Nowe mobilne punkty poboru krwi

Mobilny punkt poboru krwi fot. wroclaw.pl
Mobilny punkt poboru krwi fot. wroclaw.pl

Nie wiem czy wiecie ale w Polsce od 2009 roku funkcjonował program pod nazwą “Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”. Nie będę się o nim rozpisywał gdyż pod w/w linkiem znajdziecie zarówno skrót informacji o nim jak i cały dokument w pdf. Skupimy się dzisiaj tylko na jednej jego części. Mianowicie nad:

2. Rozwój systemu pobierania krwi i jej składników w oparciu o mobilne punkty poboru

Wiem, że część z Was nie jest zadowolona z faktu, że stałe punkty poboru krwi są zamieniane na akcje w mobilnych punktach. Jednak za takim rozwiązaniem przemawiają względy ekonomiczne oraz możliwość dotarcia do miejsc odległych od siedzib centrów.

Z doświadczeń rozwiniętych krajów Europy jednoznacznie wynika, że najefektywniejszą formą zwiększenia ilości pobieranej krwi jest tzw. pobieranie ekipowe, bazujące na mobilnych punktach poboru krwi. (…) Ilość posiadanych przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa mobilnych punktów poboru krwi jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Program zakłada zakup 24 mobilnych punktów poboru krwi – sukcesywnie 4 punkty poboru krwi rocznie.

Ministerstwo Zdrowia “prawie” dotrzymało obietnicy gdyż zakupiono 23 z 24 wspomnianych pojazdów. Co prawda w czasie przekazywania ostatniej partii wiceminister zdrowia Cezary Rzemek powiedział, że resort może dokupić ewentualnie jeszcze ten jeden autobus do poboru krwi. Żadne centrum nie zostało pominięte, wszystkie regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa zostały w ciągu tych 5 lat doposażone w mobilne punkty poboru krwi. Ostatnie obiecane w ramach w/w programu polityki zdrowotnej krwiobusy dotarły do RCKiKów pod koniec listopada zeszłego roku. Wszystkie autobusy zostały dostarczone przez jedną firmę. Firmą tą jest “Zeszuta” z Radomia. Wygrała ona wszystkie przetargi ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia. Dla krwiodawców-fanów motoryzacji napiszemy tylko, że autobusy to Mercedes-Benz (Travego oraz Tourismo). Wcześniej centra otrzymały serię autobusów marki Solaris. Na chwilę obecną w Polsce są 42* autobusy stanowiące mobilne punkty poboru krwi, w tym aż 32* autobusy były już wyprodukowane specjalnie z przeznaczeniem dla krwiodawstwa. Oznacza to, że średnio na centrum teoretycznie przypadają dwie takie mobilne stacje. W rzeczywistości jednak tak nie jest. Występuje zróżnicowanie w liczbie mobilnych punktów w poszczególnych centrach,które to wynika zarówno z liczby potencjalnych dawców mogących oddać krew w danym regionie jak i ilości planowanych i przeprowadzanych akcji poboru krwi.
W poszczególnych latach trwania programu krwiobusy trafiały do następujących RCKiKów:

  • 2009 – (3) w Kaliszu, Radomiu i Słupsku
  • 2010 – (4) w Olsztynie, Lublinie, Zielonej Górze, Krakowie
  • 2011 – (4) w Opolu, Wałbrzychu, Łodzi, Rzeszowie
  • 2012 – (4) w Białymstoku, Szczecinie, Gdańsku i Kielcach
  • 2013 – (4) w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu i Warszawie
  • 2014 – (4) w Bydgoszczy, Katowicach, Wałbrzychu i Warszawie

A Ty lubisz oddawać krew w krwiobusie? Odpowiedź na fanpage krwiodawcy.org

*Uwaga: Starałem się przedstawić jak najaktualniejszą liczbę mobilnych punktów poboru w poszczególnych centrach. Jednak część podanych przeze mnie danych może się nieznacznie różnić od rzeczywistości. Miałem ograniczony dostęp do powyższych informacji, które to uzyskiwałem zarówno bezpośrednio od centrów krwiodawstwa jak i z ogólnodostępnych mediów. Jeżeli tylko zauważycie Państwo błędy proszę o kontakt:
admin(małpa)krwiodawcy.org

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading