do rezonansu czy TK? Oraz innych specjalistów? A co w przypadku gdy wyląduje na SORze i kolejka taka, że się słabo robi to jeżeli muszą mnie przyjąć tego samego dnia to i tak karzą czekać? Czy mam prawo poza kolejnością?

  Pozdrawiam
  Bogusław Bochenek

 • Grzegorz Mróz

  Kochani Krwiodawcy, korzystajcie ze swoich uprawnień i nie bójcie się korzystać z „czerwonej książeczki”. Co prawda czasami trzeba stoczyć bój w kwestii interpretacji przepisów przez przychodnię, ale warto. Sam kilka dni temu skorzystałem i do neurologa wyznaczono mi wizytę w ciągu czterech dni.

 • Sebastian

  Witam, mam pytanie odnośnie takiej kwestii, że jeśli mam już umówioną wizytę u np. ortopedy i przychodzę w ten dzień na wizytę a jest już kolejka to czy wtedy też na podstawie legitymacji mogę zostać przyjęty poza kolejnością czy nie? Bo w rejestracji Pani mnie poinformowała że muszę czekać w kolejce i że przywilej dotyczy tylko zapisania się na wcześniejszą wizytę a nie przyjęcia poza kolejnością w dniu wizyty. Chciałbym to zweryfikować czy faktycznie tak jest.

 • Ketwoj

  Nie bojcie sie pokazywac legitymacji! W zeszlym tygodniu musialem zapisac sie do urologa, uslyszalem termin w lipcu (ok. 3 miesiace). Po okazaniu legitymacji czas skrocil sie do 4 dni. Podobnie brat na rezonesans magnetyczny kolana mial czekac 7 miesiecy, kiedy nie mogl sprawnie sie poruszac… Po okazaniu legitymacji zostal przyjety po 5 dniach. Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli

 • adasiek

  mam oddane 41 litrów krwi,złoty krzyż zasługi za krew więc pytam dlaczego na zabieg operacyjny mam czekać do 2021r i to w trybie pilnym czy też powinny mnie objąć przepisy dla krwiodawców

 • M.G.

  Który konkretnie przepis gwarantuje krwiodawcy wykonanie w trybie natychmiastowym badań zleconych przez specjalistę w AOS? Dziś w NFZ w Wałbrzychu dowiedziałem się że nie ma takiego przepisu…

  • krwiodawca

   Nie ma przepisu, który mówi o wykonaniu badań natychmiast. Przepis mówi tak:
   Art. 47c.
   1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
   2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
   3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
   4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

  • krwiodawca

   Przepraszam, że tak długo czekał Pan na odpowiedź ale musiałem w tej sprawie skontaktować się z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych. Odpowiedź była jednoznaczna Zasłużony Honorowy Dawca Krwi nie ma uprawnienia do skorzystania poza kolejnością z wspomnianego przez Pana świadczenia.

 • Maga

  Witam, jestem ZHDK od roku. Zdarzyło mi się skorzystać z magicznej czerwonej legitymacji. Dostałam się do ginekologa w przeciągu 5 dni 🙂 , ale gdy poszłam do ortopedy to usłyszałam, że wszyscy w poczekalni są chorzy i mam czekać. Dziś byłam ustalić termin na rehabilitację. Szok – terminy na styczeń 2018, a dla ZHDK – ciekawostka na styczeń 2018 🙁

 • marcin

  witam mam pytanie byłem się zapisać do szpitala na zabieg usunięcia powiększonych migdałów i korekty jamy ustnej jestem ZHDK co 2 miesiące raz tydzień później raz wcześniej miejsza oto i termin dostałem na październik 2017 czy mogę pójść i powołać się na książeczkę ZHDK w celu przyspieszenia tego terminu dziękuje i pozdrawiam

  • SvenZV

   Panie Marcinie, ZHDK się nie bywa lecz jest. 🙂 Miano Zasłużonego otrzymuje się dopiero po oddaniu określonej ilości (6 litrów w przypadku mężczyzn). Pozdrawiam.

 • Jan

  Czy zasada przyspieszonej wizyty obowiązuje też przy kolejnych wizytach do tego samego specjalisty? Na pierwszej wizycie neurolog wysłał mnie na rezonans, który miałem w ciągu dwóch tygodni. Gdy chciałem zarejestrować się na kolejną wizytę do neurologa powiedziano mi, że pierwszy wolny termin jest za dwa miesiące.

 • Jan

  Czy zasada szybszego przyjęcia liczy się również przy kolejnej wizycie np. u neurologa? Co z tego, że rezonans zrobili mi w dwa tygodnie jak na drugą wizytę do neurologa terminy na za dwa miesiące

 • Adam

  I stał się cud !! Poszedłem do szpitala i po obdzwonieniu wszystkich możliwych ludzi dostałem termin przyjęcia na następny tydzień. W ostateczności gdy nie uda się załatwić najlepiej pisać pismo do dyrektora danej placówki do wiadomości prezesa NFZ to zawsze pomoże. Pozdrawiam

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Przepraszam, że po miesiącu odpowiadam ale pomyślałem, że również się pochwalę. Właśnie pozytywnie załatwiłem dwie kolejne skargi dawców krwi na brak obsługi poza kolejnością w przychodniach specjalistycznych. Jedyny pozytyw w tym to ten, że sprawa oparła się tylko o przełożonych Pań obsługujących w rejestracji bez potrzeby interweniowania u Dyrekcji. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!

 • Ola

  Moj tata jest po 5 udarze prawej strony, staramy sie z rodziną zeby przyjeli go do szpitala w Kraszewie na oddzial neurologiczno-rehabilitacyjny, ale Pan ordynator tego oddziału twierdzi, ze u nich nie ma pacjent przywilejów mimo, ze jest HZDK, przepisy mówią inaczej i niestety nie mozemy z nim dojsc do porozumienia, a okres oczekiwania na rehabilitację wynosi 3 lata, nie mamy pojęcia jak juz z Panem ordynatorem rozmawiać, bardzo proszę o jakieś informacje i komentarz

 • Ola

  Moja mama stara sie o przyjecie mrza do szpitala w Kraszewie na oddział neurologiczno-rehabilitacyjny, gdzie Pan ordynator tego oddzialu nie uwzglednia HZDK tlumaczac sie, ze nie ma taki człowiek przywilejów, a okres oczekiwania jest 3 lata, czy ktokolwiek wie do kogo mozemy sie zwrocic e tej sprawie, bardzo prosimy o pomoc i komentarz

 • Adam

  Witam, a jak mają się przepisy do zapisu:
  Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
  Czy przyjęcie do szpitala na zabieg prostowania przegrody nosowej również należy zrealizować w ciągu 7 dni czy w ciągu 7 miesięcy (taki termin uzyskałem po przedstawieniu przepisów).

  • krwiodawca

   Witam serdecznie!
   Jak najbardziej dotyczy to również badań specjalistycznych w tym rezonansu magnetycznego. Jeżeli jest możliwość powinieneś być przyjęty w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie ma takiej możliwości to maksymalnie w ciągu 7 dni.

 • Adam

  Dziś też byłem w rejestracji poradni rehabilitacji w Białymstoku i chciałem zapisać się na wizytę do lekarza -otrzymałem odpowiedź połowa listopada 2015.Postanowiłem okazać legitymację ZHDK i Pani rejestratorka była trochę zdziwiona więc jej okazałem dokument ” Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie” po przeczytaniu zostało wykonach kilka tel. w celu spr. i potwierdzenia tych nowinek i nastąpiło olśnienie zapis do lekarza w następnym tygodniu bez zbędnych pytań,miło kulturalnie i przyjemnie jeszcze tylko formalność tj. kserokopia legitymacji ZHDK oraz Dowodu Osobistego..

  Nareszcie ratując życie innych otrzymam coś co podreperuje może zdrowie by dalej systematycznie oddawać krew

 • Anka

  A co w takim razie z zabiegami rehabilitacyjnymi – też się kwalifikują pod ten przepis? W zeszłym tygodniu pytałam o terminy zabiegów i powiedziano mi, że zapisują dopiero na 2015 rok a informacja o ZHDK nie wywarła żadnego wrażenia. Co w takim wypadku mogę jeszcze zrobić, by nie czekać tak długo?

  • krwiodawca

   Koledze też zależało na przyjęciu poza kolejnością z rehabilitacji i zajął się tematem

   Dzwoniłem do NFZ i sprawa wygląda tak że rehabilitacja podlega pod ambulatoryjną opiekę więc jak najbardziej świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni, tak jak jest mowa w/w ustawie. Zostaje więc sprawdzić w realu ,wybieram się we Wtorek na wizytę do lekarza rehabilitacji a następnie zapisanie się na rehabilitację więc odezwę się jak poszło.
   (…)
   Po przedstawieniu wydrukowanej zmiany w ustawie zostałem przyjęty na rehabilitację zaraz po wyjściu od lekarza .Więc jak widać w Białymstoku nie ma z tym problemu (jak na razie )

   • Jola

    „Jak wynika z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.). ustawodawca pogrupował świadczenia gwarantowane przysługujące świadczeniobiorcy na 18 zakresów, w tym z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (pkt 2) i z zakresu rehabilitacji leczniczej (pkt 5). Odpowiednio do tych zakresów Minister Zdrowia, na podstawie art. 31 d powołanej ustawy, określił w drodze rozporządzenia odrębnie dla każdego z nich wykazy świadczeń gwarantowanych. Świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej, o które Pan pyta, ujęte zostały w tzw. koszyku świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. poz. 1522). Zwrócić należy uwagę, że świadczenia w zakresie rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach ambulatoryjnych nie są świadczeniami z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a co za tym idzie nie podlegają zasadzie ?nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia?.”

 • Małgorzata Malec

  Mój mąż ma skierowanie od kardiologa na badania wysiłkowe, termin tych badań dano mu na grudzień 2014 , jest zasłużonym krwiodawcą.Jak się ma ten fakt do przepisów,dla osób obsługiwanych poza kolejnością.

  • krwiodawca

   Jeżeli mąż przedstawił legitymację ZHDK a osoba w rejestracji nie zaproponowała terminu przyjęcia męża według zasady „poza kolejnością”, czyli w dniu zgłoszenia albo w przypadku opieki specjalistycznej 7 dni powinniście Państwo poprosić o wyjaśnienia dlaczego nie może mąż skorzystać z tego przywileju.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Czerwona Nitka 30 sekund

Spot w ramach kampanii Twoja krew, moje życie

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 15 czerwca 2016

... zobacz inne spoty ...
Film edukacyjny NCK

Widzieliście film edukacyjny Narodowe Centrum Krwi. 5-minutowy spot propaguje honorowe krwiodawstwo. Jak Wam się podoba? Film stworzony został w ramach kampanii Twoja krew, moje życie Obejrzyj i PODAJ DALEJ! #czerwonanitka https://www.facebook.com/krwiodawcy/videos/1164644343556434/

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 10 lipca 2016

... zobacz inne spoty ...
Kto to jest bohater?

Opublikowany przez krwiodawcy.org na 29 września 2016

... zobacz inne spoty ...

Zgoda na Życie

Zgoda na Życie

Statystyki 2016