Kolejne odznaki ZHDK trafią do zasłużonych krwiodawców

Jak wiecie krwiodawstwo w Polsce jest honorowe i dobrowolne. Dawca nie otrzymuje za oddaną zarówno krew jak i jej składniki żadnego wynagrodzenia (poza wyjątkami określonymi przepisami). Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi przewiduje dla wieloletnich dawców, którzy oddali odpowiednią ilość krwi lub równoważną ilość innego jej składnika nadawanie odznak. I tak pierwszą z nich jest brązowa odznaka Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Może ją otrzymać dawczyni po oddaniu 5 litrów a dawca 6 lirów krwi. Kolejną, srebrną odznakę ZHDK odpowiednio po oddaniu 10 i 12 litrów. Ostatnią odznakę ZHDK złotą kobieta otrzymuje po oddaniu 15 litrów krwi a mężczyzna po oddaniu 18 litrów tego drogocennego płynu. Od zeszłego roku również odznaka resortowa Ministerstwa Zdrowia “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” jest nadawana za ilość oddanej krwi. Aby ją uzyskać należy bez względu na płeć oddać 20 litrów krwi lub określoną ilość innego składnika. To ostatnie wyróżnienie nadaje minister do spraw zdrowia. Natomiast pierwsze trzy wydaje Polski Czerwony Krzyż. To właśnie tej organizacji ustawa powierza zadania związane z nadawaniem odznak ZHDK. Poniżej znajdziecie fragment ze wspomnianego powyżej aktu prawnego:

6. Odznakę, o której mowa w ust. 3-5, wraz z legitymacją “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, wydaje Polski Czerwony Krzyż, na podstawie danych przekazanych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, w której dawca krwi oddał krew lub jej składniki o objętości uprawniającej do nadania tej odznaki. O wydaniu odznaki wraz z legitymacją Polski Czerwony Krzyż zawiadamia jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, która przekazała dane, będące podstawą jej nadania. Przekazanie danych przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi do Polskiego Czerwonego Krzyża wymaga zgody dawcy krwi wyrażonej w formie pisemnej.
7. Polski Czerwony Krzyż, w ramach realizacji zadania, o którym mowa w ust. 6, prowadzi centralną ewidencję wydanych odznak i legitymacji oraz ich duplikatów.
8. Wydatki związane z wydawaniem odznak honorowych i legitymacji, o których mowa w ust. 6, są pokrywane z budżetu państwa, z części będącej w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia, w formie dotacji celowej dla Polskiego Czerwonego Krzyża

W tym roku Polski Czerwony Krzyż zamówił w ramach przetargu 40 000 sztuk odznak ZHDK, 42 000 sztuk legitymacji potwierdzających nadanie odznaki ZHDK oraz 41 500 okładek do legitymacji. W związku z tym, ze odznaka posiada trzy stopnie również PCK musi to uwzględnić w dokumentach przetargowych. I tak Stowarzyszenie zamówiło:

Odznakę honorową “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” w ilości 40.000 szt., w trzech rodzajach:
a) brązowa odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” – 21 850 szt.
b) srebrna odznaka honorowa “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” – 10 150 szt.
c) złota odznaka honorowa ?Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” – 8 000 szt.

Legitymację do odznaki honorowej “ZHDK” w ilości 42 000 szt. w trzech rodzajach:
a) legitymacja do brązowej odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” – 22 400 szt.
b) legitymacja do srebrnej odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” – 10 800 szt.
c) legitymacja do złotej odznaki honorowej “Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” – 8 800 szt.

Okładkę do legitymacji odznaki honorowej “ZHDK” w ilości 41 500 szt

Już na przełomie maja i czerwcu wszystkie legitymacje powinny trafić do 16 oddziałów okręgowych, które to z kolei prześlą część z nich do oddziałów rejonowych PCK. Możecie się również dziwić większej liczbie legitymacji i wkładek niż odznak. Jednak powód takiego działania jest prosty. To legitymacja ZHDK stanowi dokument potwierdzający uprawnienia Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Dlatego w razie zniszczenia lub zgubienia to dawcy w większej liczbie proszą o wydanie duplikatu jej niż odznaki.

Jeżeli jeszcze nie macie odznak ZHDK a chcielibyście takowe mieć to po pierwsze sprawdźcie czy macie odpowiedni “litraż” na koncie. Jeżeli tak to drugim krokiem jest odebranie z centrum krwiodawstwa lub oddziału terenowego danego centrum zaświadczenia o ilości krwi i jej składników. Dokument ten następnie należy zanieść do oddziału PCK. Pracownik lub wolontariusz wypełnią na jego podstawie wniosek o odznakę oraz albo wydadzą odznakę wraz z legitymację “od ręki” albo wyznaczą przybliżony termin odbioru. Zdarza się, że odznaki są wręczane na imprezach, uroczystościach czy eventach okolicznościowych organizowanych dla honorowych dawców krwi. Możecie się również spotkać z tym, że centrum po zgłoszeniu dawcy samo wysyła wniosek o odznakę do PCK.

Więcej o odznakach na: Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi oraz Odznaki Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ? jak je otrzymać?

5 komentarzy do “Kolejne odznaki ZHDK trafią do zasłużonych krwiodawców”

  1. A w Szczecinie po dwóch miesiącach odebrałem bez problemu, gotowa była zresztą już od jakiegoś czasu, tylko nie miałem kiedy do niech podejść. Może wkrótce i u was będzie wszystko ok 🙂

    Odpowiedz
  2. Dąbrowa Górnicza, złożyłam wniosek w oddziale pck w Sosnowcu. Bardzo mi zależało na czasie bo zdrowie mocno mi siadło i dostałam skierowania do specjalistów. Mijają dwa miesiące, a tu dalej cisza. Kiedy dzwoniłam się dowiedzieć kiedy dostanę samą książeczkę, bo to jest dla mnie sprawa pilna to usłyszałam, że brakło książeczek i nie wiadomo kiedy będą. Przykro mi ?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading