fbpx

Oznakowanie w miejscach rejestracji pacjentów

Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Przypomnijmy komu przysługuje ten tytuł. Tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” i brązowa odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” przysługuje dawcy krwi:

1) kobiecie, która oddała w dowolnym okresie co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników,

2) mężczyźnie, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników.

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa powyżej w dniu zgłoszenia. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych.

Poniżej zamieszczamy pismo z Ministerstwa Zdrowia przypominające o prawie osób posiadających tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi do korzystania poza kolejnością z w/w świadczeń oraz o obowiązku oznaczania w miejscach rejestracji pacjentów. Jak wygląda sytuacja w placówkach służby zdrowia w których Ty się leczysz lub Twoi bliscy? Czy przy „okienkach” znajduje się informacja o uprawnieniach specjalnych?

5 komentarzy

 • JADWIGA Długaszek-Komorska

  Nie spotkałam się z wywieszką informującą o tych uprawnieniach w aptece czy w przychodni. W przypadku przychodni kiedy chciałam skorzystać raz na 5 lat z tego przywileju ( HDK I stopnia) to przy krzykach i nieprzyjemnych komentarzach osób stojących w kolejce do okienka usłyszałam komentarz rejestratorki: widzi pan a ja muszę niestety wydać tej pani numerek do lekarza

 • ZHDK 1 stopnia. Zasłużony dla zdrowia narodu

  Biała Podlaska respektuje w 40% niestety brakuje specjalistów np. z ortopedii którzy potrafią wykonać usg.. W Białej jest tylko jeden który przyjmuje prywatnie.

 • Michał- ZHDK III stopnia, Fizjoterapeuta

  Obecnie zauważam tendencje że takie informacje zamiast pojawiać się i być eksponowane, raczej są przenoszone na boczny plan lub całkowicie likwidowane.
  Niestety należy wspomnieć o braku reakcji świadczeniodawców na prośbę ZK, powstrzymywanych przez świadczeniobiorców bez dodatkowych uprawnień. Sytuacje takie często zauważymy w kolejkach w aptekach czy w poradniach specjalistycznych. Uważam, że dopiero pełna informacja, zrozumienie zasadności dodatkowych uprawnień, czy wręcz wymuszenie na świadczeniodawcach respektowania tych uprawnień, pozwoli ZK i innym uprawnionym korzystać z nadanych im uprawnień.
  Brak reakcji świadczeniodawcy jest bezpośrednim odebraniem prawa do takich uprawnień, co skutkować może zniechęceniem do Honorowego Oddawania Krwi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.