Zanim przeczytasz informację o chorobie COVID-19 zamieszczoną poniżej prosimy Cię abyś nie rezygnował z oddawania krwi jeżeli przeciwwskazania zdrowotne z którymi za chwilę się zapoznasz Ciebie nie dotyczą.
Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją okreslonej liczby dawców Twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna.
W związku z dodatkowymi procedurami oddawanie krwi jest nadal bezpieczne.


W okresie od dnia 15 marca 2020 r. do odwołania osoba przekraczająca granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. W związku z powyższą kwarantanną osoby te nie mogą przyjść do punktu krwiodawstwa celem oddania krwi (podstawa prawna).


Prosimy równiez o wstrzymanie się z oddawaniem krwi i jej składników osoby mające objawy, które mogą wskazywać na zakażenie. Są to objawy grypopodobne takie jak :


- gorączka,
- suchy kaszel,
- płytki oddech/duszności,
- ból mięśni,
- zmęczenie,
- rzadziej : ból gardła.


Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową (przebywanie w bliskiej odległości z osobą zarażoną - kichanie, kaszel, rozmowa) lub wirus dostaje się do naszego organizmu przez śluzówki oczu, nosa, jamy ustnej, przeniesiony przez dotyk nieumytymi rękami z takich powierzchni jak stoły, klamki, poręcze gdzie może utrzymywać się od kilku godzin do nawet 3 dni (tworzywa sztuczne, stal nierdzewna).


Dawcy, którzy oddadzą krew niewiedząc, że są chorzy a u których w ciągu 14 dni służby medyczne wykryją COVID-19 (pozytywny wynik testów laboratoryjnych) proszeni są o zgłaszanie tego faktu w RCKiK.


Zgodnie z dotychczasowymi zasadami również dawcy u których w ciągu 48 godzin od donacji wystąpią jakiekolwiek objawy chorobowe zobowiązani są do zgłoszenia tego telefonicznie lub mailowo w swoim centrum


Jeżeli jakiś dawca stwierdzi, że oddana przez niego krew nie nadaje się do przetoczenia może skorzystać z formularza samodyskwalifikacji, który jest dostępny w punkcie krwiodawstwa.


Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie wirusa SARS-SoV-2.


Dawca w poczuciu odpowiedzialności samodzielnie dyskwalifikuje się i nie przychodzi do centrum jeżeli nalezy do którejś z w/w grup dawców, którzy podlegają wykluczeniu.


Zwracamy się również do dawców z prośbą o nie przychodzenie do punktu krwiodawstwa z osobami trzecimi; zwłaszcza dziećmi.


Na chwilę obecną nie ma dowodów ani potwierdzonego przypadku na to, że wirusy z koronawirusów mogą być przekazane biorcy w trakcie transfuzji krwi w szpitalu.


UWAGA DAWCO!
BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA DODATKOWE PROCEDURY
- rejestracja wizyty na konkretną godzinę przez telefon lub internet
- w przypadku kolejki zachowanie 2 metrowych odstępów
- wstępny pomiar temperatury
- pojedyncze wpuszczanie do punktu
- dodatkowe dezynfekcje rąk
- zakładanie maseczki
- dodatkowa ankieta dotyczaca pobytu zagranicą i stanu zdrowia

Wszystko to dla Waszego bezpieczeństwa ...UWAGA!
Przed udaniem się do punktu krwiodawstwa sprawdź na stronie internetowej centrum czy nie zaszły zmiany np. w godzinach otwarcia:


RCKiK_w_Białymstoku - RCKiK_w_Bydgoszczy - RCKiK_w_Gdańsk - RCKiK_w_Kaliszu - RCKiK_w_Katowicach - RCKiK_w_Kielcach - RCKiK_w_Krakowie - RCKiK_w_Lublinie - RCKiK_w_Łodzi - RCKiK_w_Olsztynie - RCKiK_w_Opolu - RCKiK_w_Poznaniu - RCKiK_w_Raciborzu - RCKiK_w_Radomiu - RCKiK_w_Rzeszowie - RCKiK_w_Słupsku - RCKiK_w_Szczecinie - RCKiK_w_Wałbrzychu - RCKiK_w_Warszawie - WCKiK_Warszawa - CKiK_MSW_Warszawa - RCKiK_we_Wrocławiu - RCKiK_w_Zielonej Górze


Nie rezygnuj jeśli nie musisz ...