Czy progi litrażowe przy ZHDK są sprawiedliwe?

To nie będzie zwykły artykuł. Dzisiaj zadam Wam proste pytanie, które sam otrzymałem od jednego z zaniepokojonych dawców. Dotyczy ono progów jakie ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służby krwi  ustala aby otrzymać odznaki honorowe “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Odznaka ta jest 3-stopniowa: brązowa, srebrna i złota. W związku z tym, że kobieta może oddać krew pełną tylko 4 razy w roku powyższe odznaki są jej nadawane przy niższych progach litrażowych ale czy to oznacza, że otrzyma je po tym samym czasie co mężczyzna. Dawca, który do mnie napisał wskazywała, że mimo tak ustalonych wartości kobieta musi oddawać krew “dłużej”.  Postanowiłem to sprawdzić. Poniżej zobaczycie tabelkę z ilością donacji oraz czasem jaki musi upłynąć by dawca/dawczyni mogła otrzymać odznakę ZHDK.  Czy również uważacie, że progi dla kobiet powinny być jeszcze niższe? Czy może to, że oddają mniejszą liczbę razy w roku krew jest usprawiedliwieniem, że muszą oddawać dłużej?  

Oczywiście bierzemy pod uwagę tylko krew pełną gdyż w przypadku składników krwi nie ma różnic między kobietą a mężczyzną.

17 komentarzy do “Czy progi litrażowe przy ZHDK są sprawiedliwe?”

  1. Czyli widać że kobiety robią tylko wszystko żeby uzyskać kolejne przywileje a nie z chęci pomocy

    Odpowiedz
  2. Te limity to bzdury. Kobieta i mężczyzna mogą oddać krew w takich samych odstępach czasu czyli co min. 8 tygodni z tą różnicą, że my max 4 razy a panowie 6. Ja tu logiki nie widzę. Czy w tym czasie organizm inaczej sie regeneruje a po 4 oddaniu krwi następuje jakieś nagłe spustoszenie? Powinny być takie same limity. Kompletnie nie rozumiem takiego podziału. I owszem, czekam na benefity. Pomoc jest ważna. W tym okresie szczególnie, centra apelują o donacje. Ale to co dodatkowo przysługuje krwiodawcom powinno być możliwe do uzyskania w taki sam sposób dla każdego, niezależnie od płci.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading