Propozycja ujednolicenia przerw między donacjami

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że w raz z nowelizacją ustawy o publicznej służbie krwi ma wejść w życie szereg rozporządzeń. Jednym z nich jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Jak ono wygląda obecnie możecie zobaczyć na naszej podstronie z aktami prawnymi https://krwiodawcy.org/akty-prawne Natomiast z pierwszą wersją projektu możecie się zapoznać w artykule Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi Jest to jeden z ważniejszych “dokumentów” opisujący warunki jakie musi spełnić kandydat na dawcę i dawca krwi aby zostać dopuszczonym do donacji. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w czasie konsultacji zwróciły uwagę Ministerstwu Zdrowia na kilka kwestii. Jedną z nich jest zastosowanie w obecnym rozporządzeniu różnorodnych aczkolwiek podobnych do siebie okresów przerw między poszczególnymi donacjami np: miesiąc, 30 dni, 4 tygodnie. Dodatkowo zaproponowano aby dołączyć donację: krwinek płytkowych i osocza. Do tej pory nie była ona uwzględniona w przepisach rozporządzenia. Teraz przerwy mają być ujednolicone i mają być podawane w dwóch formach: godzin lub tygodni. Poniższa grafika reprezentuje zaproponowane okresy przerw między donacjami.

Przerwy między donacjami

Oczywiście nadal będą obowiązywać dodatkowe wymagania dotyczące przerw chociażby takie jak:
– Zabiegi trombaferezy i leukaferezy mogą być wykonywane nie częściej niż 12 razy w roku.
– Przerwy między zabiegami trombaferezy i leukaferezy nie są krótsze niż 4 tygodnie.
Niektórzy mogą się dziwić 48-godzinnym przerwom po aferezie jednak w chwili obecnej również funkcjonuje przepis, który mówi, że w szczególnych przypadkach, takich jak konieczność kilkakrotnego przetoczenia krwinek płytkowych od jednego dawcy, przerwy między zabiegami mogą zostać, za zgodą lekarza, skrócone do 48 godzin.

2 komentarze do “Propozycja ujednolicenia przerw między donacjami”

  1. Popieram @Marek
    Dodatkowo stworzyć ogólnopolski system rejestracji i ewidencji dawców dla wszystkich Centrów Krwiodawstwa, a nie jak teraz. Uprawnienia związane z NFZ opisywane w receptach jako “ZK” by były przypisane automatycznie po uzyskaniu uprawnień. Oddając pełną krew, bo innej możliwości w moim centrum terenowym nie ma, po dziesięciu latach maksymalnie wychodzi 27 litrów, a Ci co oddają inną metodą mają zarejestrowany znacznie większy litraż co nijak ma się do pełnej krwii. Powinni to zmienić. O odliczeniach od podatku w tym przypadku też należy wspomnieć. Różnicują krwiodawców w ten sposób. Szkoda też, że ustawodawca raczej nie darzy szacunkiem krwiodawców. Oddajemy krew honorowo i nie liczymy na profity ale powinni choć trochę nas docenić.

    Odpowiedz
  2. Mam jeszcze sugestie, by w nowelizacji uwzględnić nową formę karty HDK – zamiast nietrwałej, papierowej, wykonać wersje plastikowe, trwalsze i łatwiej obsługiwalne przez systemy w RCK 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading