Sztuczna krew popłynie w naszych żyłach?

Delikatne cząsteczki hydrożelu, które rozmiarem, kształtem i elastycznością przypominają erytrocyty to niewątpliwy sukces amerykańskich naukowców. Sztuczne krwinki są równie sprawne jak te występujące naturalnie, a ich stworzenie pomoże w przyszłości skutecznie leczyć wiele chorób. Krwinki uzyskane w laboratorium mogą skutecznie wspomóc leczenie niektórych chorób

Stworzenie erytrocytów w warunkach laboratoryjnych jest cennym osiągnięciem nie tylko dla naukowców, ale także dla tych, którzy tej krwi potrzebują – pacjentów.

I chociaż nie testowano jeszcze kluczowych cech nowo utworzonych cząsteczek ? np. zdolności do transportu tlenu czy możliwości przenoszenia leków ? ponieważ póki co nie pozostają one w układzie krwionośnym tak długo, jak prawdziwe czerwone krwinki (czyli ok. 120 dni), to odkrycie jest znaczące.

Szczególnie chodzi o ich elastyczność, bowiem do tej pory właśnie jej brak uniemożliwiał sztucznym krwinkom przeciskanie się przez małe naczynia i pory różnych organów, np. śledziony.

Poza przybliżeniem naukowców do stworzenia w pełni syntetycznej krwi, odkrycie może też pomóc w opracowaniu nowego sposobu dostarczania leków na raka. Zdaniem badaczy, gdyby udało się dopracować cząsteczki tak, by utrzymywały się w krwiobiegu dłużej, można byłoby napełniać je lekami antynowotworowymi i skutecznie leczyć raka.

Sztuczna krew może pomóc w końcu zlikwidować pustki w bankach krwi, z którymi boryka się wiele krajów na świecie. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście uzyskanie krwi uniwersalnej, która nadaje się do transfuzji dla pacjenta z każdą grupą.

Jednak, jak zapewniają naukowcy, tak otrzymane krwinki nie są pod żadnym względem gorsze od naturalnych. Ważne jest również to, że podczas przetaczania takiego rodzaju krwi uniknie się zakażeń przenoszonych tą drogą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading