Kampania społeczna “Twoja krew – moje życie!”

Rusza kampania społeczna “Twoja krew – Moje życie”, która jest częścią programu zdrowotnego “Zapewnienie samowystarczalności Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”, ogłoszonego w czerwcu 2009 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Program będzie realizowany do 2014 roku.
Krwi nie może zabraknąć – dane dotyczące jej zapasów na terenie całego kraju monitorowane są na bieżąco a stan rezerw przekazywany jest do Narodowego Centrum Krwi (NCK). Utrzymywana jest również stała współpraca Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w zakresie zapewnienia pełnego zabezpieczenia zapasów krwi i jej składników. Staraniom NCK musi jednak towarzyszyć regularny wzrost liczby dawców krwi w kolejnych latach, ponieważ okresowo występują jej niedobory. Najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym, kiedy zwiększona liczba wypadków powoduje, że zapotrzebowanie na krew wzrasta, a część stałych dawców przebywa na urlopach. Większe ilości krwi są niezbędne do przeprowadzenia wysokospecjalistycznych zabiegów operacyjnych, wykonywanych głównie w dużych miastach, na terenie których znajdują się szpitale kliniczne.
Ponadto istnieje szereg innych barier dla wzrostu liczby stałych dawców krwi, m.in. są to bariery światopoglądowe. Polacy wierzą w wiele mitów na temat krwiodawstwa. Przełamanie negatywnego nastawienia i przekonanie Polaków o konieczności zwiększenia grupy regularnych dawców krwi to główne priorytety kampanii “Twoja krew – Moje życie”.
Program wspiera wiele znanych i lubianych osób, w tym m.in.: Beata Tyszkiewicz, Katarzyna Skrzynecka, Urszula Dudziak, Katarzyna Montgomery, Ewa Pacuła, Magdalena Stużyńska, Monika Pyrek, Ryszard Kalisz, Zbigniew Wodecki, Piotr Gąsowski, Piotr Galiński, Rafał Bryndal, Mariusz Kiljan, Andrzej Młynarczyk i zespół Zakopower.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading