Światowy Dzień Krwiodawcy 2013

Jak co roku 14 Czerwca będzie obchodzony Światowy Dzień Krwiodawcy. Hasłem tegorocznej globalnej kampanii – 10-tego Światowego Dnia Krwiodawcy – jest “Give the gift of life. Donate blood” (tłum. własne “Podaruj dar życia. Oddaj krew”). Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia (państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia – WHO) w 2004 roku. Jest to dobra okazja do podziękowania dawcom za ich darowizny ratujące życie; do propagowania dobrowolnego nieodpłatnego oddawania krwi oraz przekonania ministerstw zdrowia poszczególnych państw do osiągania samowystarczalności w zakresie bezpiecznej krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych i oparciu ich w 100% na dobrowolnym, nieodpłatnym oddawaniu krwi. 10-ty Światowy Dzień Krwiodawcy, skupi się na wartości oddanej przez dawców krwi dla pacjentów. Będzie okazją do przedstawienia historii ludzi, których życie zostało uratowane dzięki oddanej krwi. Historie te mają być sposobem motywowania zarówno regularnych krwiodawców do kontynuowania oddawanie krwi jak i motywowania ludzi o dobrym stanie zdrowia, którzy nigdy nie oddali krwi, szczególnie ludzi młodych, tak aby zaczęli ją oddawać.
Światowa Organizacja Zdrowia już od 1975 roku stoi na straży i odpowiada za poprawę globalnego bezpieczeństwa krwi. Celem najważniejszego programu “Blood Transfusion Safety” jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpiecznej i najwyższej jakościowo krwi i produktów krwiopochodnych, ich bezpiecznego i odpowiedniego stosowania oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla zdrowia samego dawcy jak i pacjenta.
Pojedyncza jednostka oddanej krwi może uratować trzy życia. Co roku dokonuje się 92 milionów donacji. Około połowy tych oddań jest w krajach wysoko rozwiniętych, które stanowią tylko 15% populacji świata. Wielu pacjentów wymagających transfuzji, szczególnie w krajach dopiero rozwijających się, nie ma we właściwym czasie dostępu do bezpiecznej krwi.
Zbieranie krwi od dobrowolnych niepłatnych krwiodawców jest podstawą bezpiecznej i wystarczającej ilości krwi. Regularni niepłatni krwiodawcy są najbezpieczniejszym źródłem krwi. Wśród tych dawców występuje mniej infekcji przenoszonych przez krew, niż wśród ludzi, którzy oddają krew w sytuacjach kryzysowych dla członków rodziny lub którzy oddają krew za pieniądze.
W krajach nisko i średnio rozwiniętych, oddaną krew w największym stopniu wykorzystuje się w leczeniu powikłań ciąży i anemii dzieci. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych transfuzje są najczęściej stosowane w chirurgii serca, leczeniu podtrzymującym życie, przy przeszczepach, chirurgii, dużych urazach oraz w terapii nowotworów.
Zapewnienie bezpiecznej krwi poprzez zorganizowanie krajowego systemu krwiodawstwa powinno być integralną częścią polityki opieki zdrowotnej w każdym kraju na świecie. W chwili obecnej krwiodawstwo oparte na dawcach bezpłatnych jest w 62 państwach. Celem WHO jest doprowadzenie do tego aby w 100% oddana krew pochodziła od dawców niepłatnych. Cel ten organizacja chce osiągnąć do 2020 roku.

Światowy Dzień Krwiodawcy

4 komentarze do “Światowy Dzień Krwiodawcy 2013”

  1. Dziś obchodzimy Światowy dzień krwiodawcy i roczpoczyna się też 6 edycja Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowana przez Fundację PKO.W tym roku BAHK wspiera Maciej Kurzajewski.
    Zapraszam do wspierania tej akcji.Wystarczy tylko ze dzis oddacie krew. Każda grupa krwi się przyda. Poświęćmy swój czas i przyjdźmy do CH Manufaktura przy ul. Drewnowska 58 w godzinach 11:30 – 17:00.:)

    Odpowiedz
  2. Według mnie to oczywiście genialna inicjatywa, dla wszystkich państw. I będę brał udział już 5. raz w bankowej akcji honorowego krwiodawstwa. W Gliwicach zachęcał będzie Maciej Kurzajewski , chcoiaż mnie już zachęcił, i wcale nie nagrodami 😛 Wszystkich zachęcam do oddania krwi w akcji organizowanej przez fundację PKO BP między 9.00 a 15.00 przy Politechnice Śląskiej – ul. Akademicka 2A.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Discover more from Honorowe krwiodawstwo i krwiolecznictwo

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading