Terytorialsi rozpoczynają wsparcie w nowym obszarze – Publicznej Służby Krwi

Żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli wsparcie w kolejnym obszarze – Publicznej Służby Krwi. Odpowiadając na apel Narodowego Centrum Krwi terytorialsi i współdziałający z nimi żołnierze wojsk operacyjnych poza dotychczasową donacją krwi i osocza zaczęli wspierać działania podejmowane przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa m.in. w zakresie preselekcji dawców, transportu krwi i jej składników. Obecnie żołnierze pracują już we wszystkich 21 Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiodawstwa.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą pomagać Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Wsparcie obejmie prowadzenie preselekcji dawców. W tym zakresie żołnierze będą przeprowadzać wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach m.in. informacje czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą, czy miał kontakt z osobą zakażoną. Żołnierze w tym tygodniu przechodzą szkolenie w powyższym zakresie przeprowadzone przez pracowników RCKiK, następnie od 1 grudnia rozpoczną wsparcie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nadal aktywnie oddają krew i jej składniki oraz wspierają działania podejmowane przez publiczną służbę krwi. Do tej pory, od początku zaangażowania w działania przeciwkryzysowe, Terytorialsi oddali już ponad 5 000 litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch tygodni żołnierze WOT oddali też 18 donacji osocza. W WOT jest już ponad 800 ozdrowieńców, więc liczba donacji osocza będzie się sukcesywnie zwiększała. Żołnierze 10 ŚBOT w czasie trwania pandemii oddali do tej pory łącznie 114 litrów krwi (252 donacje).

Narodowe Centrum Krwi przypomina, że ratunkiem dla ciężko chorych na COVID-19 jest terapia osoczem od ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo. W akcję oddawania osocza włączyło się Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, a także Prezydent RP. Ozdrowieńcy, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18-65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading