Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi w Senacie

Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Już kilkakrotnie pisałem o nowelizacji jaka ma zostać dokonana w ustawie o publicznej służbie krwi. Od pierwszego projektu wiele uległo zmianie. Po pierwsze jak po tytule widzicie nie jest to już cała nowa ustawa jak to zakładano na początku a tylko ustawa nowelizująca obecną. Ta zmiana głównie została podyktowana tym, że przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej prowadzona jest sprawa przeciwko Polsce w związku z niewprowadzeniem Dyrektyw UE.

Skarga do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Zdrowie publiczne: Komisja kieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko POLSCE w związku z brakiem pełnej transpozycji przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej

Komisja Europejska postanowiła dziś skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z brakiem transpozycji niektórych przepisów unijnych ustanawiających normy jakości i bezpieczeństwa dotyczące krwi ludzkiej (dyrektywy 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE). W dyrektywach tych ustanowiono szereg przepisów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa krwi, w tym przepisy o minimalnym wieku dawców, warunki importu krwi z państw trzecich i obowiązki sprawozdawcze placówek służby krwi. Polska do tej pory nie poinformowała Komisji Europejskiej o przyjęciu przepisów krajowych stanowiących kompleksową transpozycję stosownych dyrektyw UE. Polska miała wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektyw 2002/98/WE i 2004/33/WE do dnia 8 lutego 2005, a dyrektywy 2005/61/WE – do dnia 31 sierpnia 2006 r., a także przekazać Komisji odpowiednie teksty przepisów prawa krajowego stanowiących transpozycję tych dyrektyw. Tymczasem projekt nowej ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie jest wciąż przedmiotem procedur legislacyjnych na szczeblu rządowym. Komisja Europejska uważa zatem, że Polska nie wypełniła niektórych zobowiązań wynikających z dyrektyw 2002/98/WE, 2004/33/WE i 2005/61/WE dotyczących norm jakości i bezpieczeństwa odnoszących się do krwi ludzkiej i składników krwi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w osobnym komunikacie prasowym.

Nie ma więc czasu na tak radykalny krok jakim jest tworzenie nowej ustawy od początku. Wpisy na temat prac w Sejmie znajdziecie pod linkami Projekt ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie, Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz Pierwsze czytanie projektu ustawy. Tym razem przedstawię zmiany jakich dokonano podczas prac w Senacie. Niżej możecie pobrać sobie zarówno sam projekt ustawy jaki trafił z Sejmu do Senatu jak i poprawki Senatu oraz materiał porównawczy. Ten ostatni dokument w łatwy sposób obrazuje zmiany jakie zostaną wprowadzone w ustawie.
[table]

Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przesłany z Sejmu do Senatu
Materiał porównawczy
Poprawki Komisji Zdrowia do uchwalonej ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi
Zestawienie wniosków do ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw
Uchwała Senatu Rzeczypospolitej z dnia 12 maja 2016 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi oraz niektórych innych ustaw
Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przekazany do Kancelarii Prezydenta

[/table]

Aktualizacja 28 maja 2016:
W dniu 20 maja 2016 na 19 posiedzeniu Sejmu rozpatrzono poprawki zaproponowane przez Senat. Posłowie wszystkie 14 poprawek przyjęli. Projekt ustawy przekazano do Kancelarii Prezydenta. Oto jego ostateczna wersja: Projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi przekazany do Kancelarii Prezydenta

2 komentarze do “Ustawa o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi w Senacie”

  1. A tak w skrócie dla krwiodawców coś się zmienia oprócz samych definicji? Zabierają jakieś dotychczasowe przywileje? Podnoszą kwotę za litr krwi (obecnie 130pln od litra do odliczenia rocznie w picie 0 -oczywiście tylko pewien procent z tej sumy).
    Może będzie zwolnienie z nowego obowiązkowego podatku telewizyjnego dla krwiodawców?
    Jeśli nie ma zmian w ulgach i przwilejach to sam tekst ustawy to tylko tak zwana papierologia urzędnicza, sztuka dla sztuki i nic po za tym. Zwykły urzędniczy zamęt i strata papieru.

    Odpowiedz
    • Witam serdecznie!
      Niewiele się zmienia jeżeli chodzi o samego krwiodawcę. Dużo zmian jest dla placówek publicznej służby krwi. Trzeba poczekać na akty wykonawcze do ustawy, bo to zmiany w nich mogą być odczuwalne dla krwiodawców.

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading