Czy farmaceuta może wpisać dodatkowe uprawnienie ZK

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy następujące zapytanie:

Kilka dni temu w aptece spotkała mnie miła niespodzianka. W trakcie wykupu leków okazało się że lekarz nie zaznaczył na recepcie ZK mimo to pani w aptece powiedziała że to nie jest konieczne. Poprosiła o legitymację “zasłużonego” spisała numery , zrobiła odpowiednią adnotacje na odwrocie recepty i wydała leki ze zniżką. A ja nie musiałem wracać do lekarza żeby poprawić receptę. Spytałem czy tak można w każdej aptece ale niestety nie potrafiła mi odpowiedzieć. Stwierdziła tylko że u nich tak robią i nie ma ją z tego powodu jakiś problemów. Czy jest jakiś przepis na który można się powołać bo kilka miesięcy temu bez adnotacji ZK musiałem wracać do lekarza poprawić receptę.

Jednym z przywilejów jakie posiada Zasłużony Honorowy Dawca Krwi jest możliwość zakupu tańszych leków lub uzyskanie ich całkowicie bezpłatnie. Artykuł 43 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi:

Świadczeniobiorcy, który posiada tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawi legitymację “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, przysługuje bezpłatne, do wysokości limitu finansowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 ustawy o refundacji, zaopatrzenie w leki objęte wykazem:
1) o którym mowa w art. 37 ustawy o refundacji, w zakresie kategorii, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. a tej ustawy,
2) leków, które świadczeniobiorca posiadający tytuł “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub “Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów
– na podstawie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o refundacji.

 

Oznacza to, że jeżeli zgłosisz lekarzowi, że jesteś osobą posiadającą tytuł ZHDK i poświadczysz posiadany tytuł to umiejscowi on na recepcie dodatkowe uprawnienie w postaci skrótu “ZK” (zasłużony krwiodawca). Z taką receptą udając się do apteki otrzymasz leki z wyżej wspomnianą zniżką oczywiście pod warunkiem, że leki z recepty rzeczywiście znajdują się na liście leków refundowanych. Obowiązkowe jest również potwierdzenie posiadanego uprawnienia przez przedstawienie odpowiedniego dokumentu; w tym wypadku legitymacji “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Pamiętajcie, że zwykła legitymacja honorowego dawcy krwi (donacyjna – czyli, ta do której wbijane są pieczątki) nie stanowi podstawy do uzyskania zniżki na leki. Osoba realizująca receptę odnotowuje numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego uprawnienia na rewersie recepty. W przypadku jednak gdyby lekarz z jakiś powodów nie dokonał odpowiedniego wpisu lub Ty po prostu zapomniałeś poinformować go o posiadanym dodatkowym uprawnieniu i tak będziesz mógł skorzystać ze zniżki. Odpowiednie przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich dają możliwość uzyskania leku mimo braku skrótu “ZK” na recepcie.
Przepisy w tym temacie mówią jasno, że jeżeli na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z rozporządzeniem kod uprawnień dodatkowych pacjenta w przypadku krwiodawców ZK – osoba wydająca określa go na podstawie odpowiednich dokumentów dotyczących pacjenta przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza go na rewersie recepty oraz składa swój podpis i wprowadza ten kod w komunikacie elektronicznym przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu. Oznacza to, że aptekarz może wydać Wam lek ze zniżką nawet jeżeli lekarz nie zaznaczył na recepcie uprawnienia ZK.

Zniżki na leki dla ZHDK
Zniżki na leki dla ZHDK

11 komentarzy do “Czy farmaceuta może wpisać dodatkowe uprawnienie ZK”

  1. Dzisiaj dowiedziałem się trochę więcej, więc zostawiam dla potomnych:
    – lekarz wydal mi e-receptę przez telefon, ale zapomniałem mu powiedzieć o uprawnieniach
    – zadzwoniłem ponownie, ale powiedział, że już nic nie może zmienić
    – w pierwszej aptece powiedzieli mi, że jak lekarz wpisał 100% to nie mogą mi przyznać refundacji, więc… zmieniłem aptekę 🙂
    – w drugiej (DOZ w W-wie na Gagarina – mała reklama, ale zasłużyli) na początku też mieli problem i stwierdzili, że z jakiegoś powodu się nie da, ale na szczęście jeden z aptekarzy (może dlatego, że kierowniczka też przy tym była 🙂 ) nie odpuścił tak łatwo i jak już stwierdziłem, że zapłącę 100% to po chwili… tada! udało się
    Niestety nie wiem jak to przewalczyli, ale słyszałem tylko, że w pewnym momencie trzeba cofnąć i coś zmienić. Także da się, tylko trzeba chęci i pewnie trochę wiedzy. Możliwe też, że to zależy od systemu apteki, ale tego nie wiem.

    Odpowiedz
  2. Witam . To co mówią przepisy nie jest respektowane przez apteki. Każdorazowo gdy lekarz nie napisze Zk. na recepcie trzeba znowu wrócić do lekarza a ten dopisuje symbol uprawnienia i musi złożyć podpis z pieczątka lub wystawić nową receptę bez poprawek. Po prostu farmaceuci nie znają przepisów mimo że ustawa jest z roku 2012.Michał J. ZHDK.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading