Zamieszanie w sprawie przetargu na czekolady

2023.09.14 – Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia informuje, że dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego w sprawie: “Sukcesywna dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla Honorowych Dawców Krwi” za najkorzystniejszą uznano ofertę wykonawcy: MILLANO Sp. z o.o. SPÓŁKA KOMANDYTOWO-AKCYJNA, ul. Wysogotowska 15, 62-081 Przeźmierowo

2023.12.13 – Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia niniejszym informuje, iż dokonuje unieważnienia czynności wyboru najkorzystniejszej oferty dokonanego w dniu 14.09.2023 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sprawie: “Sukcesywna dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla Honorowych Dawców Krwi”. Uzasadnienie prawne: Zamawiający unieważnia postępowanie na podstawie art. 255 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych

2023.12.28 – Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia niniejszym informuje, iż dokonuje unieważnienia czynności unieważnienia postępowania dokonanego w dniu 22.12.2023 r. w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sprawie: “Sukcesywna dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla Honorowych Dawców Krwi”

Czy to koniec zamieszania? Zobaczymy. A tymczasem …

2024.01.04Ogłoszenie nowego zamówienia: “Sukcesywna dostawa pakietów czekolad dla zrównoważenia wysiłku energetycznego dla Honorowych Dawców Krwi”

Jakie zmiany w specyfikacji nowego przetargu?

1. LICZBA POSZCZEGÓLNYCH RODZAJÓW CZEKOLAD

Zamawiający a więc Narodowe Centrum Krwi podjęło decyzję, że tym razem nie będzie zamawiać 3 sztuk czekolad deserowych (40-45% masy kakaowej) z dodatkami. Natomiast w ich miejsce zamówi czekolady mleczne (nie mniej niż 30% masy kakaowej) z dodatkami.

2. OCENIANE KRYTERIA I ICH RANGA W OCENIE:

Stary przetargNowy przetarg
1. Oferowana cena – waga – 60 pkt (maksymalna wartość do uzyskania).1. Oferowana cena – waga – 60 pkt (maksymalna wartość do uzyskania).
2. Walory zdrowotne – waga – 40 pkt (maksymalna wartość do uzyskania),2. Łączna procentowa zawartość suchej masy kakaowej w pakiecie czekolad – waga – 20 pkt (maksymalna wartość do uzyskania)
3. Łączna liczba gramów cukrów w pakiecie czekolad – waga – 20 pkt (maksymalna wartość do uzyskania)

Skąd zmiany i nowy przetarg? Przeczytajcie odpowiedź z Narodowego Centrum Krwi:

Szanowny Panie,

Narodowe Centrum Krwi w odpowiedzi na e-mail z dnia 05.01.2024 r. pragnie poinformować, że zmiany w ilości poszczególnych rodzajów czekolad są następstwem konieczności pilnego procedowania postępowania przetargowego na dostarczanie czekolad do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

W procedowanym obecnie przetargu zrezygnowano z tzw. czekolad deserowych (z dodatkami), które miały dotychczas 40-45% masy kakaowej, a w ich miejsce weszły czekolady (z dodatkami) z minimalną granicą zawartości masy kakaowej 30%. Biorąc pod uwagę doświadczenia z dotychczasowych przetargów należy spodziewać się, iż zgłaszane czekolady nie będą znacznie wykraczały poza minimalną zawartość tego składnika, a więc będą zbliżone do czekolad mlecznych. Oznacza to automatycznie, że Dawca krwi otrzyma 6 czekolad mlecznych (3 klasyczne i 3 z dodatkami). Omawiana zmiana podyktowana jest umożliwieniem udziału w przetargu szerszemu gronu producentów, którzy w swojej ofercie rzadko mają czekolady deserowe, a co za tym idzie w mniejszym stopniu będzie to wymagało wprowadzenia przez nich dużych zmian technologicznych. 

W przypadku zastąpienia czekolad deserowych czekoladami mlecznymi zasadne jest jednocześnie zwiększenie ilości czekolad gorzkich (z 2 na 3), mając na uwadze wspominaną już wielokrotnie ich wysoką wartość odżywczą. Przy takim podejściu, staramy się pogodzić preferowany przez wielu Krwiodawców smak czekolad mlecznych z aktualnymi zaleceniami żywieniowymi, w świetle których spożycie cukru wymaga ograniczenia, a spożycie bioaktywnych składników pochodzenia roślinnego (m.in. polifenoli) jest rekomendowane. W tym miejscu chcemy podkreślić, że do współpracy w ramach przygotowania dokumentacji przetargowej ponownie zaproszony został ekspert z zakresu żywienia z ówczesnego Instytutu Żywności i Żywienia – obecnie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.  

Jednocześnie pragniemy poinformować, że zmiana ilości poszczególnych rodzajów czekolad w pakietach była przedmiotem dyskusji z udziałem Dyrektorów Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, którzy wyrazili poparcie aktualnej propozycji.    

Z poważaniem
Narodowe Centrum Krwi

Pozostałe wymagania opisaliśmy w Nowy przetarg na pakiety czekolad

36 komentarzy do “Zamieszanie w sprawie przetargu na czekolady”

 1. Dajcie zamiast tych 9 czekoladopodobnych jakieś 3 Wedlowskie czy Milki bo nawet wstyd dziecku dać, a i po przetopieniu nawet polewa wydaje się niesmaczna. Trochę czuję się urażony gdy po tylu latach oddawania krwi ktoś mi proponuje te czekolady i zwyczajnie nie biorę.

  Odpowiedz
 2. Obecne czekolady Millano to koszmar. Okropne szczególnie Mleczne czekolady to jakbym jadł wyrób czekoladopodobny. Nie rozumiem jak może komuś smakować ta czekolada tym bardziej mleczna gdzie jest 3 razy mniej czekolady a rozcieńczone jakimś tłuszczem bo mlekiem napewno nie. Okropne. Myślałem że poprzednie były kiepskie ale obecne MILLANO to chyba wygrało za cenę. Dajcie dwie trzy czekolady ale naprawdę markowe i żadne mleczne.

  Odpowiedz
 3. Ale głupio lidzie myślą, normalnie wypłacać cenę jednostki krwi po cenach rynkowych. A ludzie sami sobie kupią co chcą bez przetargów, korupcji itd. proponuję sprawdzić ceny nie czekolad tylko osocza i krwi. Pozdrawiam lemingi.

  Odpowiedz
 4. No i dobrze, ja chce żeby zostały te terravity czekolady, one są super. A te co wcześniej wybrali na 2024 to przecież dostawca tych najtańszych czekolad marki biesronkowej!! Całe szczęście ze to odwołali. Poz tym te co są teraz mleczne i rodzynkowe są super. Orzechowe i Kokosowe daje babci, kocha je

  Odpowiedz
 5. Aktualne czekolady i ich smaki to tragedia terravita ma słabe czekolady a wybór smaków jest tragiczny jeszcze mleczne jakoś idzie zjeść ale deserowe bardzo słabe i nie smaczne o gorzkich nie wspomnę

  Odpowiedz
 6. Szkoda że w przetargu nie są uwzględniane walory smakowe a co za tym idzie jakie są składniki. Obecne to wosk zabarwiony na brązowo i słodzony!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading