Biało-czerwone logo portalu w postaci pojemnika na krew oraz napisu krwiodawcy.org

Każdego roku 14 czerwca kraje na całym świecie obchodzą Światowy Dzień Krwiodawcy, dzień poświęcony wyrażaniu wdzięczności dobrowolnym, nieodpłatnym dawcom krwi za ich wkład w ratowanie życia. Okazja ta ma również na celu podniesienie świadomości na temat ciągłej potrzeby regularnego oddawania krwi, aby zapewnić jakość, bezpieczeństwo i dostępność krwi i produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów. Ponadto, dzień ten służy jako wezwanie do działania dla rządów i krajowych władz zdrowotnych, aby zapewniły odpowiednie zasoby w celu zwiększenia poboru krwi od dobrowolnych, nieodpłatnych dawców oraz zapewnienia dostępu do bezpiecznej krwi i usług transfuzji dla wszystkich, którzy ich potrzebują.

Każda pojedyncza donacja jest cennym darem ratującym życie, a wielokrotne oddanie krwi jest kluczem do stworzenia bezpiecznego i trwałego zaopatrzenia w krew i jej składniki.

Transfuzje krwi zapewniają ratujące życie wsparcie kobietom doświadczającym krwawień związanych z ciążą i porodem, a także dzieciom cierpiącym na ciężką anemię z powodu malarii lub niedożywienia. W krajach o niskich dochodach, kobiety w wieku rozrodczym i dzieci poniżej piątego roku życia są jednymi z najczęstszych odbiorców krwi. Transfuzje są niezbędnym elementem systemów opieki zdrowotnej we wszystkich krajach. Wspierają złożone procedury medyczne i chirurgiczne, poprawiając zarówno wskaźniki przeżycia, jak i jakość życia niezliczonych pacjentów. Transfuzje krwi są szczególnie ważne dla osób, które wymagają leczenia przez całe życie lub regularnego leczenia, takich jak osoby z anemią sierpowatą, talasemią, hemofilią lub zaburzeniami odporności. Odgrywają również kluczową rolę w reagowaniu na sytuacje kryzysowe, pomagając leczyć osoby ranne w klęskach żywiołowych, wypadkach i konfliktach zbrojnych.

Tegoroczne hasło kampanii Światowego Dnia Krwiodawcy 2025 brzmi: „Oddaj krew, daj nadzieję: razem ratujemy życie”, podkreśla wpływ, jaki dawcy krwi mają na życie potrzebujących. Celebruje ono siłę wspólnoty i solidarności w ratowaniu życia poprzez prosty akt oddawania krwi. Kampania ma na celu inspirowanie poprzez dzielenie się prawdziwymi historiami osób, których życie zostało uratowane dzięki oddawaniu krwi, lub osobistymi doświadczeniami samych dawców, zachęcając stałych dawców do dalszego oddawania krwi i motywując zdrowe osoby, zwłaszcza młodych dorosłych, do zostania dawcami po raz pierwszy. Działania mogą obejmować wydarzenia upamiętniające, spotkania i warsztaty, ceremonie podziękowania dawcom, kampanie w mediach społecznościowych, specjalne audycje medialne, wydarzenia muzyczne i artystyczne w celu podziękowania dawcom krwi, publikację poruszających historii i inne działania, które pomagają promować temat tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy.

W wielu krajach służby krwi stoją przed wyzwaniem zagwarantowania wystarczającej ilości krwi, przy jednoczesnym zapewnieniu jej jakości i bezpieczeństwa. Brak dostępu do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych – zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach, dotyka wielu pacjentów, w tym pacjentów wymagających regularnych transfuzji. Jedną ze strategii Światowej Organizacji Zdrowia jest pomoc krajom o niskich i średnich dochodach w zwiększaniu dostępności do ludzkiego osocza oraz zwiększenia jego jakości. Kolejnym celem jest optymalizacja wykorzystania osocza uzyskanego z krwi pełnej dawców a tym samym zwiększanie dostępu do ratujących życie terapii białkami osocza.

Aby zapewnić, że każdy, kto potrzebuje transfuzji, ma dostęp do bezpiecznej krwi, wszystkie kraje muszą polegać na puli dobrowolnych, nieodpłatnych dawców, którzy regularnie oddają krew. Silny i zrównoważony program dawstwa krwi, z szerokim, aktywnym udziałem społeczności, jest niezbędny do zaspokojenia ciągłego zapotrzebowania na krew. Jednak wiele krajów nadal boryka się ze znacznymi wyzwaniami zarówno w zakresie dostępności, jak i bezpieczeństwa dostaw krwi. W zbyt wielu przypadkach pacjenci nie otrzymują terminowego dostępu do transfuzji, których pilnie potrzebują. Chociaż niedobory krwi są globalnym problemem, problem ten jest szczególnie dotkliwy w krajach o niskich i średnich dochodach.

Cele kampanii

Cele tegorocznej kampanii to:
  • Zwiększenie świadomości społecznej na temat krytycznej potrzeby oddawania krwi i osocza oraz ich wpływu na życie pacjentów.
  • Zachęcanie zarówno nowych, jak i obecnych dawców do regularnego oddawania krwi, pomagając zapewnić stabilne i wystarczające zapasy krwi.
  • Podkreślenie pozytywnego wpływu dawców krwi na zdrowie i dobrobyt innych oraz promowanie wartości solidarności, współczucia i wspólnoty poprzez oddawanie krwi.
  • Mobilizowanie wsparcia rządów i partnerów rozwojowych do inwestowania i utrzymywania krajowych programów krwiodawstwa w celu osiągnięcia powszechnego dostępu do bezpiecznych transfuzji krwi na całym świecie.

Oddaj krew, daj nadzieję:
razem ratujemy życie.

Podaj dalej

Podziel się informacjami ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych lub na maila

Kropla krwi z logo facebook Kropla krwi z logo x Kropla krwi z logo instagram Kropla krwi z logo youtube Kropla krwi z kopertą

Każdego dnia ratujecie Państwo życie i zdrowie drugiego człowieka. Dziękujemy!

Kontakt

Napotkałeś problem? Masz pomysł i chcesz pomóc? Napisz do nas

admin(małpa)krwiodawcy.org / formularz kontaktowy